מדוע נפסל תשדיר הבחירות של ‘עלה ירוק’?

אם צפיתם אמש בסרטוני תעמולת הבחירות המפוהקים, ודאי לא ידעתם, כי מאחורי הקלעים התחוללה מיני סערה, במסגרתה סרטון תעמולה של מפלגת עלה ירוק נפסל לשידור על ידי ועדת הבחירות המרכזית, בטענה כי הסרטון קורא לציבור הסטודנטים להפר את החוק ולהצביע בקלפי למוגבלי ניידות, במידה ומיקום ההצבעה שנקבע עבורם רחוק מהם ומונע מהם לגשת להצביע.

בעמוד הפייסבוק של מפלגת עלה ירוק, פרסמו לפני כשעה סטטוס בנושא, המסביר את עמדתם, וקורא לציבור הגולשים לשתף את הסרטון, תוך שהם מאשימים את המדינה בפגיעה בסיסית בזכות הסטודנטים להצביע.

 עלה ירוק תשדיר פסול

כאמור, בעוד בבסיסים צבאיים, בתי חולים ואפילו בתי סוהר, ניתן להצביע בקלפיות מיוחדות, המדינה אינה מאפשרת הצבעה בקמפוסים של האוניברסיטאות השונות. סטודנטים רבים שאינם לומדים בקרבתם מקום מגוריהם המקורי, נמנעים מלהצביע היות ולא מעוניינים לבזבז חצאי ימים או ימים שלמים בנסיעות, במיוחד כשמדובר במערכת בחירות המתקיימת בסמוך לתקופות המבחנים, ובכך, על פי טענת המפלגה, נמנעת זכותם הדמוקרטית להצביע.

על אף שהתרגלנו במערכות הבחירות האחרונות לפרובוקציות כאלה ואחרות מצד מפלגת עלה ירוק, הפעם מדובר במקרה מעט שונה. הסרטון קורא לסטודנטים לבדוק היכן ממוקמים קלפיות למוגבלי ניידות באזור מגוריהם ולגשת להצביע שם. קלפיות מהסוג הזה אינן רשאריות למנוע הצבעה מאזרחים המצהירים כי הם מוגבלי ניידות, ועל פי טענת עלה ירוק, סטודנטים מרוחקים ממקום מגוריהם בהחלט נחשבים לכאלה, למרות שהמדינה ממנת עבורם את מחיר הנסיעה על פי חוק הבחירות.

הסרטון שנפסל לשידור

חוק הבחירות שהוקשח לאחרונה, קובע כי כל מי שיצביע בקלפי למוגבלי ניידות חייב לחתום על תצהיר על פיו הוא אכן מוגבל, וחוק הבחירות קובע עבירה פלילית במקרה של חתימה שלא לצורך. יו,ר ועדת הבחירות, השופט רובינשטיין, אמר אמש: ” סברתי כי אין ניתן לשדר קטע זה. לפיכך, נעשתה פניה לנציגי הרשימה, ואלה הודיעו כי אינם מסכימים להסרת הקטע. אולם על-מנת שלא להפסיד זמן שידור הם הסכימו לעת הזאת להסיר את התשדיר כולו ולהחליפו בתשדיר אחר”.

בעלה ירוק מתכוונים להילחם בהחלטה הלא דמוקרטית לטענתם ופנו לבג”צ בנושא. סביר להניח שגם במערכת הבחירות הזו לא יזכו הסטודנטים להצביע בקמפוסים, אבל אולי מדובר בנקודת מפנה לקראת מערכות בחירות עתידיות. כך או כך מדובר בסוגייה מעצבנת במיוחד, היות וכל בר דעת יכול להסכים עם טענות עלה ירוק לאפליית ציבור הסטודנטים.

קליק כאן לפוסט המקורי של מפלגת עלה ירוק. מוזמנים לשתף.
קליק לרשימת מיקומי הקלפיות לבעלי מוגבלויות.

עלה ירוק

לייק לפטריה בפייסבוק