אתם עדין לא יודעים שאתם רצים לכנסת

הימים הם ימי בחירות והאמת שבתור אזרח כבר דיי נמאס לי מגלגל העץ הרקוב הזה שממשיך להסתובב כל פעם מחדש. שוב נזכה להבטחות מוגזמות חסרות כיסוי אמתי, שוב נשמע הצהרות וטענות בלתי פוסקות על כמה ניתן לשנות את המצב הקיים, למרות שהוא תמיד מחמיר בסוף, וכמובן, שוב נשמע אג’נדות פוליטיות ישנות וחדשות שיתפוגגו באוויר רגע אחרי שהגברת השמנה תפצח בשיר סיום צורם לאחר סגירת הקלפיות, רגע אחרי שאנחנו שוב בזבזנו את קולנו לריק לטובת שיקולי שרידות פוליטיים ופעולות מנוגדות למצע המפלגה.

את קמפיין הבחירות הנוכחי כולנו נרגיש יותר מתמיד בשלל דרכים: מודעות פוליטיות ממומנות, סטטוסים, קמפיינים ויראלים, ממים למיניהם וטוקבקים ותגובות שימלאו את פיד הפייסבוק שלנו בלי יכולת אמתית להתחמק. אם כך, נשאלת השאלה: אם הפוליטיקה מגיעה לרשת החברתית, למה שלא בעצם תהפוך בעצמה להיות חברתית? כן כן, ממש כמו פעם בימי קדם, כאשר הגו את רעיון הדמוקרטיה ביוון העתיקה וניסחו שיטה הגיונית לקבלת החלטות על סמך הצבעת והכרעת הרוב. הרי אם רוב המחאות והמהפכות החשובות שהתרחשו בשנים האחרונות דוגמת מהפכת הקוטג’, מחאת האוהלים, האביב הערבי ודוגמאות נוספות שקצרה היריעה להכילם החלו כולם באמצעות הרשתות החברתיות, מדוע לא ליצור מפלגה חברתית אמיתית? מפלגה שעל פיה יקום או ייפול דבר? מפלגה שלא תשנה את דעותיה בהתאם לאינטרסים ושלא תצחין ממניעים ושיקולים פוליטים בכל פעם שצריכה לגבש עמדה לנוכח הצעת חוק רלוונטית. דמוקרטיה במיטבה בעולם הדיגיטלי.

מאות אלפי האנשים שיצאו לרחובות ביולי 2011, אותו כור היתוך זועם של שמאל, ימין ומרכז שנמאס להם מהמצב החברתי על שלל תחלואיו, נותרו מבולבלים גם לקראת הבחירות הקרובות. הרי מה בעצם השתנה?  סתיו שפיר רצה ברשימת מפלגת העבודה, ואוו זה ממש יציל אותנו (NOT), יאיר לפיד נכנס לפוליטיקה – הוא יציל את המצב (NOT), ביבי נשאר ביבי (YES) ובקיצור אין חדש תחת השמש.

מפלגה חדשה מנסה לשנות את המצב באמצעות המדיה החברתית. “אתם” היא מפלגה המאפשרת ומקדמת בחירה דמוקרטית ישירה ודיגיטלית. מפלגה שמייצגת את אומת האינטרנט. חברי המפלגה יצביעו בכנסת אך ורק על פי הצבעת הגולשים שיחליטו מה עמדת המפלגה בצורה דמוקרטית באתר האינטרנט של המפלגה (אתר האינטרנט בשלבי פיתוח ראשונים, כרגע כל מי שעובד במלאכת הפיתוח עושה זאת בהתנדבות מלאה). החזון של מפלגת ‘אתם’ הוא לקצץ כמות רבה של חברי כנסת ולהנהיג במקומם בחירה ישירה ואלקטרונית. על פי הסרטון שהפיצו ב’אתם’, בכנסת מתקיימות כאלף הצבעות בשנה בממוצע, ובמפלגה מבטיחים כי קהל הגולשים הוא זה שיקבע את אופי ההצבעה בכל אחת מההצבעות האלה.


 

המפלגה מתיימרת להיות החלוצה של החזון המאוד שאפתני הזה, ולעשות את הצעד הראשון בדרך לשינוי השיטה הקיימת היום שלצערנו לא הוכיחה את עצמה. שלא כמו במפלגות אחרות בה בוחרים נציג פעם אחת ומאותו רגע רק הוא מחליט, במפלגת “אתם” כל החלטה תובא לקהל המתפקדים לפני שנציגי המפלגה יצביעו עליה בכנסת. בתכלס, מדובר בדמוקרטיה ישירה וכפועל יוצא מכך, דמוקרטיה ישרה המשלבת את רצון העם, ויוצרת שלטון עם ממש כמו ביוון העתיקה, רק עם הרבה יותר אנשים ובאמצעות האינטרנט.

על מנת להפוך את החלום למציאות מפלגת “אתם” יוצאים בקמפיין גיוס מימון המון באתר הדסטארט על מנת לגייס את הסכום הדרוש להם להקים את המפלגה ברשם המפלגות.  סכום התמיכה המינימלי הינו 5 ש”ח. אתם מוזמנים לצפות בסרטון הגיוס המימון שלהם ולהחליט בעצמכם. קליק לעמוד הקמפיין בהדסטארט.


 

לפני מספר חודשים עלה הפוסט “תגידו לייק למפלגת פייסבוק” באתר חורים ברשת שדיבר על הצורך והיתרונות בהקמת מפלגת פייסבוק, ברוח מפלגות הפיראטים שעלו בגרמניה, שוודיה ומדינות אחרות. נראה שכעת הרעיון מתחיל לקרום עור וגידים ומי יודע,  אולי אכן מדובר על מהפיכה של ממש שתגרום לשינוי שיטה אמתי וחשוב בהנעת תהליכים פוליטיים ויצירת דמוקרטיה בריאה.

 

מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק