פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

פריצת דרך: בדיקת דם חדשה ופשוטה תסייע לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס נחשב לסרטן השלישי בשכיחותו מבין סוגי הסרטן הקיימים כיום והשני מבין גורמי המוות הסרטניים בעולם המערבי. מדי שנה מתגלים בין 3,200 ל-3,600 מקרים חדשים רק בישראל. עד עכשיו,אבחון המחלה התאפשר רק באמצעות בדיקת קולונוסקופיה, בדיקה לא נעימה ופולשנית של המעי הגס דרך החלחולת באמצעות צינור המוחדר לפי הטבעת, שגרמה לאנשים רבים להירתע מהעניין ואפילו להימנע מהבדיקה החשובה הזאת.

כעת נראה שהגיעה בשורה חדשה בכל הנוגע לאבחון וגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. הבדיקה החדשה שנכנסה לשימוש לאחרונה עשויה לחסוך מנשים וגברים כאחד את חוסר הנעימות של הבדיקות שהיו קיימות עד היום. מדובר בבדיקה בשם 'ביופסיה נוזלית' המאפשרת לזהות תאים סרטניים או פוטנציאל לחלות בסרטן בקרב הנבדקים באמצעות בדיקת דם פשוטה.

מי שאחראית על הפיתוח החדשני הזה בארץ היא קופת החולים מכבי שמכניסה את בימים אלה ממש לשימוש את "קולון סקור" השיטה החדשנית שתתריע על מטופלים בסיכון מוגב לחלות בסרטן המעי הגס. על פי ההערכה הראשונית של מכבי, הבדיקה תאפשר לזהות מאות מטופלים כאלה בשנה כשהםנמצאים בשלבים מוקדמים של המחלה גם אם לא נבדקו לאחרונה, מה שמגדיל משמעותית את הסיכוי להחלים ממנה.

בפועל, תיכנס המערכת לשימוש כבר במהלך החודשים הקרובים ותסקור נתונים ממוחשבים של חברי הקופה בני 50 ויותר שלא עשו בדיקות דם סמוי בצואה בשנה וחצי האחרונות או קולונוסקופיה ב-10 השנים האחרונות ותזמין אותם לבצע את בדיקה במידת הצורך. מטופלים שיימצאו בסיכון מוגבר לתחלואה יופנו בהליך מזורז לבדיקת קולונוסקופיה לאבחון סופי.

אם אתם רוצים לדעת איך בדיוק עובדת הבדיקה החדשנית, הנה ראיון קצר של רשת פוקס ניוז שנערך לפני שנה, אז נחשף לראשונה כי הבדיקה נמצאת בשלבי פיתוח, ובו מסבירים השניים על הבדיקה והמשמעויות שלה.


 

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...