עומס יתר: האם תושבים שטוענים שווייז הרסה את חייהם יצליחו להערים על האפליקציה המתוחכמת?

היום נגיש לכם מנה גדושה של צרות עולם ראשון שהגיעו במשלוח אקספרס מלוס אנג’לס. ומה מטריד אותם שם, בעיר המלאכים? לא אבטלה, לא פשע ולא סופות טורנדו – רק WAZE.

אפליקציית הניווט הפופולארית מדירה שינה מעיניהם של תושבי לוס אנג’לס, או לפחות אלו שהתמזל מזלם והם גרים ברחובות היותר שקטים של העיר העמוסה. למה? כי ווייז, אתם בטח יודעים מהניסיון שלכם אתה כאן בארץ, עוזרת לנהגים לעקוף פקקים, תאונות ומחסומים, כך שנוצר מצב שבו הנהגים יורדים מהכבישים המרכזיים בעיר וחותכים דרך השכונות השקטות, איפה שרגוע והילדים משחקים ברחוב ויש מלא רוכבי אופניים. או במילים אחרות: הרחובות השקטים הפכו גדושים ואיכות החיים של התושבים שם ירדה, בגלל האפליקציה החכמה.

תושבי השכונות האלה החליטו לא לקבל את המצב החדש ולעשות מעשה. המעשה הוא – למקרה שחשבתם שאתם הולכים לקבל פה משהו מתוחכם – לגרום לכמה שיותר תושבים בשכונה להוריד וויז לסמארטפון שלהם ולדווח על פקקים ומפגעים פיקטיביים ברחובות שלהם, כדי שוויז ירחיקו משם רכבים במקום לכוון לשם. אלא שלמרבה האכזבה, לפחות על פי גורמים רשמיים בווייז, האלגוריתם של אפליקציית הניווט קצת יותר חכם מהתושבים, ולתכנית העל הגאונית שלהם אין יותר מדי סיכוי לשנות את המצב.

מנהלת התקשורת הבכירה בוייז, מסבירה שהאלגוריתם של אפליקציית הניווט ניזון מדיווח פסיבי, ככה שאם מישהו ישב בבית וידווח על פקק בשכונה, אבל מתחת, ברחוב עצמו, יעבור רכב עם ווייז פתוח – הרחוב לא יסומן כפקוק, כלומר, ווייז שואבת את מרבית העדכונים שלה לא בהכרח ממשתמשים שמדווחים בפועל, אלא מכל רכב נוסע שהאפליקציה פתוחה בו. אם זה לא מספיק, אז וויז גם נותן עדיפות למשתמשים קבועים על פני משתמשים שפותחים את הוויז פעם ביום ומדווחים בצורה חשודה משהו על אותו פקק באותו המקום.

וגם אם, נניח, התושבים יצליחו לשכנע את האלגוריתם שהרחוב פקוק ברמות אחרות, וויז פשוט ישלח את הנהגים כולם לרחוב המקביל – וככה במקום שהעומס יתחלק בין כמה רחובות קטנים, הוא פשוט יפול על רחוב אחד.

אז מה צריך לעשות כדי לשכנע את וויז שהרחובות באמת עמוסים מדי? זה קל, התושבים יצטרכו לרדת למטה, להיכנס לרכב ולהתחיל לעשות סיבובים בשכונה תוך שהם נוסעים ממש לאט. שזה אומר, בתכלס, שאם הם לא רוצים שאנשים אחרים יפקקו להם את הכבישים, הם יצטרכו לפקוק אותם בעצמם. נשמע לא הגיוני? אכן, או במילים אחרות: מוהאהאה. נדפקתם.

כמובן, הבעיה הזו שיוצרת ווייז לא מתרחשת רק בארצות הברית, וגם בארץ, כפי שכל מי שנאלץ לפקוד את נתיביי איילון או כבישים עמוסים אחרים בכל יום יודע, מנתבת ווייז את הנהגים בשלל דרכים לא מוכרות, העוברות דרך שכונות ורחובות צדדיים, מה שאמנם מפחית מהפקקים בכבישים המרכזיים אבל הופך גם את הנסיעה בתוך השכונה לחוייה מטרידה, בעיקר בשעות העמוסות.

סביר להניח שרבים מכם מעולם לא הבחינו בבעיה הזאת, אבל קחו בחשבון שהזמן שאתם חוסכים בבוקר בזכות השימוש באפליקציה, עשוי בהחלט לגרום לירידה ברמת החיים של תושבים מסכנים שהרחוב השקט שלהם הפך לצינור תנועה מרכזי של ווייז. מעניין יהיה לחכות ולראות האם תלונות כאלו יעלו גם בארץ, ואיך תתמודד החברה עם הבעיה.

לייק לפטריה בפייסבוק