30 עובדות מפתיעות שכנראה לא ידעתם על פרדי מרקיורי סולן להקת קווין

קצת יותר מ-26 שנים חלפו מאז הלך לעולמו פרדי מרקיורי, סולן להקת קווין, שנחשב שעיני רבים לאחד היוצרים והזמרים הגדולים בהיסטוריה. מרקיורי, שנפטר לאחר שחלה באיידס, הותיר אחריו ירושה מוזיקלית מופלאה ועל זמנית שמלווה את כולנו גם היום, אבל גם לא מעט חידות לא פתורות ועננה של מסתורין סביב חייו האישיים. מרקיורי, חיית במה חסרת מעצורים, שמר מכל משמר על הפרטיות שלו ושל הסובבים אותו, מיעט להתראיין והסתיר עד הרגע האחרון גם את העובדה שחלה באיידס. לכן, וכיאה לאמן בסדר הגודל והמעמד שלו, ממשיכים לצוץ לאורך השנים פרטי טריוויה חדשים שמתגלים בעיקר בעקבות ראיונות חדשים של אנשים שהיו קרובים אליו.

לאחרונה, פרסם אחד הגולשים באתר Imgur סדרת תמונות שמרכזת כמה עובדות מפתיעות ומעניינות על הזמר האגדי. למשל, האם אתם יודעים מה הסיבה המשעשעת בגללה שיתוף הפעולה בין מרקיורי למייקל ג’קסון כשל? ומה הסיבה בגללה סירב הזמר לטפל בבעיית השיניים הבולטות שלו? ומה הקשר בין חברי הלהקה לנסיכה המנוחה דיאנה? ובכן, כל התשובות ועוד לא מעט פרטי מידע מסקרנים נמצאים ברשימה הבאה ואם גם אתם אוהבים את הלהקה ואת הזמר האדיר הזה, אתם לגמרי מוזמנים לגלול וליהנות.

1. שמו המקורי של פרדי מרקיורי היה פארוק בולסרה. בשנת 1970, עם הקמתה של להקת קווין, שינה את שמו באופן רשמי.

2. פרדי מרקיורי הרגיש חסר ביטחון בנוגע לשיניים שלו. למרות זאת, הוא סירב לטפל בהן כי חשש שהשינוי במבנה הפה שלו ישפיע על הקול הייחודי שלו.

3. בנקודה מסוימת בחייו מרקיורי גידל 10 חתולים בביתו. הוא אפילו הקדיש להם אלבום בשם Mr. Bad Guy.

4. פרדי מרקיורי ומייקל ג’קסון ניסו לשתף פעולה מספר פעמים אבל השמועות מספרות כי בסופו של דבר העסק נפל כי ג’קסון הביא איתו כל הזמן לאולפן את הלמה (בעל חיים) שלו.

5. קורט קוביין ציין את מרקיורי במכתב ההתאבדות שלו. הוא סיפר על הקנאה שלו ביכולת של מרקיורי להופיע על הבמה ולאמץ לחיקו את האהבה העצומה של הקהל.

6. למרות שהיה חיה רעה וחסרת מעצורים על הבמה, פרדי היה אדם ביישן וצנוע במציאות וכמעט ולא התראיין.

7. בריאן מאי, הגיטריסט של קווין, חשש שפרדי לא יוכל להקליט את הקולות לשיר The show must go on כיוון והאחרון כבר לא יכול היה ללכת במצבו הקשה. מרקיורי אמר לו “אני פאקינג אעשה את זה מותק”, שתה שוט של וודקה והקליט את כל הקולות שלו בטייק אחד.

8. שני האמנים האהובים ביותר על מרקיורי היו ארית’ה פרנקלין וג’ימי הנדריקס.

9. לפני שהתפרסם, עבד מרקיורי בשדה התעופה הלונדוני הית’רו.

10. פרדי מרקיורי נהג להסוות את הנסיכה דיאנה ולגרום לה להיראות כמו גבר כדי שתוכל לצאת לבלות עם הלהקה מבלי שיזהו אותה.

11. כשנשאל על המשמעות של השיר הכי מפורסם של הלהקה “בוהמיין רפסודי” ענה מרקיורי: “אין לשיר שום משמעות, הוא בסה”כ גיבוב של קשקושים שמתחרזים אחד עם השני”.

