3 דברים חשובים שקרו בפרק סיום העונה של ‘סמוך על סול’

העונה הרביעית של הסדרה 'סמוך על סול' הגיע לסיומה בפרק עשירי נהדר שקיבל את השם 'Winner' והביא אותנו לנקודה שכל כך חיכינו לה במהלך 4 עונות.

זהירות! הפוסט כולל ספויילרים לפרק סיום העונה הרביעית של ‘סמוך על סול’ אז אם במקרה לא ראיתם עדיין את פרק סיום העונה הגיע הזמן לצאת מהפוסט הזה ולהשלים פערים. מכיוון שלאורך הסדרה מגוללים בפנינו שני סיפורים שונים שלעיתים משיקים אחד לשני, גם הפוסט הזה מתייחס ומנתח את קווי העלילה של סול ומייק בנפרד.

סול

הפרק מתחיל בפלאשבק ליום בו ג’ימי קיבל את ההסמכה והרישיון לעסוק בעריכת דין. הוא יוצא לחגוג עם שאר החברים מהמשרד בבר קריוקי, שם ג’ימי מזמין/גורר את צ’אק לעלות לבמה לשיר איתו שיר סמלי במיוחד שקים במקרה בחרה לו, The winner takes it all, של להקת אבבא המיתולוגית. צ’אק בתחילה מסרב אבל מהרגע שהוא עולה לבמה הוא משתלט על העניינים, מפגין כישורים הרבה יותר טובים מאלה של ג’ימי ומשאיר אותו בצל שלו, ממש כמו כל החיים שלהם.

בסוף הערב, כשצ’אק גורר את ג’ימי (השיכור) הביתה, הוא שומע מג’ימי את החלומות שלו על כך שיכניסו אותו למשרד בתור שותף ויוסיפו עוד M לשם של המשרד. ממש כמו בשיר של אבבא, ג’ימי חלם לבנות “בית” יחד עם צ’אק (לא במובן רומנטי אלא יותר במובן של עסק/קריירה, למצוא את המקום שלו בעולם), הוא חשב שצ’אק יקבל אותו, יתמוך בו, יהיה גאה בו, אבל עם הזמן הוא הבין שהוא היה תמים וטיפש שחשב את זה.

במהלך הפרק ראינו שג’ימי מבין לגמרי שאי אפשר לברוח באמת מהטעויות שאתה עושה בחיים שלך, תמיד יהיו שם האנשים שחושבים שהם יותר טובים ממך, שיסתכלו עליך בעין עקומה, ממש כמו אותה הנערה שהגיעה ל-HHM (קריסטי אספוזיטו) וניסתה לקבל את המלגה שג’ימי העניק בעילום שם, אך הוועדה של המלגות דחתה אותה בגלל שהיא נתפסה גונבת מחנות בשנת הלימודים הראשונה שלה. לאף אחד לא היה באמת אכפת שאולי זאת היתה מעידה חד פעמית, שהיא השקיעה בלימודים ודחפה את עצמה קדימה, וכך גם ג’ימי שרישיונו נשלל וכעת הוא הבין שזה תמיד ילווה אותו ויהיה כמו כתם על השם והחיים שלו.

ג’ימי רץ אחרי אותה נערה מסכנה ומספר לה בהתרגשות של מישהו שחושב שהוא עושה לה טובה ענקית, שהיא לא קיבלה את המלגה בגלל הכתם הזה שיש לה בקורות חיים, שככה הם רואים אותה, שמראש לא היה לה סיכוי, אבל היא צריכה להבין שכדי להיות מנצחת, וכדי לנצח את האנשים האלה, היא צריכה לדעת לא לשחק על פי הכללים שלהם, לדעת לכופף את הכללים כשצריך, כי בסופו של דבר המנצח לוקח הכל, וזה לא משנה איך אתה משחק את המשחק, לפחות על פי המנטליות החדשה שהתחדדה לג’ימי. זה ברור כשמש שהוא מרגיש כאילו הוא מדבר אל עצמו כשהוא אומר לה את כל הדברים האלה, וכשהוא מסיים את הדברים שלו וחוזר אל המכונית הוא בוכה ומתפרק לגמרי, ברור לו שלא משנה מה הוא יעשה, הם תמיד יראו אותו באותו האופן שהם רואים כיום.

בסוף הפרק, ג’ימי נותן נאום מרגש במיוחד בפני הוועדה שהתכנסה לדון בהחזרת הרישיון שלו. לרגע זה היה נראה כאילו ג’ימי פותח את ליבו ואומר להם שהוא ינסה להיות כמו אח שלו ככל הניתן, להיות עורך דין טוב יותר, או בן אדם טוב יותר. הוא הוסיף בסיום שאם הם יחליטו להחזיר לו את הרישיון עורך דין הוא יעשה את כל מה שהוא יכול על מנת שהוא יהיה ראוי לשם מקגיל.

