גיזום וכריתת עצים – עשה ואל תעשה

במדינת ישראל השופעת עצים וצמחייה, גיזום וכריתת עצים הם שירותים מאוד נפוצים אך יחד עם זאת נחשבים לכאלה שלעתים קרובות רב הנסתר על הגלוי ומי ששוקל לכרות או לגזום עץ לא ממש יודע מה מותר, מה אסור ובכלל מהיכן כדאי להתחיל.

ריכזנו את כל מה שצריך לדעת ולשקול לפני ותוך כדי גיזום כריתה של עץ כך שתדעו בדיוק מה מותר ואיך לעשות את זה באופן הנכון – בלי לפגוע בסביבה ובלי להסתבך עם החוק.

Credit: Pixabay

ההבדל בין גיזום עצים לכריתת עצים ומדוע חשוב להכיר אותו

לפני שנתחיל להסביר מה מותר ואיך לגזום או לכרות, חשוב להבין את ההבדל בין כריתת עץ לבין גיזום.

גיזום עצים מתייחס לחיתוך של ענפים שרחוקים באופן יחסי מהגזע בעוד שכריתת עצים מתייחסת לחיתוך הגזע ובניגוד למקובל לחשוב, החיתוך לא חייב להיות מהשורש ודי בגיזום של ענפיים מרכזיים בעץ בכדי שהפעולה תחשב לכריתה.

הבדל נוסף שכל מי שעומד לכרות עץ חייב להכיר הוא שיהיה עליכם לקבל על כך אישור.

לא משנה אם מדובר בעץ פרי או נוי ואם הוא בחצר הבית או הבניין שלכם, במדינת ישראל החוק גורף ומתייחס לכל סוגי העצים כך שאם לפניכם עץ שנחשב לבוגר (כדי שהעץ יקרא בוגר גובהו צריך להיות מעל שני מטרים וקוטר הגזע שלו לפחות 10 סנטימטרים במרחק של מטר ושלושים מהקרקע), יש לקבל היתר על מנת לכרות אותו ואין זה משנה אפילו אם נטעתם אותו בעצמכם.

את בקשת ההיתר יש להגיש לפקיד היערות האזורי שנמצא בדרך כלל ברשות המקומית והוא זה שיקבע, לאחר שיבחן את העץ באופן פיזי, אם לתת לכם את האישור או שלא.

בגיזום עצים לעומת זאת אין צורך לקבל אישור וניתן לבצע אותו באופן מידי אם כי מומלץ לעקוב אחר ההנחיות בהמשך הכתבה מאחר שגיזום לא נכון עשוי להביא לתוצאות הרסניות לעץ ולעתים גם לסביבה.

מקרים נפוצים שבהם צריך לכרות או לגזום עץ

גיזום של עצים הוא פעולה שגרתית שאם נעשית באופן הנכון, תסייע לעץ לצמוח באופן טוב יותר, ולכם ליהנות מכל הטוב שהוא מביא עמו.

מעבר למראה אסתטי ולמניעת לכלוך שנובע משלכת, לעתים קרובות צריך לגזום את העץ כצעד בטיחותי שמטרתו למנוע נפילת ענפים שמסכנים את הסביבה.

כריתת עץ לעומת זאת מתבצעת בדרך כלל במקרי “אין ברירה” כגון תרחישים של בנייה ופיתוח של קרקע, מקרים של שורשים בביוב, עצים חולים או כאלה שמסכנים את הסביבה.

Credit: Pixabay

עשה ואל תעשה בגיזום עצים

באופן כללי, גיזום הוא פעולה טבעית שאם נעשית באופן הנכון תביא לשגשוג של העץ בטווח הרחוק, באופן מבוקר שיאפשר לכם לשמור על סביבה נעימה ובטוחה.

  1. גיזום עצים חייב להיעשות על ידי גוזם מקצועי עם רישיונות ועם ביטוח מתאים. אל תהססו לבקש ולראות אותם. גוזם מקצועי ישמח להראות לכם את הרישיונות והביטוח.
  2. גיזום לא נכון עשוי לגרום לנזק לעץ עד כדי השחתה שלו.
  3. אין לגזום עץ במהלך השנה הראשונה לחייו של העץ אלא אם יודעים מה עושים והעבודה נעשית באופן מקצועי.
  4. גיזום הוא פתרון מעולה במקרים של הופעת מזיקים ועופות לא רצויים.
  5. חשוב לדעת בדיוק את העונה המתאימה לגיזום של סוג העץ המדובר. עונות הגיזום המומלצות עשויות להשתנות אך במרבית העצים הזמן הטוב ביותר לעשות את זה הוא דווקא בחורף – לאחר התקופה הקרה ביותר וכשמזג האוויר מתחיל להתחמם.
  6. גיזום עצים בקיץ עשוי להאט את צמיחת העץ ובכל אופן, בעצים רבים לא מומלץ לגזום יותר מ-25% מענפי העץ בתקופת הצימוח אם כי חשוב לקחת בחשבון את סוג העץ.

עשה ואל תעשה בכריתת עצים

יש כמה כללים חשובים שהתעלמות מהם עשויה לגרום לנזקים כבדים ואף להסתבכות עם החוק.

כפי שהדגשנו, כריתת עצים צריכה להתבצע רק במקרים של אין ברירה ואם סתם בא לכם לכרות עץ משום שנמאס לכם ממנו, אנו מפצירים לחשוב על דרכים יצירתיות וידידותיות יותר כמו גיזום.

מאחר שמדובר בפעולה שמצריכה אישור, חשוב מאוד לנהוג על פי החוק ולהוציא אישור כזה. כריתת עץ ללא אישור עשויה לגרור קנסות כספיים של עד עשרות אלפי שקלים ואף לשלול את ההסמכה של כורת העצים שיבצע את העבודה (במידה שהסכים לכרות את העץ ללא אישור מלכתחילה).

הנקודה האחרונה שחשוב לתת עליה את הדעת היא לבחור בכורת עצים בעל רישיון. מדובר בעבודה עם סיכונים רבים שמצריכה בעל מקצוע מיומן עם רישיונות, ביטוחים וכלים שיאפשרו לו לכרות את העץ באופן בטוח.

Credit: Pixabay

כללים לבחירת בעל מקצוע לכריתה ולגיזום עצים

אם מדובר בעץ או שיח קטנים, יכול להיות שתוכלו להיעזר בגנן או אפילו לבצע את העבודה בעצמכם אך בכל שאר המקרים עליכם להיעזר בבעל מקצוע מוסמך.

זכרו שמדובר בעבודה עם סיכונים מכל הסוגים – החל מעבודה בגובה, דרך שימוש במסורים מוטוריים מסוכנים ועד לנפילה של ענפים במשקל כבד.

כדי להימנע מהסיכונים האלה ולהבטיח תוצאות משביעות רצון, חשוב להיעזר בבעל מקצוע שעבר את הקורסים הדרושים ושמחזיק תעודת גוזם וכורת עצים תקפה.

כמו כן חשוב לוודא שלבעל המקצוע יש ביטוח מקצועי שמכסה אתכם, אותו וכל צד ג’ בכל מקרה של פגיעה חלילה בנפש או רכוש.

זכרו שלכל עבודת גיזום וכריתה של עצים עשויים להיות אתגרים ייחודיים כמו עבודה עם חבלים ומנוף או יכולת לפנות את הגזם ולכן חשוב לוודא שלבעל המקצוע יש את היכולת להתמודד עם האתגר.

לבסוף, כדי להבטיח שתשלמו מחיר הוגן, חשוב להשוות הצעות מחיר של מספר גוזמי/כורתי עצים.

צעד כזה יבטיח לכם חיסכון מקסימלי ובתנאי שתשימו לב לכך שההצעות מתייחסות למפרט עבודה זהה לחלוטין ושכולן כוללות את כל השירותים הנדרשים.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק