רד רד מעל מסך הטלויזיה שלי: מופע האימים של פורטיס באקס פקטור

תכנית חצי הגמר של אקס פקטור ששודרה אתמול, כללה אתמול לראשונה כמעט את כל הרגעים המביכים והלא צפויים שעשויים להתרחש בשידור חי. אמנם המופע עצמו היה כהרגלו מקצועי, מרהיב ומלוטש, אך על מקצוענות ההפקה האפילו כמה רגעים מביכים במיוחד (הריס של אורי שכיב 37:00, הדיון של שירי ועדן על בחירת השיר שלה 54:35) ובראשם הרגע בו רמי פורטיס, אחד מארבעת השופטים בתחרות, איבד את זה באופן סופי והצליח אמנם להצדיק את תדמית המשוגע שדבקה בו, אבל בעיקר לחרב לעצמו באופן רשמי את הפאסון הרוקרי והבועט שבנה במשך עשרות שנות קריירה.

כזכור, הרבה גבות הורמו כשהתבשרנו על כך שפורטיס, אחד מזמרי הרוק הגדולים והמוערכים בארץ, הסכים לשמש כשופט בתחרות הריאליטי החדשה של רשת. אולם, המציאות כבר הוכיחה, ע”ע אביב גפן בדה ווייס, כי ליהוק כזה בהחלט עשוי להיות מוצלח ולהוסיף הרבה פלפל לשולחן השופטים, וקצת גוונים של רוק עבור המתמודדים עצמם. אלא שבניגוד לאביב גפן שהצליח לנצל כל שנית מסך למינוף הקריירה שלו והגעה לקהלים חדשים, פורטיס פשוט ירה לעצמו ברגל, ואז ירה גם ברגל השניה.

אקס פקטור פורטיס משתולל
פורטיס מאבד את זה

במהלך כל העונה הסתמן פורטיס כמי שאין לו יותר מידי מה לתרום לדיון, שופט שמשתמש בקלישאות הכי צפויות ובעיקר חוזר על דברי השופטים שדיברו לפניו. פורטיס נראה חסר אונים בתוך ביצת הפופ וההפקות העכשיויות שהתרחשו על הבמה וכוללות תלבושות, וידאו ארט, רקדנים ועוד אלמנטים זרים לו. במקום לנצל את הבמה, ללמוד וללמד ותרום מנסיונו העשיר בכמוזיקאי שבנה את עצמו בשתי ידיים, העדיף פורטיס לפזר בביקורתו על המתמודדים ביטויים כמו “את/ מדהימ/ה”, “אני אוהב אותך” וכו’.

אקס פקטור לידר מובך
לידר מובך מהסיטואציה

אלא שהעניין הזה הוא הבעיה הזניחה. פורטיס מסתבר, התגלה כתרח זקן ומביך עם חוש הומור מבוגר, שחוזר על בדיחות פעמיים ושלוש פעמים באותו ערב, ובעיקר עסוק במלחמות כבוד מול שאר השופטים ובראשם עברי לידר, שהעזו לבקר את המתמודדות שלו ואת עבודתו מולן. הביקורות של פורטיס לאורך העונה היו ברובן לא מקצועיות וכלל לא נוגעות להופעות עצמן וברובן נאמרו במטרה לנסות ולסגור חשבונות עם עברי לידר. השיא הגיע אתמול, לאחר הביצוע של “פיוז’ן” הלהקה המשובטת אותה מייצג לידר (דקה 43:45 בסרטון).


פורטיס, שכנראה הגיע עם בטן מלאה על לידר, החל להעביר ביקורת על לידר ועל הלהקה, כשברור לכל הצופים בקהל ובבית, ובעיקר לצופה בר רפאלי, שהוא מנסה לסגור חשבון אישי. פורטיס פנה ללידר האשים אותו בביקורת לא רלוונטית כלפי יכולות השירה באנגלית של עדן בן זקן ואמר לו “גם אתה שר באנגלית ואתה לא בדיוק בריטי”. בהמשך דיבר על כך שהלהקה אותה הוא חונך היא קופי של קופי של קופי של קופי ו שיבוט של שיבוט של שיבוט של שיבוט של וואן דיירקשן, למרות שבהמשך, לאחר שלידר טען שהוא מעולם לא ראה קליפ של דיירקשן הודה שהוא זמר רוק ולא פופ ובגדול הודה: מה שקורה פה על הבמה כלל לא מעניין אותי.

גם בר רפאלי הנפלאה, אשר הוכיחה העונה יכולות הנחיה ואלתור נהדרות, נראתה מובכת ונדהמת מההשתוללות של פורטיס, והפרצוף ההמום שלה באחד מרגעי השיא של אבדן העשתונות של פורטיס, אומר הכל. בהמשך התכנית ניתן היה להרגיש את המתח בשולחן השופטים, ולידר סירב בתוקף לנשיקת פיוס מפורטיס (אולי בגלל גלוני הרוק שיוצאים מפיו בכל פעם שהוא מדבר), ובקושי זרם עם חיבוק קר.

אקס פקטור בר בהלם
בר רפאלי לא מאמינה שזה קורה לה

עבורי באופן אישי, לפחות עד לפני הצפייה באקס פקטור, פורטיס היה רוקר בועט, משוגע אמיתי שלא רואה אף אחד ממטר ומעניק הופעות מופרעות ובלתי נשכחות כשהוא על הבמה. שמחתי על ההזדמנות לראות אותו בפריים טיים, מעביר קצת מהכשרון והאג’נדה שלו לדור הזמרים הצעיר. אלא שבפועל, אחרי מפגן האימים של פורטיס במהלך העונה, כל מה שנשאר מהתדמית שלו בעיני הוא זמר מזדקן וממורמר, חסר תוכן, המתיימר לבעוט מוזיקלית  אבל בפועל מנסה לבעוט רק בעברי לידר, וגם זה לא בהצלחה מרובה.

צר לי על פורטיס, וצר לי שכך הקהל הצעיר של התכנית, שלא ממש גדל על ברכיו, צריך להכיר אותו. אני עצמי, זוכר ויודע שמדובר בפופ-ריאליטי בשידור חי – לא בדיוק המקום הכי נוח עבור פורטיס המיושן, אבל שאר הצופים הצעירים כנראה לא. פורטיס היה וישאר אחד מהרוקרים הגדולים בדורו, אבל אם לא יקח את רגליו וידיר את עצמו מהעונה השניה, עשוי לגרום לעצמו נזק תדמיתי בלתי הפיך. פורטיס, תמשיך לעשות מוזיקה ורד רד מעל מסך הטלויזיה שלי.

לייק לפטריה בפייסבוק