קים היתה בטוחה שהדברים שג’ימי אמר היו כנים לחלוטין, אבל להפתעתה כשהיא פוגשת אותו מחוץ לחדר הוועדה, היא מגלה שהכל היה שקר, הוא הצליח לעשות מניפולציה רגשית על חברי הוועדה וגם עליה, הוא צוחק בפניה על השטויות שהוא אמר שם רק כדי שיחזירו לו את הרישיון, מלגלג על “הפראיירים” האלה שהאמינו לו, צוחק על כך שראה שאחד מהם הזיל דמעה מהדברים שלו (גם קים הזילה דמעה) ורגע השיא מגיע כשהפקידה מזמינה אותו לחתום על מסמכים, והוא מבקש ממנה שתביא לו מסמך שבו הוא משנה את השם איתו הוא עוסק בעריכת דין. קים נשארת שם המומה. נראה שזאת הנקודה שירד לה האסימון שמדובר בבן אדם סוציופט שקרן עם לו הפרעת אישיות חמורה, הוא אפילו לא שם לב להלם שלה ולעובדה שהיא האמינה לו.

 

מייק

כאמור, הנרטיב שהעבירו לנו במהלך הפרק, שאתה לא באמת יכול לברוח מהטעויות שלך, חזר על עצמו גם במקרה של מייק ובמקרה של ורנר זיגלר. מייק מודע לעובדה שהוא עשה טעות כשסמך על ורנר יותר מדי והתחבר אליו. הוא מבין שהוא יהיה חייב לשלם על כך מחיר ערכי גדול, משמע להרוג את ורנר, אדם חף מפשע שבסך הכל התגעגע לאשתו ועשה טעות גדולה, כאשר שלא הבין עם מי באמת יש לו עסק.

אל תטעו לחשוב שמדובר בעניין פשוט מבחינתו של מייק, אמנם כבר ראינו בעבר שהוא הרג אנשים, אך היתה לזה סיבה מוצדקת. מייק בבסיס שלו הוא בן אדם טוב שמסוגל לעשות מעשים רעים, יש לו קוד אתי שהוא משתדל לשמור עליו אך ההתקשרות שלו עם גאס גרמה לו להשתנות. עד הנקודה הזאת בסדרה הוא לא הרג מישהו שלא הגיע לו, וכעת הוא נאלץ לרצות את הבוס שלו, לשלם על הטעות שהוא עשה, ולכן הוא אומר לגאס שהוא זה שיוציא לפועל את החיסול של ורנר.

הסצנה בה הוא הורג את ורנר מאוד חזקה, המצלמה מתרחקת מהשניים, נותנים לנו לראות את הצלליות שלהם הולכות בקו האופק, עד נקודה מסוימת בה הם עוצרים ומייק יורה לו בראש. שימו לב שלא רוצים לתת לנו לראות את מייק, באור השלילי הזה, של רוצח בדם קר, כי זה כאילו לא מאפיין אותו, אבל מצד שני אין מקום לספק שזה גם מי שהוא, עם כל החיבה שיש לנו לפופ-פופ הקשיש והטוב.

בסדרה ‘שובר שורות’ היתה רק נקודה אחת בה ראינו שמייק מתכוון להרוג מישהו חף מפשע, זה היה כשגאס העביר לו את המסר לחסל את וולטר, היה נראה שהוא מתכוון להוציא את זה לפועל והדבר שהציל את וולטר ברגע האחרון היה העובדה שג’סי הרג את הכימאי של גאס, גייל. בנקודת הזמן ההיא מייק כבר עבר את המשוכה של להרוג אדם חף מפשע ולכן ברור לנו כיום שלוולטר לא היה סיכוי אם ג’סי לא היה הורג את גייל.

רגע לפני סיום

זה דבר מדהים ש”סמוך על סול” מצליחה להעביר לנו שתי סדרות שונות, במחיר של אחת, במשך 4 עונות שלמות. מצד אחד אנחנו מקבלים את סיפור דמותו מייק שמגולל את ההתקשרות לגאס פרינג’, יצירת מעבדת הסמים והקשר לקרטל הסמים המקסיקני ומצד שני הסיפור של דמותו של ג’ימי מק’גיל שהופך לאט לאט לסול גודמן שכולנו מכירים משובר שורות.

סביר להניח שהעונה החמישית של ‘סמוך על סול’ תהיה העונה האחרונה של הסדרה הנהדרת הזאת, על פי ראיונות שעשו עם יוצר הסדרה, וינס גיליגאן, זה נראה שתכננו שמספר העונות שיגוללו את סיפורו של סול (ומייק) יהיה זהה למספר העונות של שובר שורות. שבעונה הבאה נראה את ג’ימי ממש נכנס לדמותו של סול ולחליפות הצבעוניות שלו, את הירקמות הקשר שלו עם גאס פרינג’ והפרידה מקים, שכנראה לא תרצה להמשיך להישאר לצד אדם שמייצג אנשים מהסוג הזה. ברור לכולנו איך הכל ייגמר ומה יקרה בסוף אבל אנחנו כבר לא יכולים לחכות.

מה אתם חשבתם על הפרק האחרון בעונה הרביעית של סמוך על סול? מוזמנים לענות לנו בסקר למטה

מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק