מידת העשייה של הסטייק שלכם עשויה להשפיע על הסיכוי שלכם לחלות באלצהיימר

איך אתם מעדיפים את הסטייק שלכם, מידיום-רייר או וול-דאן? בהנחה שאתם לא צמחונים, יש לכם ודאי תשובה מוכנה מראש לשאלה הרת הגורל הזאת, בכל פעם שהמלצר או המלצרית מבקשים מכם לקבוע את גורלו של גוש הבשר שיונח לכם בצלחת בעוד מספר דקות. ובכן, כעת מסתבר שמעבר לטעם האישי שלכם ולשביעות הרצון שלכם מהארוחה, לתשובה שלכם עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על הבריאות שלכם ועל הסיכוי שלכם לחלות באלצהיימר.

לאחרונה, גילו מדענים קשר ישיר בין רכיב בשם גליקוטוקסין, שנוצר בכמויות גבוהות בבשר שמבושל יתר על המידה, לבין דימנציה, ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי של בני אדם, תופעה השכיחה בעיקר בתקופת הזקנה ועלולה לגרום לשורה של מחלות ביניהן אלצהיימר.

Credit: Pixabay

התגלית הזאת מתבססת על ניסוי בעכברים שנערך בבית ספר לרפואה בארצות הברית. במסגרת הניסוי חולקו העכברים לשתי קבוצות, אחת זכתה לתפריט עשיר בגליקוטוקסין והשנייה לתפריט עם מינון נמוך של אותו החומר. כפי שאתם ודאי מנחשים, חלק גדול מהעכברים שהדיאטה שלהם כללה מינונים גבוהים של התרכובת החלו להראות סימנים של הפרעות קוגניטיביות ובעיות בתנועה, מאפיינים דומים לאלה של הדימנציה. בנוסף, גילו החוקרים עליה משמעותית בכמות הפרוטאין העמילואידי במוחם של העכברים, אותם פרוטאינים שמצויים בכמות גבוהה במוחם של חולי אלצהיימר.

בשלב השני של הניסוי, נבדקו 93 אנשים מעל גיל 60 במשך תשעה חודשים. החוקרים גילו כי המשתתפים בניסוי שבדמם נמצאה כמות גבוהה יחסית של גליקוטוקסין, חוו ירידה דרסטית יותר בתפקוד הקוגניטיבי שלהם מאשר אלה שגופם הכיל כמות נמוכה של התרכובת.

Credit: Pixabay

אז האם התשובה הנכונה לשאלה “מה מידת העשייה שתרצה לסטייק שלך?” היא רייר/מדיום רייר? אם לשפוט על פי המחקרים הללו, התשובה היא כנראה “כן”, אבל מומחים לדימנציה ואלצהיימר לא ממהרים להסיק מסקנות חותכות.

“המחקרים הללו הם רק תחילת הדרך ומניחים בסיס למחקרים רציניים ומקיפים יותר שיהיו חייבים להתבצע בעתיד. דרושות ראיות נוספות כדי להגיע למסקנה חד משמעית לגבי הצורה הבריאה ביותר לבישול הבשר שאנחנו אוכלים” אומר החוקר מיכאל וודוורד. “יחד עם זאת” הוא מוסיף, “המחקר המדובר מצטרף לשורת מחקרים שבוצעו לאחרונה וקושרים בין האוכל שאנחנו אוכלים לשורת מחלות כמו דימנציה, סכרת ועוד”.

בשורה התחתונה, העובדות מונחות לפניכם, ובפעם הבאה שאתם מתכננים לשרוף את הסטייק שלכם למוות, אולי כדאי שתחשבו פעמיים. ואולי… לא. מה אנחנו מבינים.

לייק לפטריה בפייסבוק