פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

לא ראוי לפרסום: תמונות האופנוען בתעלה זעזעה את הגולשים

בצהריי יום שישי האחרון, התבשרנו על עוד תאונת דרכים לא נעימה. נהג קטנוע איבד את השליטה על כלי הרכב שלו בנתיבי איילון, התנגש בגדר ההפרדה בעוצמה, נזרק לתוך ערוץ הנחל ונפצע קשה. על אף העובדה כי תיאור האירוע עצמו מספיק כדי להעביר בקורא צמרמורת, בחדשות 2 חשבו שאין זה מספיק לפרסם את הידיעה מילולית, ובהחלטה דיי תמוהה פרסמו את דבר התאונה בעמוד הפייסבוק שלהם תוך שהם מצרפים תמונה מעוררת מחלוקת.

תחילה צורפה לידיעה תמונה של הפצוע, שלפחות על פי תגובות הגולשים לא צונזרה יתר על המידה וחשפה מראה קשה של הנהג כשהוא מוטל בתוך הנחל חבול ומוכה. בהמשך, הוחלפה התמונה בתמונה זהה אך מפוקסלת של רוכב הקטנוע, תמונה שעל אף היותה מטושטשת, מזעזעת לא פחות מקודמתה.

בעידן בו התקשורת נמצאת בכל מקום, וכל אדם עם מצלמה הוא יישות עיתונאית עצמאית, סף הריגוש שלנו הפך גבוה במיוחד. אנחנו רוצים לראות הכל, לשמוע הכל, ולהיחשף לכל הפרטים. אך האם פרסום התמונה כפי שהופיעה בעמוד הפייסבוק של חדשות 2 הוא ראוי? האם משפחת הפצוע צריכה להיחשף לתמונה הנוראית הזאת בזמן שעדין לא ברור אם בכלל קיבלה את הבשורה? האם עצם פרסום הידיעה לא מספיק מזעזע, עד כדי כך שנדרשת תמונה להמחשה?

פטריות נוספות: טבלת יאוש יצירתית לשחרור מהצבא באמצעות אינסטגרם

לא ברור אם ההחלטה התמוהה שקיבלו בחדשות 2 נובע משיקולי לייקים, או שפשוט מישהו שם שתה יותר מידי שוקו בבוקר. איך ייתכן כי אותו המוח שהבין את הבעייתיות ודרש בצנזור התמונה והפיכתה למפוקסלת לפני הפרסום, לא עצר לרגע לחשוב, לקבל החלטה הגיונית, ולמנוע את פרסום התמונה? לא ברור. אולי במערכת החדשות חשבו שלא נאמין לידיעה. מישהו נזרק לתוך הנחל? אין מצב. עד שלא תראו לנו תמונה, אנחנו לא מאמינים.

נכון, בעבר פורסמו באמצעי התקשורת תמונות לא פחות נוראיות מפיגועים,שריפות ושלל אסונות, אך משהו בתמונה הספציפית הזאת, פשוט מרגיש לא נכון. התמונה המדוברת זכתה למעל 200 לייקים ולכ-60 תגובות, רובן של גולשים שגינו את פרסום התמונה ואת תוכנה, ופנו בטענות למנהלי העמוד על פרסום התמונה הראשונה בה לטענתם המחזה היה קשה מדי, וגם על ההחלטה לפרסם את התמונה שוב עם צנזורה.

אז שאפו לצלם המהיר שהצליח ללכוד את הרגע ה”קסום” הזה במצלמה שלו, אך תעודת עניות גדולה להחלטה שלו, של עורכיו ושל מנהלי עמוד הפייסבוק של חדשות 2 לחשוף אותה לציבור בפלטפורמה בה אי אפשר לפספס אותה. יש דברים שאינם ראויים לפרסום, ותמונה של פצוע קשה בתאונת דרכים מוטל בתעלה נכנסת בדיוק לקטגוריה הזאת.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...