זו הסיבה בגללה אתם רואים עצמים מוזרים מרחפים בשדה הראייה שלכם כשאתם מביטים לשמיים

האם קרה לכם פעם שהבטתם מעלה אל עבר השמיים ולפתע הבחנתם בעצמים שקופים ומוזרים שנראים קצת כמו תולעים קטנטנות מרחפים בתוך שדה הראייה שלכם?

התופעה המשונה הזאת עשויה לערער תחילה את הביטחון שלכם ולגרום לכם להרגיש כאילו משהו לא בסדר בעיניים שלכם, אבל למעשה, כמעט כולם חווים אותה לעיתים קרובות, ולשאלה מהם בדיוק אותם יצורים צפים יש הסבר מדעי מסקרן ומפתיע.

אותם “חרקים” שצפים אצלכם בעין ומכונים באנגלית Floaters (צָפונִים), נקראים גם “מוסקאי ווליטנטס” בשמם המדעי שפירושו מלטינית הוא “זבובים מעופפים”. אולם, על אף השם המלחיץ שלהם ולמרות שזה קצת מרגיש ככה כשאנחנו רואים אותם שטים ומשנים צורה בשדה הראייה שלנו, הרי שלא מדובר בזבובים, תולעים או יצורים חיים אחרים, אלא בעצמים זעירים שנמצאים בגלגל העין שלנו ומטילים את צילם על הרשתית שלנו.

לרוב, למרות שהם נמצאים שם כל הזמן, אנחנו לא מבחינים ב”זבובים המעופפים” הללו, אבל כאשר אנחנו מביטים במשטחים בוהקים אחידים כמו מסך מחשב ריק, שמיים בהירים, שלג וכדומה, העקביות של הרקע גורמת להם להיות קלים יותר לאבחנה. האור הבהיר שפולטים המשטחים הללו גורם לאישונים שלנו להתכווץ, וכך הצל שלהם על הרשתית הופך חד יותר. אפקט התנועה שלהם מתקבל בגלל העובדה שהם צפים בתוך הנוזל הממלא את תוך העין שלנו.

אגב, ישנה תופעה ויזואלית נוספת ומאוד דומה לתופעת ה”צפונים”, במסגרתה אתם מבחינים לפעמים בנקודות לבנות שמתרוצצות בשדה הראייה שלכם ומאחוריהם סוג של זנב שחור. מדובר בתופעה שונה לחלוטין וגם לה יש הסבר מאוד מעניין. הסתבכתם? הסרטון הנהדר הבא מסביר את התופעה כולה בצורה ידידותית ומשעשעת, כולל תרגום לעברית.

לייק לפטריה בפייסבוק