פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

זו הסיבה בגללה אנחנו מרגישים כאילו הזמן עובר מהר יותר ככל שאנחנו מתבגרים

קרה לכם פעם שהרגשתם שהשנה הנוכחית הייתה קצרה הרבה יותר מזאת שקדמה לה? מכירים את התחושה שיום ההולדת שלכם הגיע מהר יותר מהצפוי ונראה כאילו רק לפני חודשיים חגגתם בפעם הקודמת? ובכן, מסתבר שאתם לגמרי צודקים ולתופעה הזאת שגורמת לנו להרגיש כאילו הזמן עובר הרבה יותר מהר משנה לשנה וככל שהחיים שלנו מתקדמים, יש קשר ישיר בעיקר לעובדה שאתם מתבגרים ויש לה הסבר פילוסופי מעניין.

מקסימיליאן קינר, מעצב שחי באוסטריה, יצר טימליין אינטראקטיבי מגניב שמנסה לתת תשובה לסוגיית הזמן שחולף מהר יותר, באמצעות תאוריה שפיתח פילוסוף צרפתי בשם פול ז'נט לפני קצת יותר ממאה שנים. על פי התאוריה של ז'נט, תפיסת הזמן של המוח שלנו מתבצעת באופן יחסי אל מול פרק זמן אבסולוטי כלשהו אליו אנחנו משווים אותו. במילים אחרות, ככל שאנחנו חיים יותר, שנה בודדת מתוך החיים הופכת להיות הרבה יותר קצרה ביחס לזמן החיים שלנו כמכלול.

לדוגמא: כשאנחנו בני 5, שנה אחת מהווה 20 אחוזים מהחיים שלנו ונראה כי היא נמשכת לנצח. בגיל 40 לעומת זאת, שנה אחת מהווה 2.5 אחוזים מהחיים ולכן, באופן טבעי, תרגיש קצרה ומהירה יותר ביחס לכל תקופת החיים שלנו. למעשה, ומבלי להיכנס לחישובים המתמטיים מאחורי הקביעה הזאת, כבר בגיל 18 מחצית מזמן החיים היחסי שלכם כפי שהמוח שלכם תופס אותו, כבר חלפה.

טיימליין שנים 2

אלברט איינשטיין טען פעם כי "שעה שמבוזבזת בחברת בחורה יפה, חולפת הרבה יותר מהר משעה של בילוי על הכיסא במרפאת השיניים". כמובן שגם לקביעה הזאת שרומזת על כך שהזמן תמיד יעבור מהר יותר ככל שאנחנו יותר עסוקים ואוהבים את מה שאנחנו עושים יש קשר לאשליית הזמן שחולף יותר מהר, אבל גם העניין הזה קשור בשורה התחתונה לתפיסת הזמן המעוות של המוח שלנו, שמצליח להתל בנו ולגרום לנו לחוש אותו בכל פעם בצורה שונה.

הטיימליין הנחמד הזה שיצר קינר, מאפשר לכם לגלול כדי להריץ קדימה את הזמן, ועל הדרך, מנסה להסביר את התאוריה הזאת בדרך ידידותית, חכמה וקלה להבנה. מוזמנים ללחוץ כאן ולהתחיל לגלול. אגב, למרות שזה מרגיש קצת איטי בהתחלה, ממש כמו בחיים, זה יגמר הרבה יותר מהר ממה שחשבתם.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...