הדרך המושלמת להתריע לבליינים שהם שיכורים, ולמנוע נהיגה בשכרות

פורסם במקור בבלוג התמנון

אלכוהול ונהיגה הם אף פעם לא שילוב טוב. הבעיה היא שכמעט תמיד דווקא אלו ששתו קצת יותר מידי כדי לנהוג, הם בעלי היכולת הגרועה ביותר לשפוט את מצבם. איך אומרת הפרסומת ברדיו? אתה שותה > יש לך יותר ביטחון עצמי > אתה חושב שאתה יכול לנהוג, או בקיצור – פרדוקס.

אז אם הם חושבים שאין סיבה שהם לא יעלו על ההגה, איך גורמים להם לבדוק את מצב השיכרות שלהם? בהפתעה.

כחלק מקמפיין נגד שתיה בשכרות, קבוצת הפרסום DDB בסינגפור בשיתוף עם מועדון סינגפורי ידוע, יצרו את “מנתח השתן” – מערכת שמתיישבת בתוך המשתנות במועדון, בודקת את אחוז האלכוהול בגופו של הבליין ומתריעה על כך מיידית. המערכת אגב, יודעת לאפס את עצמה מיד בתום הבדיקה, כך שהיא יכולה במהירות להבחין בין משתמשים שונים.

אבל הסיפור לא התחיל וגם לא נגמר שם.

שירות החניה (Valet Parking) של המועדון לקח את המפתחות של החוגגים ובמקום סתם מספר, נתן להם כרטיס ייחודי בעל תג RFID נסתר. כשהבליין הלך לשירותים, המערכת זיהתה את המשתמש בעזרת אותו תג, וכך שייכה את תוצאות בדיקת השתן לכרטיס המשתמש. במידה ואחוז האלכוהול היה גבוה מהמותר בחוק, המערכת התריאה על כך באמצעות צג דיגיטלי מעל למשתנה, וגם “סימנה” את תג המשתמש.

כשהבליין החליט ללכת הביתה, הוא נתן את הכרטיס לשירות החניה, שם הכרטיס שלו נסרק, ובמידה שהוא “סומן” הוא התבקש לקחת מונית או להשתמש בשירות ההסעות של המועדון.

ברור שהפעילות המצומצמת הזאת לא חפה מבעיות (מה עם הנשים?), אבל זו דוגמא נהדרת איך עולם הפרסום מתחבר יותר ויותר לחדשנות הטכנולוגית בהעברת מסרים, כנראה בצורה אפקטיבית יותר מאשר עוד באנר או פרסומת בטלויזיה.


פרסומאי, יזם סדרתי למגירה עם קרייבינג בלתי נשלט לחדשנות. מנהל העמוד כותרות עלובות בפייסבוק ובעל הבלוג פירורים. קליק לביקור בפייסבוק של אורי.
אורי אשכנזי

לייק לפטריה בפייסבוק