זה הפרט הקטן והמפתיע ששכחו לספר לכל מי שנתן לייק לעמוד של “האח הגדול”

לפני קצת פחות משלושה שבועות, עם הכתרתו של אביחי אוחנה כמנצח, הגיעה לסיומה העונה השמינית של “האח הגדול” שהייתה גם העונה האחרונה תחת זכיינית ערוץ 2 קשת. כזכור, השנה הסתיים החוזה של קשת מול אנדמול, החברה שפיתחה את הפורמט במקור, ומי שמחזיקה בזכויות השידור של התכנית הפופולארית מעתה היא רשת, המתחרה הגדולה של קשת.

לאורך השנים, תמכו ברצועת השידור של האח הגדול 2 פלטפורמות מובילות: אתר האינרנט מאקו מבית קשת, ועמוד הפייסבוק של האח הגדול שהצליח לצבור מעל 500,000 אוהדים. אלא שבעוד התכנים מהעונות הישנות ייקברו עמוק בבוידעם של mako, החל משלשום מי שירצה לגלול ולהתרפק על רגעי העבר הגדולים של התכנית בפייסבוק, לא יוכל לעשות את זה.

ביום שישי, בשעת אחר הצהריים מנומנמת, הוציאה קשת לפועל מהלך מפוקפק במיוחד, כשהחליטה לנקות מעמוד הפייסבוק של האח הגדול את כל התכנים שפורסמו בו מאז שהוקם, ובמקביל, לשנות את שמו מ”האח הגדול” ל”קשת”. על פי ההערכה ההגיונית, מחיקת התכנים ושינוי השם הם השלב הראשון, כאשר חלקה השני של התכנית, שוודאי ייצא לפועל בעוד מספר ימים, יהיה מיזוג עמוד הפייסבוק של האח הגדול עם זה של mako או לחילופין, עם העמוד המקורי של קשת שמונה בסה”כ קצת מעל 40 אלף גולשים.

האח הגדול פייסבוק 1
צילום מסך: Coby Raz

לכאורה, מדובר במהלך תמים שעבר מתחת לרדאר בשקט יחסי, אלא שבפועל, אם גם אתם  נתתם לייק לעמוד המקורי של האח הגדול, המשמעות היא שמעתה, בלי שניתנה לכם האופציה לבחור, אתם עוקבים אחרי העמוד של קשת, ואוטוטו, גם אם לא נתתם לו לייק מעולם, תתחילו לקבל עדכונים על הפיד מעמוד הפייסבוק של mako או קשת.

כצפוי, הגולשים העירניים ששמו לב לנוטיפיקיישן שקיבלו, ממש לא אהבו את המהלך של קשת, והחלו למלא את דף הפייסבוק “החדש” בתגובות זועמות ועצבניות שמאשימות את הזכיינית ב”הונאה” של הגולשים מתוך מטרה לנצל את אוהדי האח הגדול ולהפוך אותם בסתר לעוקבים של קשת.

תגובות האח הגדול

ברמת העיקרון, בפייסבוק מאפשרים לדפים לשנות את שמם, בתנאי שהמהות של העמוד אינה משתנה. גם איחוד דפים הוא אפשרי על פי תקנון השימוש של פייסבוק, אך דורש את אישור הרשת החברתית, וגם הוא מותנה בכך ששני העמודים הממוזגים הם עמודים בעלי שמות דומים העוסקים באותו נושא.

במקרה הזה, כפי שגלגלי השיניים במוח שלכם כבר מבשרים לכם ברגעים אלו, מדובר במהלך שהוא אמנם כשר לפסח אבל מעט מסריח, או במילים אחרות, ניסיון להרוויח כמה מאות אלפיי לייקים בחינם על גבם של הגולשים שכלל לא בחרו בכך.

אגב, בראש העמוד המחודש מופיעה הודעה של פייסבוק המבשרת לגולשים על כך ששם העמוד שונה לאחרונה ושואלת אותם האם השם החדש של העמוד מטעה אותם הוא מטעה או פוגעני באיזושהי צורה. העובדה שהתשובה לשאלה הזאת חיובית, מסכמת את הסיפור בצורה מושלמת.

האח הגדול פייסבוק 2

לייק לפטריה בפייסבוק