מהפנט: אנה פרנק בפרויקט רוחות הרפאים ממלחמת העולם השניה

לפני כחצי שנה, הצגנו בפניכם כאן את פרוייקט “רוחות הרפאים ממלחמת העולם ההשנייה” (“ghosts ow war”) שיצר האמן ההולנדי ג’ו הדוויג, סדרת תמונות מדהימה והמפנטת המציגה תמונות מתוך רחובות ומקומות מרכזיים ברחבי אירופה, ומשלבת בהם באמצעות פוטושופ רוחות רפאים – תמונות ישנות מתקופת מלחמת העולם השנייה, שצולמו בדיוק באותם המקומות. סדרת התמונות המרתקת הזו אשר נושאת את הצופה אל עבר מסע מופלא בזמן, זכתה לבאז עצום ברשת, וגם אצלנו באתר.

כעת, חצי שנה אחרי סדרת התמונות ההיא, מפרסם אתר My modern met סדרת תמונות חדשה שיצר האמן סרגיי לרנקוב, המציגה גם היא תמונות דומות מרחבי אירופה, בהן נשתלו תמונות, דמויות ואירועים ממלחמת העולם השניה.

בדומה לסדרת התמונות הראשונה, גם סרגיי מצלם את כל התמונות העכשיויות בעצמו, ומספר כי מציאת הנקודה המדוייקת בה צולמה התמונה המקורית מרגשת אותו, וגורמת לו לחשוב על הצלם שעמד בדיוק בנקודה בה הוא עומד, אי שם לפני 70 שנה.

הטוויסט המפתיע בסיפור, מגיע דווקא מכיוון אמסטרדם, היישר ממוזיאון ‘הבית של אנה פרנק’. החברים בהנהלת המוזיאון נתקלו במקרה בסדרת התמונות הנהדרת של סרגיי, והחליטו לייצר סדרת תמונות כזאת משלהם שתציג את אמסטרדאם מזוית הראייה של אנה פרנק הקטנה. גם הפעם התוצאה מרתקת ומרגשת ומצליחה לשאוב את הצופה אחורה בזמן לימים של מלחמה בשחור-לבן.

לייק לפטריה בפייסבוק