פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

זורם? אנתרופוסופי? משולב? כל השיטות עובדות

החינוך בגיל הרך הוא בעל משמעות אדירה להתפתחות האדם. יש שיטות רבות שהומצאו במהלך השנים לחינוך בגנים, אך לעולם לא נוכל לסמן שיטה אחת שתהיה באופן מובהק עליונה על האחרות. לכל ילד עולם מושגים שונה, ודרכים אחרות בהן הוא מיטיב לקלוט חומר חדש. כנראה שהגננת הטובה ביותר תהיה זאת שתשכיל לשלב שיטות שונות במערך הלימוד בגן, כך שכל ילד וילדה יוכלו למצוא בו את מקומם.

Credit: Pexels

חינוך בהשראת השיטה האנתרופוסופית

השיטה האנתרופוסופית מתבססת על עולם פילוסופי שלם, אשר נוגע בתחומים רבים בחיים. עולם החינוך בשיטה האנתרופוסופית מבוסס הרבה פחות על יעדים מוחשיים ומוגדרים. בראי הדוגלים בשיטה, לכל ילד יש קצב התפתחות אישי, וכל ניסיון לאחד את הילדים לכיתה, יוביל לפגיעה בייחוד של כל אחד ואחת מהם. חינוך בהשראת השיטה, שם דגש מינימלי על חלוקת הגן על פי גילאים, כאשר בבתי ספר יסודיים הדוגלים בשיטה, הכיתות מורכבות ממספר שנתונים המרוכזים יחדיו. הגן האנתרופוסופי שופע גירויים אשר מקורם מעולם הטבע, ואשר נועדו לאפשר לכל ילד לפתח את הסקרנות שלו באופן אישי. חלק מהילדים ייטו יותר למשחק, ואחרים יותר לפעילויות של חקר. בנוסף, שיטה זו שמה דגש רב על עיסוק באומנויות ככלי לביטוי אישי, להתפתחות רגשית ולצמיחה מנטלית.

גן זורם בהשראת שיטת מונטסורי

שיטת מונטסורי תופסת את תקופת הילדות כהזדמנות שאינה חוזרת. לגרסתם של הדוגלים בשיטה, לילדים תקופות רגישות, בהן הם בעלי יכולת קליטה אדירה לתחומים מסוימים. מאחר ואין למעשה יכולת לדעת מהי התקופה הרגישה של כל ילד ובאיזה תחום היא מתמקדת, הגן הזורם הפועל בהשראת שיטת מונטסורי, מאפשר לילדים מרחב עצום, ולמעשה מעניק להם את האפשרות להפעיל את עצמם. בשונה מגנים אחרים, אשר לוח הזמנים שלהם עמוס בפעילויות מאורגנות, הכוללות ישיבה של כל הילדים יחדיו, גן זורם יתמקד במתן כמות מספקת של גירויים, אשר תאפשר לכל אחד מהילדים ללמוד ולהתפתח על פי רצונו.

חינוך משולב לפיתוח רגישות ויכולות

התרבות הקפיטליסטית המערבית שמה דגש מיוחד על כך, שאסור לאדם אחד להכביד על האחר. לכן, החינוך המיוחד במרבית מדינות המערב מתקיים בנפרד ממערכת החינוך הרגילה, והילדים כמעט אינם נחשפים אלה לאלה. לשיטתם של הדוגלים בחינוך משולב, מדובר בטעות אדירה. הפיתוח הרגשי של הילדים לא יכול להתבצע בחברה מהונדסת, אשר כלל חבריה הם כמעט זהים מבחינת יכולת פיזית ומנטלית. החינוך המשולב מאפשר לילדים שנשלחו בעבר למסגרת חינוך מיוחד, להשתלב בחברה רגילה, מה שיאפשר להם להתחיל את תהליך העיבוד והעיכול של מצבם, ויסגל אותם לחיים בעולם האמיתי. עבור הילדים האחרים, המפגש עם אוכלוסייה אשר הם צריכים להתחשב בצרכיה, יסייע להם להתבגר, ויפתח אותם כבני אדם באופן משמעותי.

גן מדעי מכוון חקר

ישנם ניסיונות רבים להפוך את הגן למקפצה לחיים. ניסיונות אלו באים באופן מובהק לידי ביטוי בגן מדעי. גן מדעי הוא למעשה גן ילדים, אשר שם לו למטרה לקדם את הילדים הלומדים בו מבחינה מנטלית, ולהכין אותם לבית הספר. הגן משלב מגוון גדול של פעילויות בתחומי הבוטניקה, הרובוטיקה וניסויים פיזיקליים, מתוך רצון לתת לילדים הלומדים בו דחיפה אדירה לעבר עתיד מזהיר.

ערבוב שיטות כתנאי להצלחה

למרות שהדוגלים בכל שיטת חינוך יוכלו להרצות לכם ארוכות על יתרונותיה לעומת שיטות אחרות, בסופו של דבר, כל ילד יתאים יותר לגן אחר. איש או אשת חינוך מעולה שלמד גננות, יהיו מסוגלים לפנות אל כל אחד מהילדים בשפתו, ולגרות את הסקרנות ואת יצר הלמידה שלו תוך שימוש בשיטה המתאימה ביותר לילד ולסיטואציה.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...