פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

האם מותר לדבר ולשלוח הודעות בנייד בזמן שהרכב נמצא בעצירה?

עבירת דיבור או שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה היא אחת העבירות היותר מסוכנות ושכיחות בישראל, כאשר נהגים רבים נתפסים מדי יום כשהם מתעלמים מהאיסור הזה ו”זוכים” לדוחות שמנים ולעיתים גם לשלילת רשיון. לכולם ברור כי אין להשתמש בנייד בזמן הנהיגה עצמה, אולם, מה לגבי מצב בו הרכב נמצא בעצירה מלאה?

מסמך פנימי של אגף התנועה הארצי במשטרת ישראל שמופץ בימים האחרונים ברשתות החברתיות ובוואטסאפ, מבהיר באופן חד משמעי את גישת המשטרה ופרשנותה לתקנת איסור הדיבור בנייד בזמן הנהיגה.

משטרה טלפון נייד

מסתבר אם כך, ולא מדובר במדיניות חדשה, שההנחיה עבור השוטרים היא ברורה וקובעת כי “אין לאכוף תקנה זו כנגד נהג עומד ברמזור, בצד הדרך או בכל מקום אחר ומכל סיבה אחרת”. המשמעות – אם אף אחד מגלגלי הרכב שלכם אינו זז, כלומר, אתם נמצאים בעצירה מלאה, אתם רשאים לשוחח בטלפון, לשלוח הודעות, לשחק קנדי קראש, לצלם סלפי של עצמכם או כל פעולה אחרת. עוד קובע המסמך, כי דוחות שיתקבלו בגין עבירה מהסוג הזה ייגנזו.

כפי שציינו, התקנה הזו אינה חדשה, אלא בסה”כ מבהירה באופן חד משמעי את הפרשנות לחוק בו האיסור נקבע “בעת שהרכב בתנועה” בלבד. ההבהרה הזו צצה ככל הנראה בגלל ריבוי מקרים של דוחות שניתנו לנהגים למרות שהשתמשו במכשיר הנייד שלהם בזמן עצירה בלבד, ונאלצו לשלם דוחות כבדים או להתייצב למשפט בו לרוב מתקבלת גרסת התובע.

משטרה חוק התעבורה
מתוך תקנות התעבורה

עבור מי שהשתתף לאחרונה בקורס ריענון נהיגה או נוהג להתעדכן בתקנות התעבורה לא מדובר בחדשות מרעישות, אבל עבור אלה מכם שלא היו מודעים לעניין, תמיד טוב לדעת מה בדיוק קובע החוק, ומהי מדיניות המשטרה לגביו, למקרה שיום אחד זה יקרה גם לכם.

כמובן, קיימות מחלוקות רבות בנוגע לנכונות העניין הזה בדמות “הפרצה קוראת לגנב”. מה קורה במצב בו הרמזור התחלף לירוק והנהג עדין לא סיים לכתוב את המסרון שלו, ממשיך בכל זאת לכתוב אותו ותוקע את התנועה? ומה אם הרכב התדרדר כמה מטרים קדימה ופגע ברכב אחר בזמן שהנהג המתין ברמזור אדום ודיבר בסלולארי? האם גם במצב של עצירה דעתו של הנהג צריכה להיות צלולה ולא מוסחת על ידי הפרעות חיצוניות? כל התשובות האפשריות לשאלות הללו לא באמת משנות דבר כל עוד החוק נותר בעינו, אבל בהחלט יכולות לשמש חומר למחשבה עבור כולנו.

תמונה ראשית: אתר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

quiz whatsapp group banner

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...