רטיבות תת רצפתית – האויב השקט מתחת לריצוף שלכם

רטיבות תת רצפתית היא רטיבות כלואה המתרחשת מתחת לריצוף הבית. במרבית המקרים היא נגרמת עקב נזילה בצנרת מתחת לריצוף, כאשר המים מחלחלים למטה אל מצע החול, או המצע הסומסום, שמתחת לריצוף ולמעשה “נכלאים” שם מבלי שיתנקזו או יתאדו.

Credit: Freepik

רטיבות תת רצפתית – נזקים אפשריים

כאשר רטיבות תת רצפתית אינה מטופלת בזמן, היא עלולה לגרום נזקים רבים למבנה ולתשתית הבית, כגון:

  • פגיעה בריצוף, בפאנלים ובמשקופים: רטיבות כלואה יכולה לגרום לעיוות – ובמקרים קיצוניים אף לריקבון – במשקופים ובפאנלים בבית.
    גם מרצפות הבית יכולות להינזק – ובמקרים קיצוניים אף יהיה צורך בהחלפת כל הריצוף, בייחוד אם הוא עשוי מאבן טבעית, פרקט או שיש.
  • כתמי רטיבות וטיח מתקלף בקירות: רטיבות כלואה יכולה גם לגרום לכתמי רטיבות בקיר ולהתקלפות הטיח ושכבת הצבע.
  • התפתחות של עובש: הרטיבות הכלואה גורמת ללחות אשר מאפשרת התפתחות של עובש, אשר באה לידי ביטוי בכתמים בקירות ובתקרה וריחות לא נעימים. בנוסף לכך, העובש מהווה מפגע תברואתי העלול לפגוע בבריאות דרי הבית.
  • פגיעה בתכולת הבית: הלחות הנגרמת עקב הרטיבות הכלואה יכולה להוביל גם לנזקים לתכולת הבית, ובייחוד להתעוותות רהיטי עץ ופגיעות קורוזיה בציוד אלקטרוני.

הנזקים המתוארים לעיל, ונזקים אחרים המתפתחים עקב רטיבות תת רצפתית, עלולים אף לגרום לפגיעה בתשתית המבנה. לכן חשוב לטפל ברטיבות בזמן, לפני שלא יהיה ניתן להשיב את הגלגל לאחור. 

אז מה אפשר לעשות?

אם בעבר שיטות הטיפול ברטיבות תת רצפתית היו תובעניות ודרשו פתיחה של מרצפות הבית והחלפה של כלל המצע התת רצפתי (מה שאילץ לרוב את דיירי הבית להתפנות לזמן ממושך), היום למרבה המזל קיימת שיטה מתקדמת ולא פולשנית על מנת להתמודד עם הבעיה – ייבוש תת רצפתי.

ייבוש תת רצפתי הוא הליך יעיל ומדויק, שבו קודחים חורים מזעריים בריצוף שאליהם מכניסים צינורות של משאבת וואקום. באמצעות הצינורות שואבים את הלחות מהמצע התת רצפתי (שכאמור מורכב לרוב מחול או סומסום). מדובר בהליך מהיר – בוודאי בהשוואה לשיטות המיושנות – אשר אינו כרוכה בפתיחת המרצפות. לאחר שמתבצע הייבוש, נערכת בדיקת רטיבות על מנת לוודא כי המצע התת רצפתי התייבש ושמידת הרטיבות בו תקינה (3% למצע סומסום ו6% למצע חול).

למידע נוסף אודות ייבוש תת רצפתי לחצ/י כאן

ייבוש תת רצפתי – יתרונות נוספים

כאמור, ייבוש תת רצפתי הוא הליך מהיר ופחות פולשני מהשיטות שהיו מקובלות בעבר בתחום. בנוסף לכך, ייבוש תת רצפתי יפחית מחומרת נזקי המשנה של הרטיבות, כגון התפתחות עובש והתעוותות משקופים. יתרון נוסף בייבוש תת רצפתי הוא שהוא אינו מצריך בהכרח פינוי של תושבי הבית.

לסיכום

אם בעבר רטיבות תת רצפתית הייתה בעיה הופכת עולמות שהצריכה טיפול מסיבי תוך כדי שיבוש מהותי בשגרת דיירי הבית, הרי שכיום, הודות להתפתחות הטכנולוגית, ניתן לבצע ייבוש תת רצפתי במהירות ובמינימום הפרעה לשגרת החיים.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק