מה הן הזכויות של ידועים בציבור?

ידועים בציבור הם בני זוג אשר חולקים ביניהם לא רק זוגיות משותפת, אלא גם נחשבים לשותפים לכל דבר ועניין באשר לכל היבטי חייהם. למעשה, ידועים בציבור הם אלו אשר אינם מעוניינים או אין ביכולתם להתחתן על פי דין המדינה הדתי, כמו לדוגמא בני זוג מאותו המין.

חשוב לציין כי זכויותיהם הכלכליות של בני זוג אשר ביקשו להירשם בתור ידועים לציבור במרבית המקרים יהיו דומות מאוד לזכויותיהם של בני זוג שנישאו על פי דין דתי, אם כי קיימים כמה הבדלים מהותיים בין שני המקרים. על כן, החלטנו לרכז עבורכם בכתבה הבאה את כל מה שתצטרכו לדעת על ידועים בציבור וזכויותיהם.

Credit: Freepik

זכויות של הורים ידועים בציבור

בעת בה אנו מדברים על זכויותיהם של ידועים בציבור אשר מגדלים יחדיו ילדים, חשוב תחילה להבין כי החוק מתייחס להורים ידועים בציבור ולהורים נשואים באופן זהה לחלוטין. למעשה, הורים ידועים בציבור זכאים באופן מלא לכל הזכויות להן הורים נשואים זכאים, זכויות כמו דמי לידה, חופשת לידה ועוד.

אולם, במקרים בהם בני הזוג מחליטים להיפרד חשוב להכיר כי קיים הבדל מהותי בין הורים ידועים בציבור לבין הורים נשואים. במקרים בהם ידועים בציבור מגדלים יחדיו ילדים והחליטו לפרק את התא המשפחתי, במרבית המקרים לא תהיה חובה ממשית על הגבר לשלם לבת זוגתו דמי מזונות, זאת בניגוד לגירושין בין הורים נשואים, בהם במרבית המקרים הגבר כן יחויב על תשלום של דמי מזונות לגרושתו. עם זאת, במקרים מסוימים אישה ידועה בציבור תוכל לדרוש תשלום מזונות משקמים, מזונות שהוגדרו על פי החוק בתור אמצעי זמני שנועד להקל על האישה לשקם את חייה הכלכליים לאחר הפרידה.

מדוע אנשים מחליטים להירשם בתור ידועים בציבור?

זוגות רבים מגיעים לשלב מרכזי במהלך מערכת היחסים שלהם בו הם מחליטים כי הם מעוניינים בחיים משותפים יחד. אולם, חלקם מחליטים להירשם בתור ידועים בציבור מאשר להתחתן וזאת ממספר סיבות אפשריות. במקרים מסוימים, חלק מהזוגות נרשמים בתור ידועים בציבור בלית ברירה, מאחר ואינם יכולים להירשם כנשואים על פי בית דין רבני.

למעשה, בני זוג מאותו המין, אנשים אשר יהדותם מוטלת בספק, כהן וגרושה ועוד – אינם יוכלו להתחתן על פי בית דין רבני ולכן יבקשו להירשם בתור ידועים בציבור. יתר על כן, קיימים מקרים בהם ההחלטה להירשם בתור ידועים בציבור מגיעה על רקע של בחירה מוחלטת. למשל, כאשר בני הזוג אינם רואים בטקס נישואין דתי פורמלי דבר חשוב ועל כן יעדיפו להימנע ממנו. כמו כן, חשוב לציין שזוגות יוכלו להירשם בתור ידועים בציבור במידה והוכיחו כי הם מקיימים תנאים של משק בית משותף, זאת ללא דרישה של זמן מינימלי אשר במסגרתו הם נמצאים בזוגיות.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק