זאת הסיבה בגללה כלבים מטים את ראשם הצידה כשאנחנו מדברים אליהם

מה מסתתר מאחורי אחת הפעולות הכי מתוקות ומוכרות של כלבים? מוזמנים לקרוא את ההסבר המלא והמקיף.

אם גם אתם מגדלים כלבים בביתכם, אתם כבר מזמן יודעים שכלבים לא צריכים להתאמץ יותר מידי כדי לסחוט מאיתנו חיוך מאוזן לאוזן ולגרום לנו להתאהב בהם בכל פעם מחדש. בין שלל התכונות המשעשעות והכובשות של היצורים הפרוותיים שובי הלב הללו, יש פעולה אחת שיכולה להמיס את הלב שלנו בשנייה, אותו רגע בו הכלב שלנו מביט בנו בזוג עיניים רכות, ומטה את ראשו הצידה.

אז למה בעצם כלבים מטים את הראש?!

Credit: pixabay

למרות שמדובר באחת הפעולות השכיחות של כלבים, רבים מאתנו לא יודעים להסביר מדוע כלבים מטים את ראשם הצידה. האם זה רק בגלל שהם יודעים עד כמה הם חמודים כשהם עושים את זה וזה הטריק שלהם לסחוט תשומת לב ואהבה מאתנו? ובכן, לא בדיוק, ומסתבר שמעבר לאינסטינקט הטבעי שנוצר אצלם כתוצאה מהתגובה הלבבית הקבועה שלנו לפעולה הזאת שלהם, יש לתופעה הזאת מספר הסברים הגיוניים ומתוקים.

כלבים כידוע, אלא אם תספרו לנו אחרת, לא יכולים לדבר, כך שלמעשה, הטיית הראש שלהם לאחד הצדדים היא הניסיון שלהם להראות לנו שאכפת להם, או במילים אחרות, הדרך שלהם להביע אמפתיה. לכלבים יש יכולת מופלאה לקרוא את הפרצופים, שפת הגוף שלנו והטונציה של הדברים שאנחנו אומרים, וממש כמו שאתם מגיבים בתנועות ראש שונות ומגוונות (הנהון, הזזת הגבות, תנועות של הפה וכדומה) כאשר מישהו מספר לכם סיפור כלשהו, כך גם הכלבים מטים את ראשם.

אז בעצם אמפתיה זה כל הסיפור?!

Credit: pixabay

כשאתם כועסים על הכלב שלכם או לחילופין, משבחים אותו על משהו טוב שהוא עשה, מרבית המילים שאתם אומרים הולכות לאיבוד בתרגום, ובכל זאת, כלבים יודעים להבין את הקונטקסט של הדברים והטיית הראש שלהם הצידה רומזת על כך שהם מקשיבים לכם ומנסים ללקט מילים ספציפיות שאתם אומרים ולקשר אותם לפעולות אהובות עליהם כמו אוכל, משחק, טיול וכו’.

סיבה נוספת וחמודה לא פחות להטיית הראש של הכלבים עשויה להיות קשורה לשמיעה שלהם. כלבים אמנם ניחנים ביכולת שמיעה פנומנלית, הרבה יותר טובה מזו של בני האדם, אבל לעיתים קרובות הם מתקשים לאתר את מקורו של הקול שמגיע אליהם היות והמוח שלהם מתקשה להבדיל בזמן שלקח לקול להגיע למוח. על פי מומחים, הטיה קלה של הראש שלהם הצידה מאפשרת להם למקם מחדש את החלק החיצוני של אוזן כדי להבין צורה טובה יותר מנין מגיע הקול שהם שומעים.

בנוסף, יש לא מעט חוקרים שמשוכנעים שגם לראייה יש השפעה על צורת ההתנהגות הזאת. הנה ניסוי קטן בשבילכם: קמצו את כף היד שלכם לצורת אגרוף, הניחו אותו בין שני העיניים בצמוד לאף שלכם, ונסו להביט על אובייקטים קרובים יחסית אליכם. ככה פחות או יותר זה מרגיש להסתכל על העולם עם חוטם ארוך. כאשר כלבים מביטים בנו מדברים, החוטם שלהם חוסם חלק משדה הראייה והטייה קלה של הראש הצידה מאפשרת להם לראות טוב יותר את הפנים שלנו. כפי שכבר כתבנו קודם, מלבד היכולת שלהם להבחין בצלילים וטונים שונים, כלבים מסוגלים לזהות הבעות פנים שונות, ולכן זו הדרך שלהם לראות טוב יותר בעיקר את הפה, האזור בו נוצרות מרבית ההבעות שלנו.

אם הכלב שלכם נוהג להטות את ראשו לעיתים קרובות, בהחלט ייתכן שהוא רגיש ואמפתי במיוחד, אבל כמובן, למרות שחוקרים מצאו כי כלבים שהכישורים החברתיים שלהם לקויים נוטים לא להטות את ראשם כאשר מדברים אליהם, זה לא אומר שההיפך הוא הנכון וגם אם הכלב שלכם לא נוהג לבצע את הפעולה הזאת אתם לחלוטין יכולים להיות רגועים.

עכשיו אתם יודעים מה עומד מאחורי הפעולה המקסימה הזאת :)

Credit: pixabay
אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק