3 פרטים קטנים שאולי פספסתם בפרק האחרון של משחקי הכס

אל הפרק החמישי בעונה השביעית של משחקי הכס, שזכה לשם Eastwatch, רובנו הגענו עם רף ציפיות גבוה במיוחד. אחרי שבפרק הקודם קיבלנו רבע שעה של אקשן מרהיב שכלל את דאינריז רוכבת על דרוגון ומשמידה את הכוחות של הלאניסטרים, לא חשבנו שהפרק החדש יצליח להתעלות על קודמו אלא שלמרבה ההפתעה הוא לגמרי סיפק את הסחורה וכלל דיאלוגים טובים, מפגשים מרגשים/טעונים והתפתחויות מעניינות עליהן נרחיב בהמשך.

כמו בכל שבוע, גם הפעם ריכזנו עבורכם בפוסט 3 פרטים קטנים שאולי פספסתם בפרק האחרון של משחקי הכס. אתם כמובן מוזמנים להגיב ולשתף אותנו במחשבות ובפרשנויות שלכם על ההתפתחויות החדשות בעלילה. בואו נתחיל.

 

הפצצה שגילי הנחיתה

בעונה הקודמת קיבלנו אישור לתיאוריה גדולה בנוגע לזהות ההורים האמיתיים של ג’ון סנואו. בסיום העונה השישית של משחקי הכס, בחיזיון של בראן ממגדל ג’וי, בו נד סטארק הגיע עם חיילים לחלץ את אחותו, גילינו שהוריו האמיתיים של ג’ון היו ראייגר טארגאריין וליאנה סטארק. כל זה היה בעונה הקודמת, אלא שבפרק השבוע למדנו מגילי משהו מאוד מעניין בנוגע לחוקיות של הנישואים של ראייגר, אביו האמיתי של ג’ון סנואו.

גילי מספרת לסאם על עובדות לא חשובות שמופיעות בספר של אחד הספטונים שתיעד המון דברים לא מעניינים כמו מספר החלונות בספט של ביילור או תנועות המעיים שלו, כשלפתע היא מגיעה לחלק מאוד מעניין שקשור לביטול נישואיו של הנסיך ראייגר והנישואין השניים שלו שהתרחשו בטקס סודי בדורן.

לא סתם זרקו לנו את פרט המידע הזה. ככל הנראה מדובר בביטול הנישואין של ראייגר מאליה מרטל (אחות של אוברין מרטל שנרצחה ביחד עם ילדיה על ידי גרגור קלגיין), כשהנישואים החדשים שלו היו מן הסתם לליאנה סטארק. המשמעות של הנישואין החדשים הללו של ראייגר (שהיה באותו זמן הנסיך עם הטענה הלגיטימית לכתר אחרי אביו) היא שג’ון כרגע הוא הטארגאריין עם הטענה החזקה ביותר לשלטון, בהנחה שלמישהו עוד איכפת בכלל מסדר הירושה והצורה בה השלטון יכול לעבור ידיים.

חשוב לחדד את הנקודה הזו כי זה גילוי דיי מרעיש – ג’ון הוא בנו החוקי של ראייגר טארגאריין וזה אומר שיש לו טענה יותר חזקה לכתר מאשר דאינריז (שהיא בעצם אחותו הקטנה של ראייגר), דבר שלגמרי יכול ליצור חיכוכים ביניהם בהמשך הדרך של משחקי הכס.

המכתב של ליטלפינגר

בעונה הזאת של משחקי הכס פיטר בייליש תפס חלק קטן באופן משמעותי לעומת העונות הקודמות, ובפרק הקודם היה נראה שהקירות מתחילים להיסגר עליו כשארייה חזרה לווינטרפל ובראן, שגם חזר לא מזמן, העביר לו את המסר שהוא יודע עליו יותר ממה שהוא חושב. אולם, בפרק האחרון ראינו שהאסטרטגיה של ליטלפינגר לא השתנה והוא כעת רוצה ליצור כאוס וסדקים בקשר של ילדי סטארק, לפלג ביניהם ולמנף את כל זה כדי להתקדם עוד שלב במשחק.

ארייה אמנם סימנה אותו והיא עוקבת אחריו, אבל היא לא פגשה עד היום מישהו מתוחכם ושונה בצורת החשיבה שלו כמו ליטלפינגר. כשהיא מתגנבת לחדרו של בייליש היא מוצאת את המכתב שהוא החביא בתוך המזרן שלו במיוחד בשבילה. חוץ מכה מילים שנאמרו על ידי אריה בקול, לא היה כל כך אפשרי לקלוט את כל תוכן המכתב שהופיע על המסך לשניות בודדות, ולכן, כי אנחנו בטוחים שאתם מתים לדעת, הנה מה שהיה כתוב בו:

“רוב, אני כותבת לך את המכתב הזה בלב כבד. המלך הטוב שלנו רוברט באראתיאון מת, הוא נהרג מפציעה במהלך ציד חזירי בר. אבא נאשם בבגידה, בקשירת קשר עם האחים של רוברט כנגד ג’ופרי האהוב שלי וניסה לגנוב את כס המלכות לעצמו. הלאניסטרים מתייחסים אלי טוב מאוד ודואגים לנוחות שלי. אני מתחננת בפניך: בוא למעלה המלך, כרע ברך ותשבע אמונים למלך ג’ופרי ותמנע עימותים בין הבתים הגדולים של לאניסטר וסטארק.”

בקריאה ראשונה של המכתב הזה סאנסה יוצאת ממש לא טוב, לפחות בעיניה של ארייה, שמגלה שסאנסה מצהירה על כך שאבא שלהן הוא בוגד שניסה לגנוב את השליטה בווסטרוז, משבחת את ג’ופרי האהוב שלה ומשתפת פעולה עם הלאניסטרים. המכתב הזה אכן נכתב ונחתם על ידי סאנסה בעונה הראשונה של משחקי הכס, אך חשוב לציין שזה נעשה תחת מניפולציות ואיומים מרומזים שהלאניסטרים הפעילו עליה, ביחד עם ליטלפינגר עצמו שהיה בחדר כשסרסיי שיכנעה אותה לכתוב אותו, על מנת שלא ייעשה דבר לאבא שלה ושלא יאונה לה כל רע.

בייליש השאיר את המכתב הזה שם כדי שארייה תמצא אותו. כשהיא קוראת אותו מבלי להבין את הסיטואציה בה סאנסה היתה נתונה באותו זמן שהוא נכתב, היא יכולה להסיק שסאנסה בגדה במשפחתה. בייליש רוצה ליצור ביניהן עימות ולהרחיק אותן אחת מהשנייה, רק כך הוא יוכל לתמרן את סאנסה, כשהקרובים שלה יתרחקו ממנה.

“אני מאחל לך הצלחה במלחמות שיגיעו”

רגע לפני שג’ון סנואו עולה על הסירה שלו, הוא נפרד מדאינריז ואומר לה את המשפט “אני מאחל לך הצלחה במלחמות שיגיעו”, אם המשפט הזה היה נשמע לכם מוכר זה בגלל שהוא כבר נאמר בשתי נקודות שונות בסדרה ולצערנו הרב, האנשים שאמרו את המשפט סיימו את חיים זמן קצר אחרי. הראשון היה מאנס ריידר, המלך מעבר לחומה, שקיבל את האופציה לכרוע ברך ולקבל את סטאניס כמלך שלו אך העדיף לבחור באופציה של מוות בשריפה. כשסטאניס שאל אותו אם יש לו מילים אחרונות הוא אמר לו את אותו המשפט בדיוק.

האירוע השני בו המשפט הזה נאמר בסדרה התרחש בעונה הקודמת, בחיזיון של בראן (לפני שהוא הפך לעורב בעל שלוש העיניים) כשהוא צפה בפעם הראשונה במאורעות של מגדל ג’וי כאשר נד סטארק הצעיר הגיע לחלץ את אחותו ליאנה ומצא את עצמו בקרב מול ארתור דיין, אותו אביר אגדי שכמעט וניצח אותו אם לא ההתערבות של האולנד ריד שהצילה את חייו. רגע לפני שהקרב החל, ארתור דיין אמר לנד סטארק את אותו המשפט “אני מאחל לך הצלחה, במלחמות שיגיעו”.

הסיום העגום של אותן דמויות שאמרו את המשפט הזה בעבר גורם לנו לחשוש לגורלו של ג’ון סנואו. הוא אמנם חזר כבר פעם אחת מהמתים אבל זה לא אומר שהוא בלתי מנוצח, ואם יש משהו שהיוצרים של משחקי הכס לימדו אותנו זה לצפות לבלתי צפוי.

—-

קשה להאמין אבל אנחנו עוד רגע מסיימים את העונה השביעית של משחקי הכס כאשר רק עוד שני פרקים נותרו לפני שנגיע לקו הסיום שלה. בעונות הקודמות הפרק שלפני סיום העונה היה לרוב הפרק בו קורים האירועים הדרמטיים ביותר מבחינת סיום קווי עלילה של דמויות ו/או התפתחויות משמעותיות בקווי עלילה, כך שרמת ההתרגשות לקראת הפרק הבא היא בשמיים.

מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק