פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

ביטוח חיים וקצבת שאירים – מצאו את ההבדלים

ההתעסקות במוות, באפשרות של סיום החיים, היא עניין אשר רבים נמנעים ממנו. עם זאת, ההכנה לסיום החיים, והמחשבה על האנשים אשר ייוותרו מאחור, יכולה לאפשר להם לצלוח את השנים שלאחר לכתו של האדם ברווחה כלכלית יחסית. כאשר מדובר על מניעת התרסקות כלכלית של המשפחה, ביטוח חיים וקצבת שאירים הם הכלים החשובים ביותר. מאמר זה יסביר על ההבדלים בין שניהם.

Credit: unsplash

אין סיבה לא לעשות ביטוח חיים במקרה של זכאות לקצבת שאירים

הדאגה לבני המשפחה היא אחת מהתכונות הבסיסיות ביותר של בני האדם. דאגה זו לעיתים קרובות גורמת לאדם לחשוב כיצד קרוביו יסתדרו בלעדיו. החשש מפני קריסה כלכלית של המשפחה לאחר מותו של מפרנס ראשי, אינה משוללת יסוד כלל ועיקר. הניסיון להתחיל קריירה מזהירה לאחר שנים ארוכות של התבססות על המשכורת של בן הזוג הוא לרוב בלתי אפשרי, ולכן המשפחה תיאלץ להיכנס לתקופה ארוכה של צמצום. רבים חושבים שקצבת שאירים תאפשר לבני משפחתם לצלוח את התקופה הקשה, ונמנעים מלעשות ביטוח חיים. חשוב להדגיש שאין כל קשר בין שתי התוכניות הללו. ביטוח החיים יכול להיות נדבך נוסף בהגנה הכלכלית על בני המשפחה, ולבוא לצד קצבת השאירים.

 מי זכאי לקבל את הכסף?

אחד ההבדלים המרכזיים בין ביטוח חיים וקצבת שאירים, נוגע לזהות האנשים אשר זכאים לתשלום. הזכאות לתשלום בקצבת שאירים, אינה כפופה לרצונו של המנוח, אלא תלויה בחקיקה ובתקנות של המוסד לביטוח לאומי. קצבת השאירים מתחלקת בין האלמן או האלמנה ובין הילדים. ילדי המנוח יהיו זכאים לקצבת שאירים חודשית עד שיגיעו לגיל 21, ואילו האלמן או האלמנה עד סוף חייהם. במידה והילד מתגורר בביתו של בן או בת הזוג שנותרו מאחור, הם אלו אשר יקבלו את קצבתו לחשבון הבנק שלהם. במידה ונולד לזוג ילד נוסף עד 300 ימים לאחר לכתו של בן הזוג, גם הוא יהיה זכאי לקצבה החודשית. ההגבלה מבחינת הקצבה לבן או בת הזוג עצמם, הוא הגיל, כאשר מתחת לגיל 40 תיתכן פסילת זכאות. ביטוח חיים לעומת זאת, מאפשר למנוח לבחור לאן הוא מעוניין להעביר את כספו. הכסף יכול ללכת לאנשים אותם הוא בוחר, בין אם מדובר בבני משפחה, חברים קרובים או צאצאים.

תשלום חד פעמי לעומת קצבה חודשית

הבדל נוסף בין קצבת שאירים וביטוח חיים נוגע לאופן קבלת התשלום. ביטוח חיים מקנה למוטבי הביטוח שהוגדרו מראש, סכום כסף אשר נמסר בצורת תשלום חד פעמי. תשלום זה מעביר את כלל הסכום שנצבר אל המוטבים, והם זכאים לעשות בו כרצונם. קצבת שאירים לעומת זאת, מעניקה תשלום חודשי קבוע לשאירים. תשלום זה יימשך עד שהילדים יגיעו לגיל המאפשר להם עצמאות כלכלית, ובן או בת הזוג יקבלו אותו עד שיסיימו את חייהם. הקצבה החודשית מאפשרת התנהלות כלכלית זהירה שתספק את הצרכים הבסיסיים של השאירים, ומונעת מצב של אובדן כל הכסף עקב ניהול לא נבון שלו.

מי קובע את גובה הפיצוי?

ביטוח חיים הוא ביטוח אשר נעשה על פי רצון המבוטח, בין אם באופן עצמאי או כחלק מביטוח מנהלים אשר מספק לו מקום העבודה. ביטוח חיים מעניק סכום פיצוי אשר נקבע על ידי המבוטח עצמו, על פי גובה התשלום החודשי שלו לחברת הביטוח. קצבת שאירים לעומת זאת, מעניקה סכום פיצוי אשר נקבע בתקנות ממשלתיות, אשר ניתן לקרוא עליהן בהרחבה באתר הביטוח הלאומי. גובה הקצבה תלוי בכמות השאירים, בגילו של המבוטח, ולעיתים גם באופן תשלום הביטוח הלאומי על ידו.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...