חמישה דברים שלא ידעתם על תעשיית הקפה

אוהבים קפה? מי לא… ובכן, לצד לגימת קפה בעת קריאת שורות אלה, לבטח יהיה נחמד לגלות כמה דברים חדשים על התעשייה הענקית שמשרתת את כולנו יום יום. קבלו חמש עובדות מעניינות על תעשיית הקפה והקפה בכלל.

קפה
Credit: Pixabay

קפה הוא הסחורה הנצרכת במקום השני בעולם

אם הגעתם למאמר הזה, סביר להניח שגם אתם חובבי קפה מושבעים שלא יכולים לוותר על כוס מפנקת של קפה בבוקר או בעבודה, ואף סביר להניח שאתם שותים כמה כוסות קפה ביום. אז בהנחה שאתם כאלה, בטח לא תופתעו לשמוע שהקפה נחשב לסחורה הנצרכת במקום שני בעולם כאמור, אך עם זאת – התה עדיין שומר על מקום של כבוד במדינות רבות ונחשב לאחד המשקאות הנצרכים ביותר בעולם, אחרי מים.

ההתחממות הגלובלית עשויה להשפיע על תעשיית הקפה

כאמור, זה לא סוד כי אוכלוסיית העולם המערבי דורשת קפה בכמויות עצומות, ודרישה זו אפילו נמצאת כיום במגמת עלייה. עם זאת, על פי מומחים שונים, ההתחממות הגלובלית עשויה להשפיע גם על ייצור הקפה, שכן כמו כל תעשייה מבוססת חקלאות אחרת בעולם, גם ייצור הקפה תלוי בתנאים סביבתיים וביניהם, האקלים באותן מדינות בהן גדל הקפה.

הצד התרבותי של תעשיית הקפה

נתונים שונים בעולם מצביעים על העובדה שהקפה מצליח ביותר במדינות ואף ברשתות שבהן התפתחה איזושהי תרבות סביב הקפה. ביוון, קיימת תרבות של שתיית קפה ע”י ג’נטלמנים מבוגרים שנוהגים להחליף תוך כדי את רעיונותיהם הפוליטיים, בארצות הברית, סטארבקס ורשתות שדומות לה הצליחו מכיוון שהן סיפקו ללקוח חוויה מלאה הכוללת שתיית קפה סביב פעולות יומיומיות ומזוהות עם אורח החיים המערבי, כמו הליכה לעבודה או מפגש עם חברים, ובאירלנד מצאו דרך מקורית במיוחד להכנת תערובת ייחודית המשלבת וויסקי ובכך, משתלבת בתרבות המקומית. אגב, ישנה שמועה שבחלק מן המדינות הערביות אישה יכולה להתגרש מבעלה אם הוא לא מצליח לספק לה קפה לשתייה בבוקר, אבל כאמור זו רק שמועה.

סביר להניח שגם אתם לא יודעים להכין קפה

הנה עובדה שתשנה את חייכם: רמת הטחינה הנכונה של הקפה, על פי מומחים שונים, היא בכלל עדינה ולא גסה מאוד. הטחינה העדינה כך מסתבר, מסייעת בהעשרת הטעם של הקפה, לעומת טחינה גסה שלא מביאה לתוצאה הרצויה. ייתכן שעובדה זו שהתגלתה רק לאחרונה, תשפיע על סוגי הקפה המוכרים לנו בחנויות.

שמנת בקפה: לא רק עניין של תרבות

למרות שבישראל שתיית הקפה עם שמנת פחות מקובלת, עדיין קיימות מדינות בעולם שבהם נהוג להוסיף שמנת מיוחדת לקפה. אז לצד שתיית הקפה עם החלב כמו שאנחנו אוהבים בישראל, אולי כדאי לכם לשקול להוסיף שמנת לקפה שאתם מכינים לדרך: נמצא ששמנת מסייעת בשמירה על חום הקפה לאורך זמן, וההערכה היא שקפה יישאר חם ב-20% יותר.

לייק לפטריה בפייסבוק