10 דרכים גאוניות להשתמש בחומץ שכנראה לא הכרתם עד היום

מעבר לשימוש המוכר שלו בבישול ותיבול, לבקבוק החומץ הביתי שיושב על המדף במטבח יש סגולות נוספות אשר הופכות אותו למוצר פלא שיעזור לכם לנקות את הבית, לנטרל ריחות רעים, לפתוח סתימות ועוד. בניגוד למוצרי ניקוי יקרים שאנחנו קונים בסופרמרקט, החומץ הוא משמעותית זול יותר ואינו מכיל כימיקלים מסוכנים, מדובר במוצר טבעי שלא יכול להזיק לבריאות שלכם ושל ילדיכם.

אספנו בפוסט 10 דרכים נהדרות וגאוניות לשימושים שונים בחומץ שסביר להניח שלא הכרתם עד היום וחלקן עשויות להיות מאוד שימושיות עבורכם.

ניקוי אבנית

בכל קומקום, בין אם זה קומקום פלסטיק, זכוכית או נירוסטה, מצטברת שכבת אבנית עם ההרתחות הרבות של מים בקומקום. באמצעות חומץ רגיל המשמש גם לבישול ותיבול (חומץ 5% יספיק) אפשר להיפטר ממנה בקלות. את החומץ ניתן למהול במים (מומלץ לשמור על יחס של 60% חומץ ו-40% מים לפחות) ואז להרתיחו בתוך הקומקום. כמו כן ניתן להסיר אבנית באותו אופן באמצעות חומץ גם במדיחי כלים, מכונות קפה, ראש המקלחת ועוד.

הסרת כתמים

קחו בקבוק שפריצר, מלאו  שליש ממנו בחומץ וכל השאר במים עם כמה טיפטופים של סבון כלים. והנה קיבלתם חומר ניקוי כללי יעיל במיוחד שלא יקרע לכם את הכיס ולא מלא בכימיקלים מזיקים לבריאות. ניתן לנקות איתו חלונות, שולחנות, ארונות, שיש ועוד. כמו כן ניתן להסיר כתמי קפה עקשנים בספלים – יש למלא את הספל בחומץ, להשאיר מספר שעות ולשטוף במים ובסבון.

פתיחת סתימה בכיור

בפעם הבאה שהכיור שלכם נסתם אין צורך לרוץ לקנות חומר כימי פותח סתימות וגם לא להזדרז לצלצל לאינסטלטור. פשוט שפכו חצי כוס של סודה לשתיה אל תוך כיור ואז שפכו את אותה כמות חומץ לאותו מקום. התוצאות יורגשו כמעט מיידית – הסתימה תיעלם והכיור יתרוקן. לא עבד? נסו כוס מלאה סודה לשתיה ואחריה כוס מלאה חומץ.

נטרול ריחות רעים

בכל פעם שאתם פותחים את פח הזבל בבית שלכם אתם מקבלים גל של צחנה ישר לפרצוף, אפילו כשהוא ריק? הפתרון יותר פשוט ממה שאתם חושבים, קחו פרוסת לחם, שפכו עליה חומץ כך שהיא תהיה ספוגה בו והניחו אותה בתחתית הפח. ביום שלמחרת הריח הנורא יתפוגג. הטיפ הזה עובד גם בפחים הירוקים הגדולים שלכם מחוץ לבית, אבל עם יותר מפרוסה אחת.

הסרת סימני דבק

הילדים החליטו לשים מדבקות על הקיר/ארון ואתם מוצאים את עצמכם מתמודדים עם סימן דבק עקשן שלא מוכן לעזוב את שטח הארון? הרטיבו את המקום בחומץ. הניחו לחומץ להיספג דקה או שתיים ואז נגבו את המקום. יורד בקלות וכמו חדש.

הסרת חלודה

חפצים מתכתיים קטנים כמו ברגים, מנעולים, מפתחות ועוד, צוברים עם הזמן שעם שכבות של חלודה. איך נפטרים ממנה? יש להשרות את הכלים המתכתיים בכלי עם חומץ כך שיהיו מכוסים לגמרי, לכסות את הכלי ולחכות יום-יומיים. לאחר מכן לשפשפף קלות והכל חוזר להיות כמו חדש.

ניקוי זכוכית

את דלתות הזכוכית של המקלחת אפשר לנקות משאריות סבון במטלית ספוגה בחומץ. החומץ מגן על החלונות כנגד הצטברות של טיפות מים, אדים ולכלוך בחורף – טובלים מטלית בתערובת של שלושת-רבעי חומץ ורבע מים, סוחטים היטב ומנגבים את החלונות. אפשר גם לנקות כך חלונות שהתכסו במלח בבתים הסמוכים לים.

הרתעת מזיקים וחיות

עם הקיץ מגיעה גם עונת הנמלים, הזבובים ושאר החרקים המעצבנים והמציקים שמנסים לחדור אלינו לבית. על מנת למנוע את הכניסה שלהם לביתכם השפריצו קצת חומץ באזור הדלתות, המשקופים, החלונות, בסדקים ובמקומות בהם נראו בעבר נמלים. ריח החומץ מרחיק נמלים, חרקים, חתולים וחיות אחרות. כדי לטפל בזבובים, מלאו כוס חד פעמית בחומץ מהול במיץ מתוק כלשהו, את הכוס עטפו בנייר נצמד וצרו בו כמה חורים קטנים. הזבובים יכנסו לכוס אבל לעולם לא יוכלו לצאת.

ניקיון אחרי חיות מחמד בבית

כמו שציינו למעלה, החומץ מנקה ומחטה. אם רוצים לנקות שטיח מהפרשות של חיית המחמד שלכם שלא יכלה להתאפק, רצוי לבדוק באחת הפינות של השטיח אם הצבעים שלו עמידים לחומץ. אם כן, יש לטפטף חומץ במקום, לחכות מספר דקות, ולספוג עם מטלית. כתמים עקשניים במיוחד ידרשו לחזור על הפעולה מספר פעמים. אגב, אם יש לכם חתול ואתם לא רוצים שהוא יעלה על הספות, תוכלו להתיז עליהם קצת חומץ. חתולים שונאים חומץ ולכן יתרחקו מהספה ככל הניתן.

משמר פרחים

זה אמנם לא ימנע מהם לנבול בסופו של דבר אך אם תכינו נוזל שמורכב ממים וחומץ תפוחים, הפרחים יחזיקו זמן רב יותר.

מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק