התגובה האלימה והגזענית הפכה לשיר-להיט משעשע

עמוד הפייסבוק בעל השם הפרובוקטיבי 'יהוה' משגע ומתסיס בשבועות האחרונים את הרשת. העמוד הסאטירי מייצר בדיחות רבות בנוגע לכל מה שקשור לדת, ומעלה תהיות לגבי אמינותה ונחיצותה באמצעים הומוריסטיים לא ממש כשרים למהדרין, בשמו של אלוהים כמובן. כמו כן נוהג העמוד לפרסם מידי פעם תגובות נזעמות נבחרות של חלק מהגולשים המפנים תלונות, קללות ואפילו איומים קשים על חיי יוצר העמוד, בטענה שהוא פוגע ברגשותיהם ומפר סטטוס קוו.

אתמול, פורסמה בעמוד האלוהי צילום מסך של תגובה נזעמת במיוחד שנכתבה על קיר העמוד, על ידי גולש בשם צחי. צחי הביע את תסכולו הרב ולא חסך בקללות דוחות וגזעניות המוכרות לנו מטוקבקים דומים ברחבי הרשת:

יובל בן עמי, יוצר, עיתונאי ומוזיקאי, שוטט ברחבי פייסבוק ונתקל בתגובה הנוראית-משעשעת של צחי שזכתה בינתיים למאות לייקים ותגובות. לאחר שקרא אותה ונותר המום, עלה במוחו רעיון. " חבר העלה צילום מסך של הטקסט של צחי. קראתי אותו, נדהם אבל גם משועשע. יש שם איזו מוזיקה, בסופו של דבר, ומצאתי את עצמי מזמזם את זה במקלחת. מהמקלחת מיהרתי לגיטרה, והאלתור הראשון הוא שהונצח ביוטיוב". ברגע של גאונות ובטייק אחד, הלחין יובל את תגובתו של צחי.


בשיחה בפייסבוק, מספר יובל  על תחושותיו כלפי הטקסט שכתב צחי, וכמובן מבהיר שלא הוא עומד מאחורי עמוד הפיייסבוק המסתורי של אלוהים. "למען האמת, אני די מתחבר לתסכול של צחי. הוא הגיב לדף הפייסבוק "יהוה" שפוגע ברגשותיו הדתיים. אני לא מאמין בפגיעה מכוונת ברגישות של אנשים מאמינים וכמובן שלא אני עומד מאחורי הדף 'יהוה'." אולם, יחד עם גילויי ההבנה כלפי רגשותיו של צחי, ליובל יש בטן מלאה המוסכמות החברתיות הקשורות לעניין.

"בהשתלחות של צחי נגד "יהוה" יש כל כך הרבה שנאה: שנאת פליטים, שנאת ערבים, שנאת שמאלנים, שנאת הומואים (מהולה בהרבה הומו-ארוטיקה), התייחסות כאילו הומוריסטית לאלימות מינית קשה וזילות מוחלטת של השפה העברית, שאי אפשר שלא להפוך אותה לשיר, פשוט כדי לעקר אותה ולרכך את האימפקט. בסופו של דבר צחי, בהתרגשותו הרבה, הורג הרבה יותר פרות קדושות מאשר "יהוה". הבעיה היא שהן כבר לא קדושות. לומר את השם המפורש עדיין לא מקובל בישראל שלנו, אבל לדבר על בני אדם כאילו הם זבל מוחלט, זאת שגרה".

לא נותר לנו אלא להסכים לחלוטין עם דבריו של יובל מצד אחד, ומצד שני לזכור מה קורה סביבנו כרגע בעולם הערבי בגלל מקרה של חופש ביטוי שיצא משליטה. כרגע, יוצרי הסרטון המכפיש את מוחמד שהספיקו לרדת למחתרת, היו מברכים על תגובות מהסוג הזה. תמיד יכול להיות יותר גרוע.

לייק לפטריה בפייסבוק