10 סרטי דוקו בנטפליקס שאסור לכם לפספס

אם אתם בקטע של סרטי דוקו בנטפליקס הגעתם למקום הנכון. ריכזנו לכם בכתבה את עשרת סרטי הדוקו הכי טובים שעלו בנטפליקס לאורך השנים. לגזור ולשמור.

בהנחה שיש לכם מנוי נטפליקס אתם יודעים שיש להם ארגזים של סרטים וסדרות פשע, מתח ומיסתורין שזמינים לצפייה בשירות התוכן הנהדר שלהם, אך מסתבר שלא כולם מודעים לכך שנטפליקס השקיעה המון בהפקות דוקו מעניינות במיוחד לאורך השנים, שכמה מהן אפילו זכו באוסקר.

ריכזנו בכתבה 10 סרטי דוקו מומלצים שזמינים לכם לצפייה בשירות התוכן של נטפליקס, אם יש לכם המלצות נוספות של סרטי דוקו בנטפליקס מוזמנים לכתוב לנו עליהם בשרשור התגובות בסוף הכתבה. לעוד המון המלצות של סרטים מומלצים בנטפליקס וסדרות שאסור מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו ‘מכורים למסך‘.

מורתי התמנונית // My Octopus Teacher

מורתי התמנונית הוא סרט דוקומנטרי של נטפליקס משנת 2020 המספר את סיפורו של קרייג פוסטר, יוצר קולנוע וצוללן שמפתח מערכת יחסים יוצאת דופן ועמוקת עם תמנונית פראי תוך כדי צלילה ביער אצות מול חופי דרום אפריקה.

הסרט כולל צילומים מדהימים מתחת למים וקריינות של פוסטר, שמתעד את ביקוריו היומיים עם התמנונית במהלך שנה. באמצעות האינטראקציות ביניהם, הסרט בוחן את האינטליגנציה, כושר ההסתגלות והמורכבות הרגשית של תמנונים, כמו גם את הקשרים העמוקים והטרנספורמטיביים שיכולים להיווצר בין בני אדם ובעלי חיים.

הסרט מעלה שאלות חשובות לגבי היחסים שלנו עם הטבע, האתיקה של אינטראקציה בין אדם לחיה, וכוח האמפתיה והחיבור בריפוי ובטרנספורמציה.

הסרט קיבל ביקורות חיוביות ששיבחו את הצילום היפהפה שלו, הסיפור הלבבי והחקירה פורצת הדרך של חייו הפנימיים של תמנון. היו שטענו כי הסרט משמש כתזכורת רבת עוצמה לקשר ההדדיות של כל החיים על פני כדור הארץ ולחשיבות השמירה וההגנה על העולם הטבעי שלנו.

בסך הכל, “המורה שלי לתמנון” הוא סרט תיעודי מרגש ומעורר מחשבה המזמין את הצופים להרהר ביופיו ובמורכבותו של עולם הטבע ובכוח הטרנספורמציה של יחסי אדם-חיה. ועוד משהו קטן, הסרט זכה באוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר לשנת 2021.


 

איקרוס // Icarus

“איקרוס” הוא סרט דוקומנטרי משנת 2017 העוקב אחר רוכב האופניים והקולנוען החובב, בריאן פוגל, כשהוא יוצא לחקור את השימוש בסמים משפרי ביצועים בספורט, אך בסופו של דבר מוצא את עצמו נקלע לשערורייה גדולה ומסוכנת הרבה יותר הכוללת את המעורבות הרוסית בעידוד ומימון שימוש בסטרואידים בקרב הספורטאים האולימפיים.

הסרט כולל ראיונות עם הפקיד הרוסי לשעבר נגד-סמים גריגורי רודצ’נקוב, המספק מידע פנימי על היקף השימוש הרוסי והמאמצים לטייח אותו. ככל שהסיפור מתפתח, הסרט הופך למותחן של ממש כאשר רודצ’נקוב הופך לשחקן מפתח בחקירה וחושש לשלומו.

באמצעות חשיפתה של רשת השחיתות וההונאה המורכבת הסובבת את עולם הספורט והפוליטיקה, “איקרוס” חושפת את הדרכים שבהן החתירה להצלחה ולתפארת לאומית יכולה להוביל לפשרות אתיות ולפגיעה בזכויות אדם.

הסרט מעלה שאלות חשובות לגבי תפקידו של הספורט בחברה, האתיקה של שיפור הביצועים והסכנות שבכוח המדינה הבלתי מבוקרת. הוא גם מדגיש את החשיבות של עיתונות חוקרת ואומץ לבם של חושפי שחיתויות בחשיפת עוולות ובהטלת אחריות על בעלי השלטון. הסרט זכה באוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר לשנת 2017.


 

מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית // The Social Dilemma

סרט תיעודי של נטפליקס הבוחן את ההשפעה של מדיה חברתית וטכנולוגיה על החברה, התרבות והדמוקרטיה.

הסרט כולל ראיונות עם בכירים ומהנדסים לשעבר מחברות טכנולוגיה גדולות, כמו גוגל, פייסבוק וטוויטר, שחושפים את האלגוריתמים והמודלים העסקיים הנסתרים שמניעים את הפלטפורמות הללו ואת השפעתם על התנהגות משתמשים, בריאות נפשית וקיטוב פוליטי.

בעזרת מומחי ניתוח נתונים הסרט טוען שהמדיה החברתית והטכנולוגיה אינם כלים ניטרליים, אלא מערכות חזקות שנועדו לתמרן ולנצל את תשומת הלב וההתנהגות האנושית למטרות רווח.

הסרט מעלה שאלות חשובות לגבי תפקידה של הטכנולוגיה בעיצוב חיינו ועתידנו הקולקטיבי, האתיקה של איסוף נתונים ומניפולציה, והצורך בשקיפות רבה יותר, אחריות ורגולציה בתעשיית הטכנולוגיה.

הסרט קיבל ביקורות חיוביות רבות על הניתוח שלו של השפעת המדיה החברתית והטכנולוגיה על החברה והניסיון שלו לעורר שינוי משמעותי. היו שטענו כי הסרט משמש קריאת השכמה לאנשים, לממשלות ולתעשיית הטכנולוגיה לקחת אחריות על ההשלכות הבלתי רצויות של העולם הדיגיטלי שלנו.

בסך הכל, “הדילמה החברתית” הוא סרט תיעודי רב עוצמה ומעורר מחשבה המציע בחינה ביקורתית של ההשלכות החברתיות, התרבותיות והפוליטיות של מדיה חברתית וטכנולוגיה במאה ה-21.


 

התיקון ה-13 // 13th

התיקון ה-13 הוא סרט תיעודי של נטפליקס הבוחן את המקור של אי השוויון הגזעי בארצות הברית ואת תפקידה של מערכת המשפט הפלילי בהנצחת גזענות מערכתית.

כותרת הסרט מתייחסת לתיקון ה-13 לחוקת ארצות הברית, אשר ביטל את העבדות, למעט כעונש על פשע. הסרט טוען שהפרצה הזו נוצלה כדי להצדיק את הכליאה ההמונית של אמריקאים שחורים ומיעוטים אחרים, מה שהוביל לצורה חדשה של עבדות ולאפליה מתקופת ג’ים קרואו.

הסרט כולל ראיונות עם חוקרים, פעילים, פוליטיקאים ואנשים שנכלאו בעבר, המציעים תובנות עוצמתיות לגבי ההיסטוריה וההשפעה של כליאה המונית, המלחמה בסמים והפוליטיקה של הרפורמה במשפט הפלילי.

באמצעות קטעים היסטוריים, ניתוח מומחים ועדויות עוצמתיות, הסרט מעלה שאלות חשובות על ההצטלבות של גזע, עוני ומשפט פלילי באמריקה והצורך הדחוף בשינוי מערכתי.

המבקרים שיבחו את הסרט על הניתוח הנוקב שלו, סיפורו הנוקב והמחויבות לצדק חברתי. היו שטענו כי הסרט משמש ככלי חיוני לחינוך והסברה, ומציע קריאה חזקה ודחופה לפעולה ליחידים ולמוסדות להתעמת ולפרק גזענות מערכתית על כל צורותיה.

סרטי דוקו בנטפליקס
התיקון ה-13 | סרטי דוקו בנטפליקס

מפעל אמריקני // American Factory

מפעל אמריקני הוא סרט תיעודי משנת 2019 החוקר את השפעת הגלובליזציה והאוטומציה על כוח העבודה האמריקאי דרך סיפורו של מפעל בבעלות סינית שפותח מחדש מפעל סגור של ג’נרל מוטורס בדייטון, אוהיו.

הסרט עוקב אחר חוויותיהם של עובדים אמריקאים כשהם מסתגלים לעבודותיהם החדשות במפעל Fuyao Glass America, עובדים לצד עובדים סינים שהובאו להכשיר ולפקח עליהם.

דרך הסיפורים האישיים של העובדים וההתנגשויות בין סגנונות ניהול וערכי תרבות אמריקאים וסיניים, הסרט חושף את הדינמיקה המורכבת והעמוסה לעתים קרובות של הגלובליזציה ואת האתגרים של שיתוף פעולה בין-תרבותי.

הסרט מעלה שאלות חשובות לגבי עתיד העבודה ותפקידם של איגודי עובדים, רגולציה ממשלתית ואחריות תאגידית בהבטחת שכר הוגן, תנאי עבודה בטוחים וביטחון תעסוקתי לכל העובדים.

הביקורות שיבחו את הסרט על הצגתו הניואנסית והאנושית של עובדים משני צדי הפער התרבותי, כמו גם על חקר הכוחות הכלכליים והחברתיים הגדולים יותר שמעצבים את הכלכלה העולמית. היו שטענו כי הסרט משמש כתזכורת בזמן לצורך בשקיפות רבה יותר, אחריות ושיתוף פעולה בהתמודדות עם אתגרי הגלובליזציה והאוטומציה.


 

אמנדה נוקס // Amanda Knox

“אמנדה נוקס” הוא סרט תיעודי מרתק של נטפליקס החוקר את המקרה המתוקשר והשנוי במחלוקת של אמנדה נוקס, סטודנטית אמריקאית צעירה שהואשמה ובסופו של דבר זוכתה מרצח שותפתה לדירה באיטליה.

הסרט התיעודי כולל ראיונות עם אמנדה נוקס, החבר לשעבר שלה רפאלה סולסיטו, התובע האיטלקי ג’וליאנו מגניני והעיתונאי ניק פיזה, בין היתר. באמצעות החשבונות שלהם, הסרט בוחן את הטירוף התקשורתי סביב המקרה, את הפגמים במערכת המשפט האיטלקית ואת המחיר האישי שגבה התיק מנוקס ומשפחתה.

הסרט מעלה שאלות חשובות לגבי תפקידה של התקשורת בעיצוב דעת הקהל, הסכנות של הרשעות פסולות והמורכבות של תקשורת בין-תרבותית וצדק.

הביקורות שיבחו את הסרט על חקירתו המעוררת מחשבה של המקרה והיחס הניואנסים שלו לשחקני המפתח המעורבים. היו שטענו כי הסרט מאיש את נוקס ומציג תיאור מאוזן יותר שלה מאשר הסיקור התקשורתי המרעיש שאפף את המקרה.


 

הדרך שלהן לקונגרס // Knock Down the House

הדרך שלהן לקונגרס הוא סרט דוקומנטרי מעורר השראה משנת 2019 העוקב אחר מסעותיהן של ארבע נשים פרוגרסיביות, ביניהן אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, כשהן מתמודדות לקונגרס בבחירות אמצע הקדנציה ב-2018.

הסרט מספק מבט אינטימי על המאבקים האישיים והפוליטיים של כל מועמד כאשר הם מתמודדים מול סיכויים נמוכים ובעלי תפקידים רבי עוצמה במאמציהם להביא שינוי לקהילותיהם ולמדינה כולה.

באמצעות סיפוריהם, הסרט מדגיש את החשיבות של אקטיביזם עממי, את הכוח של אזרחים רגילים לחולל שינוי, ואת האתגרים וההזדמנויות של ריצה לתפקידים ציבוריים בסביבה פוליטית מקוטבת ומפלגת.

הסרט מעלה שאלות חשובות לגבי תפקיד הכסף וההשפעה בפוליטיקה, הצורך בייצוג וגיוון רב יותר בממשל, והפוטנציאל של דור חדש של מנהיגים לאתגר את הסטטוס קוו ולהגדיר מחדש את הנוף הפוליטי.

הביקורות שיבחו את הסרט על המסר המעורר ומעורר התקווה שלו, הדגש שלו על הצד האישי והאנושי של הפוליטיקה והרלוונטיות שלו לוויכוחים הנוכחיים סביב פוליטיקה מתקדמת ועתיד הדמוקרטיה. היו שטענו כי הסרט משמש כזעקה לגל חדש של אקטיביזם ומעורבות פוליטית, במיוחד בקרב צעירים וקהילות מודרות.


 

משחק השנהב // The Ivory Game

“משחק השנהב” הוא סרט תיעודי משנת 2016 ששופך אור על הסחר הבלתי חוקי בשנהב והשפעתו ההרסנית על הפילים האפריקאים ועל הקהילות התלויות בהם.

הסרט עוקב אחר צוות של פעילים, חוקרים ושומרי חיות בר בזמן שהם פועלים לחשיפת הרשתות הפושעות שמאחורי הסחר בשנהב ולהגן על פילים מציד ואובדן בתי גידול.

באמצעות צילום מרהיב וראיונות מומחים, הסרט חושף את המציאות המורכבת ולעתים קרובות האכזרית של סחר בשנהב, החל מציד פילים והברחה בלתי חוקית של נבי שנהב ועד לשחיתות ולאלימות המאפשרת את המשך הפעילויות הללו.

הסרט מעלה שאלות חשובות לגבי המחיר האנושי של סחר בשנהב, תפקידם של השווקים הבינלאומיים והביקוש הצרכני בהנעת סחר בחיות בר, והצורך בשיתוף פעולה ופעולה גדולים יותר להגנה על מינים בסכנת הכחדה ובתי הגידול שלהם.

הביקורות שיבחו את הסרט על סיפור הסיפור המרתק שלו, הדימויים העוצמתיים שלו והיכולת שלו להפנות תשומת לב לנושא גלובלי דחוף. היו שטענו כי הסרט משמש קריאת השכמה לקהילה העולמית לגבי הצורך לנקוט בפעולה כדי להילחם בסחר בחיות בר ולהגן על המינים הפגיעים ביותר בעולם.


 

הלוחשים לפילים // The Elephant Whisperers

סרט דוקומנטרי של נטפליקס שזכה בפרס הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר לשנת 2022. הסרט עוסק בקשר המתפתח בין זוג ילידים לתינוק פיל יתום, ראגו, שהופקד בידיהם.

הלוחשים לפילים מתאר את סיפורם של זוג ילידים בשם בומן ובלי אשר מופקדים לטפל בפיל הודי יתום בשם ראגו. השניים עושים מאמצים רבים כדי להבטיח שהפילון השביר והפצוע ישרוד ויגדל להיות חזק ובריא. תוך כדי נוצר קשר חזק בין בני הזוג לבין הפיל.

הסרט התיעודי שוכן בפארק הלאומי Mudumalai בגבול מדינות קרנטקה וטמיל נאדו בהודו, ומדגיש את היופי הטבעי של המקום. הוא חוקר את החיים של בני השבט בהרמוניה עם הטבע. בנוסף להיותו סיפור נוגע ללב של קשר בין בעל חיים לאדם ודו קיום, הסרט גם מציג את התרבות ההודית ומסורת של שימור הסביבה.


 

המקרה המוזר והשערורייתי של פסטיבל Fyre // Fyre

דוקומנטרי מעניין במיוחד על השערוריה של פסטיבל המוזיקה FYRE ששיווקו אותו בתור פסטיבל מוזיקה יוקרתי שיתרחש באיי הבהאמה מלא בדוגמניות, כוכבי אינסטגרם ואמנים מוכרים ובפועל היה לקטסטרופה ללא תיכנון מתאים של תשתיות חשמל, מים וללא מספיק בקתות מגורים לכל המוזמנים ששילמו סכומים לא מבוטלים על מנת להיכנס למתחם.

הסרט מציג כיצד המפיקים של האירוע ידעו מראש שהמקום אינו מוכן בשום צורה וזה הולך להיות כישלון בומבסטי ועדיין המשיכו במרץ להוציא את הפסטיבל לפועל. הדוקו עוקב שלב אחר שלב מרגע הקמת הפסטיבל, מתוך ידיעה לכל מה שאירע אחרי שהבלון התפוצץ למפיקים ולמבקרים בפרצוף. תוך כדי הוא משלב קטעים מקוממים שצילמו האורחים במתחם והעובדים של הפסטיבל במהלך העבודה על ההפקה.


 

הגענו כעת לסוף הרשימה של סרטי דוקו בנטפליקס, אם יש לכם המלצות נוספות של סרטי דוקו שראיתם לאחרונה בשירות התוכן של נטפליקס נשמח אם תכתבו לנו עליהם בתגובות.

עוד בפטריה

15 סרטים חדשים שאסור לכם לפספס השנה
10 סרטי אנימה מומלצים שאסור לכם לפספס
20 סרטי אימה מפחידים שאתם צריכים לראות בהקדם
מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק