פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

10 מצוות עשה ואל תעשה בגמילה מעישון

מאת: נטאלי אלוף

ההחלטה להפסיק לעשן היא החלטה גדולה, חשובה ורצינית – אבל הדרך אל גמילה מעישון יכולה אפילו מצחיקה, אם לוקחים את העניין ברוח טובה.

אם אתם מעשנים מהסוג שמנסה להפסיק אחת לכמה זמן ולא ממש הולך לו, אל תתייאשו מעצמכם עדיין. זה לא שאתם חלשים – אלה הסיגריות שחזקות. למעשה, ההתמכרות לניקוטין היא מן ההתמכרות הקשות ביותר הידועות לאדם, כאשר עצמתה מושוות לזו של התמכרות לסמים קשים, כמו הרואין. אם החלטתם להפסיק לעשן ולבחור בחיים בריאים יותר, מזל טוב! הפעם, לפניי שאתם יוצאים לדרך, נצייד אתכם בכמה מצוות עשה ואל תעשה חשובות, שיגדילו את הסיכויים שלכם להגמל בהצלחה.

לא תשכח לשתות מים

מים הם מקור החיים, וחוץ מזה יש להם תפקיד חשוב בגמילה מעישון. שתייה מספקת של מים תסייע לגוף בפינוי שאריות הניקוטין שבו ותעזור לכם להיות רגועים יותר.


לא תחמוד סיגרית רעך

בשבועיים הראשונים לגמילה, כדאי להשתדל שלא להמצא בסביבה מעשנת. גם חשיפה לעשן סיגריות שאנשים אחרים מעשנים, גורמת לחדירה של ניקוטין אל הגוף, דבר שעלול לעורר את הדחף לניקוטין ממנו אתם מעוניינים להפטר לתמיד.


לא תחליף סיגריה בממתקים

אצל מעשנים רבים, מחליפות הסיגריות ארוחות שלימות. ניקוטין מדכא את התאבון ומספק לגוף "sugar rush" הדומה לזה שחווים כאשר אוכלים פחמימות פשוטות כמו שוקולד, סוכריות ושאר המתוקים. לאחר הגמילה, הגוף לפעמים "דורש" תחליף לעליות הסוכר המהירות שסיפקה לו הסיגריה. אל תתפתו. זה רק יזיק לבריאותכם ו… למשקלכם.


לא תוותר על תזונתך ובריאותך

תזונה נכונה וכושר גופני חשובים מאוד לנגמלים מעישון. עכשיו, כשוויתרתם על ערימות של ממתקים כתחליף גרוע לסיגריות, כדאי מאוד להתחיל למלא את המקרר בירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים, שיעזרו למטבוליזם שלכם להתניע גם בלי הניקוטין שזירז אותו, ויעשו הבדל גדול בהרגשתכם ובריאותכם הכללית. הוסיפו פעילות גופנית מתונה – ואתם מסודרים.


 

חסוך את כספך אשר הוצאת מידי יצרני הסיגריות

כשאתם מעשנים, לא רק שאתם הורגים את עצמכם לאט, אתם גם משלמים על זה הרבה מאוד כסף. פרדוקס? כן, כמו הרבה דברים בחיים. אבל עכשיו, אחרי שאמרתם שלום ולא להתראות לסיגריות והפסקתם לתרום את כספכם ליצרניות שלהן, כדאי מאוד להתחיל לחסוך אותו. מהר מאוד תקבלו תמונה מוחשית של כמה כסף נשאר לכם בצד! עכשיו מגיע לכם להתפנק. בזבזו קצת על דברים טובים – נופש, בגדים חדשים, או כל דבר אחר שעושה לכם טוב ולא הורג אתכם.


זכור את היום בו החלטת להפסיק לעשן

חושבים שאתם מתגעגעים לסיגריות? זו כנראה אשליה. כדאי מאוד להכין במעוד מועד, לפניי הגמילה, רשימה של סיבות – מדוע אתם רוצים להפסיק לעשן. התלות בסיגריות? הפגיעה בבריאות? או כל סיבה אחרת. חזרו אל הרשימה הזו כשאתם "מתגעגעים". היא תזכיר לכם את היום בו החלטתם שנמאס לכם, ולמה.


לא תתן לרעך המעשן  להכניס ייאוש בלבבך

לא משנה כמה פעמים ניסיתם ולא הצלחתם, אל תתנו לאף מעשן לייאש אתכם בנוגע לגמילה. סיפורי "הפסקתי לשנתיים וחזרתי, כשאתה מכור זה לכל החיים" הם הפרעות בדרך. עובדה היא, שיש הרבה אנשים שכן הצליחו. אין סיבה שלא תהיו שייכים לחלק מנצח זה בסטטיסטיקה.


לא תתרגש מן ה"קריז"

לעתים, נגמלים מעישון חווים מה שמכונה "קריז" – מונח שבא לתאר אחת או יותר מתופעות הלוואי הנפוצות של גמילה מעישון, שעשויות להתבטא בתחושת עצבנות, עייפות מוגברת, דכדוך או ירידה כללית במצב הרוח. תופעות אלו נובעות מהיעדר הניקוטין מן הגוף המכור. אין מה להתרגש, מדובר בתופעות זמניות, שחולפות מהר מאוד לאחר הגמילה.


 

שתף את אוהביך בתהליך למען יחזקוך

שתפו אנשים חיוביים, שאוהבים אתכם וישמחו לעודד אתכם, בתהליך הגמילה. מילה טובה במקום יכולה להפוך רגע קשה לקל.


שמור את הצלחת הגמילה למען תאריך ימים

החלטתם להפסיק לעשן ועשיתם זאת! כל הכבוד! בין אם נעזרתם בגורם חיצוני לשם כך ובין אם עשיתם זאת בכוחות עצמכם – העובדה היא שהצלחתם. עכשיו, בכדי לשמר הצלחה של גמילה מעישון לאורך זמן, חשוב מאוד לזכור שאמנם נגמלתם ולגוף אין צורך יותר בסיגריות, אך ברגע שתחזרו לעשן אפילו פעם אחת – אתם בדרך המהירה במדרון התלול לחזור לעשן כאילו מעולם לא הפסקתם. אל תתפתו אפילו לא ל"שאכטה אחת"! טפחו לעצמכם על השכם והמשיכו בדרך הטובה, לחיים בריאים ומאושרים.


 

באדיבות אברהמסון גמילה מעישון והתמכרויות.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...