12. בשנות ה-70 המוקדמות ניהל מרקיורי מערכת יחסים ארוכה עם בחורה בשם מרי אוסטין. השניים נפרדו אחרי שחשף בפניה את נטיותיו המיניות אך הם נשארו חברי נפש עד יומו האחרון. מרקיורי הוריש לאוסטין את ביתו ומרבית רכושו.

13. את השיר Love of my life, אחד משירי האהבה הגדולים בכל הזמנים, כתב מרקיורי על אותה אוסטין.

14. את השיר “Crazy little thing called love” כתב מרקיורי בעת ששכב באמבטיה. הוא אפילו ביקש שיביאו לו את הקלידים שלו כדי שיוכל להלחין את השיר תוך כדי השהיה באמבטיה.

15. רוג’ר דלטרי, סולן להקת The Who הגדיר את פרדי מרקיורי “הזמר והוירטואוז הכי גדול שידע הרוק’נ’רול . הוא יכול היה לשיר בכל סגנון ולשנות סגנונות במעבר בין שורה לשורה. אלוהים, זאת חתיכת אמנות והוא היה מושלם בזה”

16. אחת הסוגיות המדוברות שנותרו בלתי פתירות לאחר מותו של מרקיורי הוא סביב השאלה האם באמת יכול היה לשיר בארבע אוקטבות מלאות שונות. האגדה מספרת שכן.

17. מרקיורי עיצב בעצמו את הלוגו המפורסם של הלהקה. הלוגו כולל את המזלות של 4 חברי הלהקה: אריה, סרטן, עקרב ובתולה.

18. על שמה של הלהקה אמר מרקיורי: “השם מאוד מלכותי והוא נשמע מעולה. זה שם חזק, מאוד אוניברסלי. ברור שהייתי מודע גם לקונוטציה הגאה שלו, אבל זה היה שולי”

19. למרות שהקול שבקע מגרונו כשדיבר היה לרוב בטווח הבריטון, רוב השירים שביצע היו בקול טנור.

20. את השנים האחרונות לחייו בילה מרקיורי בחברת בן זוגו ג’ים האטון שהיה גם מעצב השיער שלו. האטון הוא גם זה ששהה לצד מיטתו של מרקיורי כשנשם את נשימותיו האחרונות.

21. פרדי מרקיורי קטף את המקום ה-59 ברשימת “הבריטים הכי חשובים” של רשת BBC. אלא שבפועל הוא בכלל נולד בזנזיבר.

22. זן מסוים של פרחים צהובים קרוי על שמו של פרדי מרקיורי.

23. בשנת 1986, אחרי סיבוב הופעות ענק של הלהקה, הפסיקה הלהקה להופיע בטענה שאין לפרדי כוחות להופיע אחרי טור כל כך אינטנסיבי. באותה תקופה נפוצו שמועות של כך שמרקיורי חולה באיידס אך רק 5 שנים מאוחר יותר, בנובמבר 1991, פרסם הזמר הודעה רשמית בה הודה כי הוא חלה במחלה. יממה אחת בלבד לאחר מכן הוא נפטר.

24. בקליפ לשיר “these are ths days of are lives” נראה מרקיורי כשהוא רזה מתמיד, בהופעה האחרונה שלו מול מצלמה.

25. פרדי הסתיר את המחלה שלו, לדבריו, כדי להגן על האנשים הקרובים אליו. בריאן מיי, גיטריסט הלהקה, אישר בראיון שהעניק בשנת 1993 כי חברי הלהקה היו בין הראשונים לגלות על דבר מחלתו.

26. לאור מצבו הרפואי הרעוע, החליט מרקיורי להאיץ את המוות וסירב לקבל תרופות, מלבד משכחי כאבים.

27. לאורך השנים האחרונות של חייו סבל מרקיורי מהצקות חוזרות ונשנות מצד צלמים שניסו לתעד אותו כדי להוכיח שמצבו הבריאותי לא טוב. בשנת 1990 פרסם הצהובון “סאן” תמונה עדכנית שלו יחד עם הכותרת: “זה רשמי, פרדי ממש חולה”.

28. בשנת 1996 נחנך פסל של פרדי מרקיורי בעיר מונטרה שבשווייץ.

29. השיר שליווה את מרקיורי בדרכו האחרונה בזמן שארונו נישא אל תוך הכנסיה היה You`ve got a friend של ארית’ה פרנקלין.

30. השיר Mother love היה האחרון שהצליח מרקיורי להקליט לפני שכלו כוחותיו.

לייק לפטריה בפייסבוק