35 עובדות שלא ידעתם על קוקה קולה

יותר מכל מוצר אחר שאתם מכירים על הגלובוס, קוקה קולה הוא המותג המוכר והפופולארי ביותר בעולם. המשקה הצונן והממכר הפך במרוצת השנים להיות חלק אינטגרלי מהחיים שלנו, ואפשר לומר בלי ספק, שמשקה האלים הזה הוא אחד משלושת יסודות החיים שלנו. לכן, לא אופתע אם תחנת המידע שנחתה על מאדים לפני כחודשיים תגלה על הכוכב האדום שאריות של קולה לפני שתיתקל בשני מרכיבי החיים החשובים מעט פחות, מים וחמצן.

אהלן. קוראים לי אילה ואם אתם מהעוקבים האדוקים אחרי הפטריה אז אתם ודאי תזהו אותי בתור אילה המלכה. בעצם, גם אם אתם לא עוקבים אחרי הפטריה, אני אילה המלכה בשבילכם. למה מלכה? כי במשך שנה וחצי ניהלתי את תיק הלקוח הכי נחשק ומדהים שיש בעולם הפרסום בארץ, קוקה-קולה בדיגיטל. אני יכולה להבטיח לכם, כי זו פסגת השאיפות של כל פרסומאי לבצע את העבודה הנהדרת הזאת, לקום כל בוקר עם חיוך ובאמת לאהוב ולהינות מהעבודה שלך, או במקרה שלי, העבודה על המותג מס’ 1 בעולם.

המשקה שכולכם כל כך אוהבים לשתות, אפוף סודות ומיתוסים כשהגדול מכולם הוא הסיפור על כך שרק שני אנשים בעולם מכירים את המתכון הסודי למשקה, ולשניהם אסור לטוס באותו המטוס כדי שלא יקרה חלילה מצב בו המטוס יתרסק והמתכון הסודי ילך איתם לקבר.

לפני כחודש סיימתי את עבודתי מול המותג האדום, ולרגל הפרידה, אספתי עבורכם 35 עובדות משוגעות (כולן אמת לאמיתה) על המותג המופלא הזה ואני בטוחה שתהנו לקרוא ולהיחשף אליהן. מוזמנים להשאיר תגובות ולשתף!

1. קוקה-קולה הומצאה בשנת 1886 ע”י הרוקח ג’ון פמברטון באטלנטה, ג’ורג’יה, ארצות הברית.

2. בשנת 1888 נפטר פמברטון ולא זכה להכיר בהצלחה של המשקה. לאחר מותו של פמברטון, רכש אסא גריגס קנדלר, איש עסקים מאטלנטה את הזכויות על קוקה-קולה ב 2,300$ בלבד. לימים הפך קנדלר לראש עיריית אטלנטה. זה לא נגמר שם, בשנת 1899, קנדלר לא הכיר בפוטנציאל הגלום בזהב הנוזלי השחור והוא מכר את הזכויות על המשקה ל 2 עורכי דין –  בנג’מין תומס וג’וזף ווייטהד תמורת דולר אחד בלבד!

3. תהיתם למה הצבע האדום כל כך משוייך לקוקה-קולה? זה כי כשייצרו קוקה-קולה בהתחלה, היו מאחסנים אותה בחביות וויסקי וכדי להבדיל בין החביות האלכוהוליות לחביות המשקה הקל, היו צובעים את החביות באדום – מאז קוקה-קולה אדומה.

4. קוקה-קולה היוותה את ההשראה לדמות של סנטה קלאוס. ב 1931, הוציאה החברה בכל חג מולד, גלויות מיוחדות ללקוחותיה ולספקיה ובגלויות הייתה תמונה של איש זקן וחביב עם זקן יושב על עגלה מלאה במתנות. עד אז לא הייתה דמות ידועה לסנטה קלאוס וכולם יכלו לדמיין לעצמם איך סנטה שלהם ניראה. שמתם לב פעם לצבעים שסנטה לובש? אדום ולבן… מזכיר לכם משהו?

5. קוקה-קולה נמכרת ביותר מדינות מהמדינות החברות באו”ם – כן כן, קוקה-קולה נמכרת בכ 207 מדינות, באו”ם חברות 193.

6. עד 1903 הגישו קוקה-קולה עם קוקאין! בכל מנת קוקה-קולה 330 מיליליטר, היו כ 60 מיליגרם של קוקאין!!!

7. לקוקה-קולה יש כל כך הרבה מוצרים שייקח לכם 9 שנים אם תטעמו בכל יום מוצר אחד. יותר מ 3,500 מוצרים שונים ומעל 500 מותגים שפזורים ברחבי העולם.

8. אם קוקה-קולה הייתה מדינה, המחזור הכלכלי שלה היה מעמיד אותה במקום ה- 14 בעולם, רק כדי לתת השוואה – ישראל עומדת במקום 52.

9. הלוגו של קוקה-קולה מוכר ע”י 94% מאוכלוסיית העולם (!!!) הרבה יותר מאפל ומייקרוסופט ביחד.

10. האדם הממוצע (בכל העולם) צורך משקה קוקה-קולה כל 4 ימים.

11. האמריקאי הממוצע צורך 5 קילו סוכר בשנה רק ע”י שתיית קוקה-קולה.

12. המדינה בה נמכר הכי הרבה קוקה-קולה… מקסיקו!

13. במלחמת העולם השנייה קוקה-קולה עוד הייתה ספונסרית של האולימפיאדה בברלין בשנת 1936, שנתיים אחר כך, קוקה-קולה הפסיקה לשווק את מוצריה לגרמניה ולכן הגרמנים היו צריכים להמציא משקה ממותק חדש שיספק את החיילים בשדה הקרב – ככה הומצא משקה הפאנטה!

14. אם ישפכו את כל הקוקה-קולה שיוצר אי פעם בעולם אל מפלי הניאגרה, המפלים יזרמו בעוצמתם הרגילה במשך 38 שעות.

15. בשנת 1985, הוציאה קוקה-קולה בארה”ב את New Coke והבטיחה לצרכניה – טעם משופר והסירה מהמדפים את הקולה הישנה והאהובה, מחאת הצרכנים הייתה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ארה”ב והקולה הישנה חזרה למדפים לשביעות רצונם של הצרכנים.

16. ב1966, פתחו את מפעל קוקה-קולה בבני ברק בישראל, מדינות ערב התקוממו והחרימו את קוקה-קולה ועד היום המשקה הקל המוגז הנצרך ביותר במדינות ערב הוא פפסי.

17. דיאט קוקה-קולה נולד רק ב 1982.

18. ב 1985 – קוקה-קולה היה המשקה הקל הראשון בחלל.

19. מעט מאוד אנשים יודעים את הנוסחה הסודית של המשקה הממכר אבל בינהם יש גם רב שאישר כי הנוסחה כשרה לצריכה.

ברכת שנה טובה מקוקה קולה, אי שם לפני עשרות שנים

20. המונח “קוקה-קולה” הוא המונח השני המוכר ביותר בעולם אחרי OK.

21. עמוד קוקה-קולה הוא העמוד המסחרי הגדול ביותר בפייסבוק – מעל 50 מליון עוקבים.

22. בהונג קונג נהוג להגיש קוקה-קולה חמה.

23. הפרסומת הראשונה של קוקה-קולה התפרסמה ב 1904.

24. קוקה-קולה התחילה לייצר פחיות משקה ב 1960.

25. קוקה-קולה מעסיקה יותר מ 80,000 איש ברחבי העולם.

26. המדינות הראשונות מחוץ לארה”ב שייצרו קוקה-קולה היו קובה ופנמה.

27. כל המשאיות של קוקה-קולה בעולם נוסעות מעל 1.5 מליון קילומטר בכל יום (!!!).

28. לקח לקוקה-קולה 58 שנים עד שהיא מכרה מליארד גלונים של קוקה-קולה. היום, מליארד גלונים של קוקה-קולה נמכרים כל 7 חודשים בממוצע.

29. לוגו קוקה-קולה נוצר גם ב 80 שפות מעבר לאנגלית.

30. בכל שנייה נפתחים בעולם מעל 10,000 בקבוקי קוקה-קולה.

31. דב הקוטב המפורסם של קוקה-קולה הוצג לראשונה ב 1993 והוא איתנו עד היום.

32. במספר מדינות במזרח משתמשים בקוקה-קולה כדי לנקות זירות פשע מדם וחלקי גוף קטנים.

33. יש רק 2 מדינות בעולם בהן אין קוקה-קולה. האחת היא צפון קוריאה והשנייה היא קובה, שהייתה המדינה הראשונה לייצר קוקה-קולה מחוץ לארצות הברית.

34. בכל יום נמכרים 10 מליארד מוצרים של קוקה-קולה, בשנה הראשונה לייצור מכרו בכל יום 4-5 משקאות.

35. קוקה-קולה מעולם לא שינתה את הלוגו שלה – למרות הסברה שכן – מעבר להתקדמות הטכנולוגית שאיפשרה ליצור את פונט קוקה-קולה, שום דבר לא השתנה.

אילה לוי, פרסומאית, פרילנסרית, עושה פאנלים ותריסים ובעיקר המלכה של הפטריה.

קליק לפייסבוק של אילה
איילה לוי

לייק לפטריה בפייסבוק