טיפשי ומעצבן: מחאת השחמט בפייסבוק

החל מאתמול, מציפה את הרשת תמונה ויראלית במיוחד. במרכז הסערה, השחמטאי הישראלי בוריס גלפנד, אשר הגיע למקום השני באליפות העולם בשחמט ממש לפני כשבועיים. בתמונה מופיע גלפנד ולצידו הכיתוב: “בוריס גלפנד נדרש לשלם 2 מליון ₪ על הזכות להביא כבוד עולמי לישראל. שחקן השח הגאון אשר עלה לארץ למרות הצעות מכל העולם, לתמוך בו ובקריירה המדהימה שלו. לא קיבל שקל אחד תמיכה מהממשלה, ונאלץ לממן את הכנותיו לאליפות העולם מכספו.כעת הוא נדרש לשלם 48% מכספי הזכייה שלו לממשלה שהתעלמה ממנו. אני חושב שמגיעה לו לפחות תמיכה שלנו שתפו אם אתם חושבים כמוני”. הדברים נאמרו כאמור, בתגובה לפרסום על גובה המס אותו יצטרך לשלם גלפנד למדינה.

התמונה כאמור, התפשטה ברחבי הרשת כאש בשדה קוצים ונכון לרגע כתיבת שורות אלו, זכתה לכארבעת אלפים לייקים ושלושת אלפים שיתופים, מספרים בהחלט גבוהים מהרגיל. הטענה המרכזית של הגולשים היא כמובן לצביעות מצד הממשלה שמנסה תמיד לזקוף קרדיט לעצמה על הישגים לו לה, ומעיזה לגבות מס מגלפנד שזכה בכסף ביושר בזכות יכולותיו והאמצעים העומדים לרשותו בלבד. אולם, אי אפשר שלא לשים לב לאותה ה’צביעות’ גם בקרב הגולשים. כל מי שמעולם לא התעניין בשח מט, ולא שמע את השם בוריס גלפנד עד לפני כחודש (ואני ביניהם) לא יכול לקפוץ פתאום, להתיפייף ולבוא בטענות על התעלמות הממשלה מבוריס גלפנד. בן מאירי, עובד במחלקת המחקר והפיתוח של HP פרסם תגובה משעשעת ודי ממצה לטעמי בפרופיל שלו:

התמונה של מאירי, (מתוך חדר 404) זכתה למעל עשרים שיתופים ומאה לייקים, והיא קוראת לגולשים להפסיק לשתף את התמונה המקורית של גלפנד כאילו מדובר בחטיף של עלית, או בגביע קוטג’ וטענותיו של מאירי ברורות: כולנו משלמים מס, לא משנה באיזו דרך הרווחנו את כספינו. גלפנד, עם כל הצער שבדבר, אינו שונה ממי שהרוויח משכורת בהיי טק, או באיסוף זבל. היד של הגולשים קלה מאוד על לחצן השיתוף והתוצאה היא מעין מחאה דיי טיפשית, שלא מוסיפה כבוד לגולש הישראלי. כולנו בעד גלפנד, כולנו חשנו כבוד וגאווה כשלמדנו על גודל ההישג, כולנו ניסינו לראות את הגמר והתייאשנו כי לא הבנו כלום, וכמובן, כולנו תקווה שגלפנד ישיג מימון וחסות הולמים להמשך הדרך. אבל חברים, בואו לא ניסחף. זאת עדין מדינת חוק.

לייק לפטריה בפייסבוק