פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

פטריה מדעית מגה מעניינת: מה הצבע של מראה?

לפני כמה חודשים פרסמנו כאן את הסרטון הנהדר של מייקל סטיבנס, שפורסם בערוץ היוטיוב המגניב שלו VSauce, בו הוא מספר לנו על תולדות המבנים הכי גבוהיים בהיסטוריה. סטיבנס נוהג לענות בסרטונים שלו על שאלות מדעיות הנשמעות מצחיקות על פניו, אך לרוב, הן גם מאוד מסקרנות, והתשובות עליהן אפילו יותר.

השאלה שסיקרנה את סטיבנס הפעם, וגרמה לו להפיק סרטון משעשע במיוחד, היא שאלת מליון הלירות: מה הצבע של מראה? אם תשאלו אנשים מה הצבע של מראה סביר להניח שרוב התשובות שתקבלו יהיו “כסף”. איכשהו בתודעה שלנו המראה נראית כסופה היות ולרוב  היא מוצגת כך ומיוצרת בין היתר מחומרים כמו אלומיניום המקנים לה כביכול מראה כסוף מסביב למראה עצמה. אולם, אין באמת קשר בין המיתוס הזה לבין המציאות.

אם כך, מהו צבעה האמיתי של המראה? הסרטון מפרט בעניין רב מהו צבע, ואיך כל חומר זוכה לצבע שלו, ובהמשך מתייחס למראות. המראות יחודיות בכך שכל קרני האור (הצבעים) הפוגעות בהן מוחזרות בחזרה ולא נבלעות, כך שבמקום מסויים ניתן להגדיר את צבע המראה כ’לבן חכם’ היות והמראה יכולה להיות בכל צבע שנשים מולה. אבל, אל תטעו. התשובה אינה פשוטה כל כך. מסתבר, שאם צריך להגדיר מהו צבעה של מראה, ולבחור בצבע אחד בלבד, הצבע הזה הוא ירוק. נכון, זה נשמע טיפשי, אך יש לכך הסבר מאוד הגיוני המודגם באמצעות ניסוי פשוט ומגניב.

לא נרצה להרוס לכם את חוית הצפייה בסרטון המדליק הזה, לכן, אם תרצו לגלות את פשר התשובה ההזויה הזאת, תאלצו לצפות בו בעצמכם. הסרטון מאוד קצר אך מכיל כמות לא רעה של אינפורמציה מעניינת וכיפית שנחמד לשלוף באירועים חברתיים, במידה ונגמרו נושאי השיחה. לא יודעים אנגלית? תסתכלו על התמונות. בהצלחה!


quiz whatsapp group banner

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...