כך תהפכו לעצמאים – המדריך המלא

פתיחת עסק נמשכת בממוצע שנתיים והיא דורשת מכם התמודדות עם דרישות הרשויות, העובדים והלקוחות. במאמר הבא נסביר לכם איך לעשות זאת בצורה נכונה וללא תקלות

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בישראל ישנם כ-250 אלף עצמאים שמהווים כ-7% מכלל העובדים במשק. עם זאת, מתאם בין הכנסה ממוצעת לבין אחוז העצמאים בכל עיר מראה שהם מרוויחים יותר ואף מעלים את ההכנסה הממוצעת. זה קורה בזכות עצמאים שמנהלים את העסק שלהם בצורה נכונה ועל רקע שורה ארוכה של הטבות מצד המדינה.

עם זאת, המעבר משכיר לעצמאי כרוך במכשולים. לעומת שכירים שנדרשים להתרכז רק בעבודה ובמקצוע שלהם, עצמאים נדרשים לטפל בנושאים מנהליים כגון שכר עובדים, מיסים, ניהול כספים, ביטוחים, הפרשות, תקציבים ועוד. לפיכך, מי שרוצה לבצע את המעבר משכיר לעצמאי צריך לעשות זאת בצורה נכונה.

מה הבסיס לניהול כספים ומתי משלמים משכורות?

ניהול כספים נכון יאפשר לעצמאי להישאר עם הכנסות גבוהות יותר מההוצאות. עוד קודם לכן, מומלץ לבחון את מקורות המימון הקיימים להגשמת החלום של פתיחת עסק. בשלב הזה אפשר להשוות בין הלוואה חוץ בנקאית והלוואה בנקאית, לערב רואה חשבון ולבחון דיני חוזים רלוונטיים מול עורכי דין. שירותים כאלו כמובן עולים כסף, אך בתמורה הם מעניקים שקט נפשי וביטחון עבור עצמאים טריים וחסרי ניסיון.

במידה והעסק העתידי כולל צוות עובדים, על המעביד מוטלת אחריות לשלם משכורות בזמן ולבצע הפרשות לקרנות השתלמות וביטוחים כחוק. במקביל, עליו להפריש סכומי כסף מסוימים לפי ההכנסה לביטוח לאומי ומוסדות המדינה. אם המעסיק לא מבצע את ההפרשות כנדרש, הוא חשוף לסנקציות הן מצד העובדים והן מצד הרשויות.

איך פותחים תיק ברשויות?

השלב המאתגר ביותר מבחינה בירוקרטית הוא פתיחת תיק ברשויות. את הפתיחה יש לעשות מול כל רשות בנפרד, כאשר בפועל מדובר על התנהלות במשרדי מע”מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. פתיחת התיקים היא תהליך משמעותי ומומלץ להתייעץ גם בשלב הזה עם אנשי מקצוע בשביל לא לפספס דיווחים, הטבות וזכויות.

במקביל, רצוי לערוך תיאום מס. מטרת התיאום היא לדאוג לתשלום מראש של המס לפי המדרגות הקבועות בחוק ותוך הימנעות מצבירת חובות, ריביות פיגורים וקנסות. את התיאום ניתן לבצע במשרדי מס הכנסה או באמצעות אתר האינטרנט ויש לחדש אותו אחת לתקופה מסוימת.

באופן עקרוני, בניית עסק חדש נמשכת בממוצע שנתיים ובמהלכה יידרשו שינויים בכלכלת המשפחה. הטיפ החשוב ביותר הוא להציב את האינטרס המשפחתי בראש סדר העדיפויות, לנהל את התקציב של משק הבית בדיוק כמו שמנהלים עסק ולהפריד בין הוצאות, הכנסות וחשבונות בנק.

לבסוף, חשוב להתאזר בסבלנות כאשר מגשימים חלום לפתיחת עסק ועוברים לעצמאות. סבלנות היא מילת המפתח ובעזרתה תגיעו ליעדים שהצבתם לעצמכם בתוך זמן קצר ככל האפשר.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק