איך בוחרים עורך דין פלילי?

מתי אני צריך להסתייע בעורך דין פלילי?

אדם שהסתבך באירוע פלילי, בין אם הוא קרבן, חשוד, נאשם או עד, מחפש מישהו שיסייע לו, בהתחלה הוא מתייעץ עם חברים, מכרים או כל אדם שהוא חושב שיכול לסייע לו. לא תמיד הוא יספר את הסיפור האמיתי, לעיתים רבות ימעיט בעבודות או ישמיט פרטים וכך בלי להתכוון עלול לקבל עצה לא נכונה עבורו. למה זה?

כי בלא מעט מקרים, מי שהסתבך בהליך פלילי מתקשה לחלוק את סיפורו, לעיתים מתוך בושה, או מבוכה, ולעיתים כי הוא אינו בטוח שמישהו יכול לסייע בידו או כי במעשיו יש אלמנט פלילי. כך או אחרת, במאמר זה ננסה לסקור את התכונות הדרושות לעורך דין פלילי ואיך תוכלו לדעת שעורך הדין הפלילי שבחרתם הוא הטוב לכם?

רוצים לקבל טיפים נוספים של עו”ד עידית רייכרט על הדברים שחשוב לשים לב כשבוחרים עורך דין פלילי בחיפה לחצו כאןעורך-דין-פלילי-בחיפה/https://reichert-law.co.il.

קרדיט: איליה מלניקוב

התכונות הדרושות מעורך דין פלילי

ישנן תכונות שהן כמעט מובנות מאליהן – למשל, יכולת וידע בתחום המקצוע. לא כל אדם שהוסמך כעורך דין הוא בעל הידע בתחום הפלילי. חשוב לשים לב ליכולותיו של עורך הדין, היכן למד, היכן התמחה, והאם ניתן ללמוד מכך על יכולותיו בתחום הפלילי.

ניסיון בתחום המקצוע – גם עורך דין שצבר ידע בלימודיו ובהתמחותו נדרש לניסיון עשיר על מנת להכיר את רזי המקצוע, לא תמיד הכל גלוי וגם עורך דין למדן ושקדן לא יכול לממש את הפוטנציאל הטמון בו ללא התנסות מעשית. חשוב לברר אם כך, את היקף הניסיון של עורך הדין, אך לא פחות חשוב הוא שהניסיון יהיה רלוונטי לתחום הפלילי ולעבירות המיוחסות לכם. כך למשל, ניסיון בעבירות של תכנון ובניה אינו דומה לניסיון של עורך דין עבירות מין.

בהמשך ליכולת ולידע המקצועיים ולניסיון הנצבר, חשוב לראות אם לעורך הדין ישנן הצלחות מוכחות בתחום הרלוונטי  ולא פחות חשוב מכך הם גם המלצות של לקוחות. לצורך העניין, ייתכן ולעורך הדין יש ידע וניסיון בתחום הפלילי, אך הוא טרם התנסה, ובוודאי שלא חווה הצלחות, בתחום כמו מעצר ימים, או הליכים משמעתיים, חשוב אם כן, שלעורך הדין יהיה ניסיון בתחום העניין הרלוונטי, וזאת ניתן ללמוד באמצעות הצלחות מוכחות בתחום ובנוסף לכך גם המלצות חמות מלקוחות שיכלו להעיד על עורך הדין הפלילי.

אך מעבר לתכונות “המקצועיות” ההכרחיות שסקרנו לעיל, מאד חשוב שעורך דין פלילי הנכנס לעיתים קרובות למסתורי חייו של הלקוח ואל הסודות הכמוסים ביותר שלו, יהיה רגיש, קשוב, ודיסקרטי ביחס ללקוחו וידע לתת לו מענה גם ברמה המנטלית, להרגיע, לעודד, להסביר וגם להקשיב, להכיל ולכבד. תכונות אלה אינן חשובות פחות מהיכולת המקצועית של עורך הדין. הצלחה מקצועית ללא מענה מנטלי מחבק ועוטף יכול אפילו להזיק ללקוח לא פחות. חשוב שאדם שמקבל שירות מעורך דין פלילי יקבל תחושה שמישהו נמצא שם בשבילו, דואג לו ומלווה אותו, לא רק במישור המקצועי, אלא גם ברמה הבין-אישית ולעיתים גם המשפחתית. עורך דין פלילי עוסק ב”דיני נפשות” זהו תחום מיוחד ומרתק שאינו מתאים לכל “טכנאי משפט”.

לצד התכונות ה”רכות” הנדרשות מעורך דין פלילי, נדרשת גם תכונות “קשוחות”, ועל אף הרגישות וההקשבה, נדרש מעורך דין פלילי לעמוד על דעתו המקצועית, ולהביא את הלקוח שלו לסיום מיטבי של ההליך הפלילי המתנהל. עורך דין פלילי צריך להיות בטוח בעמדתו המקצועית ולנתב את הלקוח על פיה ולא על פי “יועצים” ואפילו לא על פי עמדתו של הלקוח, שלעיתים לוקח בחשבון שיקולים שאינם בהכרח מיטיבים עימו.

איך אפשר למצוא עורך דין פלילי?

מי שאינו מכיר עורך דין פלילי עליו הוא סומך ושבו הוא בוטח, סביר להניח שיפנה בראש ובראשונה אל האינטרנט ושם יחפש עורך דין פלילי. החיפוש ברשת יכול בהחלט להועיל במציאת תכונות כמו ניסיון, ידע והצלחות מוכחות. אלא שלגבי התכונות ה”אנושיות” נדרש בירור מעמיק במישור האישי, באמצעות שיחה ועדיף כמובן פנים אל פנים.

דרך נוספת, או משלימה, לאיתור עורך דין פלילי מתאים, יכולה להיות בקבלת המלצה מאדם אחר, עליו אנחנו סומכים, שנזקק בעבר לשירותיו של עורך דין הפלילי. חשוב לשמוע ממנו את ההתרשמות לגבי תכונותיו הרלוונטיות, ובמקביל לבצע בדיקה עצמאית ולברר לעומק מול הממליץ לגבי אותן התכונות שלא ניתן לברר, אלא בפגישה. וחשוב לזכור כי רגישות שמספקת אדם אחד, לא בהכרח תספק אדם אחר, ולכן חשיבות גבוהה לפגישה וההתרשמות האישית מעורך הדין הפלילי, גם אם הדבר כרוך בתשלום עבור פגישת ייעוץ ממוקדת שבה תוכלו להתרשם לא רק מרמת הבקיאות והמקצועיות, אלא תוכלו להתרשם בנוסף מסביבת העבודה, היחס, האנושיות ובעיקר לבדוק האם נוצרה כימיה בינכם לבין מי שעתיד אולי לייצג אתכם בהליך ארוך וממושך.

האם אפשר להחליף עורך דין שכבר שכרתי את שירותיו?

לעיתים, גם לאחר שכבר ערכנו את כל הבדיקות המקדימות ובחרנו בעורך דין פלילי, אותו מצאנו מתאים לצרכינו, מערכת היחסים עולה על שרטון. אם בשל חוסר התאמה, חוסר שביעות רצון וכו’. חשוב לדעת כי גם בשלב זה, ניתן בהחלט להחליף עורך דין, יחד עם זאת צריך לקרוא היטב את השורות הקטנות בהסכם שכר הטרחה על מנת להבין מה משמעות ביטול הייצוג ובדרך כלל, המחויבות לתשלום שכר טרחה, לעיתים לא ניתנת ל”ביטול”. לכן, חשוב מאוד לשים לב להסכמות אליהם מגיעים עם עורך הדין הפלילי בזמן ההתקשרות תוך התייחסות לארועים שיכולים להוביל למשבר אמון או משבר ביחסים.

המלצתי – בטרם תחתמו על הסכם שכר טרחה בקשו לברר את פרטי החוזה והבינו את התנאים המפורט בו. יחד עם זאת, חשוב לזכור שהליך פלילי עשוי להיות ארוך ובעל שלבים מרובים. למשל, כחשוד, ניתן להתחיל בקבלת ייעוץ וליווי לחקירה, לאחר מכן להמשיך לייצוג במסגרת הליך שימוע, או הסדר מותנה, ולאחר מכן ייצוג בפני בית משפט, וההליכים ממשיכים גם לאחר מכן. לכן, ניתן לעמוד על כך שהשירות מעורך הדין יינתן בשלבים, כלומר רק על שלב מסוים בהליך הפלילי, וככל שיידרש שירות נוסף יחתם הסכם חדש בעניינו. דבר זה מאפשר גמישות ביחס לבחירת עורך הדין הפלילי המתאים לכל שלב או מטרה, וכן מבטיח שהתשלום יועבר רק עבור השירות המבוקש וכך תימנעו ממצב בו שולם מראש סכום על שירות שלאחר מכן תבקשו לקבל מעורך דין פלילי אחר.

המאמר נכתב על ידי עו”ד פלילי עידית רייכרט, פרקליטה בכירה לשעבר, אשר כבר למעלה מ 12 שנה משמשת סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עידית רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

למידע נוסף על על שירותי המשרד לחצו כאן – https://reichert-law.co.il

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק