הנוסע הסמוי – המותחן של נטפליקס לא מצליח לעמוד בציפיות

נטפליקס העלו לאחרונה לספריית התוכן שלהם סרט חדש שמתיימר להיות מותחן מד”ב שמתרחש בחלל, בפועל זה לא ממש הרגיש לנו מותחן אלא יותר כמו דרמה בלי יותר מדי כוח משיכה.

‘הנוסע הסמוי’ מציג סיפור הישרדות של צוות חללית שנמצא במשימה לכוכב הלכת מאדים. הוא מציג ארבעה דמויות במשימה שכבר מתחילת הסרט אנחנו מקבלים את ההבנה שהסיכויים שלה להצליח נמוכים למדי.

למרות שלסרט יש רעיון טוב והרבה פוטנציאל בבסיס שלו, נראה שהביצוע לוקה בחסר ולא מצליח לסחוף ולרגש את הצופים.  הסיבה לכך טמונה בין היתר בגלל הקצב האיטי שלו. הסרט מציג ארבע דמויות בודדות בחלל ואנחנו לא שומעים צוות קרקע שהם מדברים איתו על כדור הארץ, זאת כדי להעמיק ככל הנראה את תחושת הבדידות שלהם.

הבדידות הנוראית הזאת יכלה להפוך לקרקע פוריה שתייצר שיחות עמוקות שיגרמו לנו להתחבר לדמויות, אך בפועל אנחנו לא מספיק נקשרים אליהם כדי שהסרט יחזיק אותנו חזק ברגעים בהם אין יותר מדי דיבורים, ויש הרבה כאלה.

רגע לפני שאתם ממשיכים בכתבה מוזמנים גם לבקר ברשימת סרטים מומלצים בנטפליקס שמתעדכנת מדי חודש


 

בעתיד הלא רחוק צוות של אסטרונאוטים משוגר לחלל למסע של שנתיים לכוכב הלכת מאדים. טוני קולט מגלמת את הקפטן של החללית, מרינה בארנט, שזה המסע השלישי והאחרון שלה לעבר המושבה במאדים. אנה קנדריק מגלמת את חוקרת רפואית בשם זואי לבנסון. דניאל דיי קים מגלם ביולוג בשם דיוויד קים.

דיוויד וזואי נבחרו בקפידה מבין אלפי בקשות מועמדים ועברו אימונים מפרכים כדי להגיע לרגע הזה, אך כבר בתחילת הסרט אנחנו רואים בצורה מעודנת משהו ששני החוקרים הם בסה”כ אנשים רגילים ולא אסטרונאוטים כל-יכולים. דיוויד סובל כבר בהתחלה מסחרחורת שגורמת לו להקיא בזמן השיגור וזואי לא מצליחה להסתיר את ההתרגשות שלה כשהם נכנסים למצב של חוסר כבידה והמפקדת בארנט מכניסה את החללית למצב עגינה.

השלישייה מתחילה את המסע שלה בצורה חיובית, עם אנרגיות גבוהות ואווירה טובה, שהם משדרים אותה בראיון שהם נותנים לטלוויזיה מהחלל. אך האווירה הזאת נקטעת כשהם מגיעים להבנה שהם אינם לבד על החללית ויש שם אדם חסר הכרה, פצוע, כשקפטן בארנט מגלה אותו והוא מרסק לה את היד בזמן שהיא מנסה לתפוס אותו.

כשהוא מתעורר הצוות מגלה שמדובר בבחור בשם מייקל (שמיר אנדרסון) והוא מהנדס מצוות הקרקע של החללית. איכשהו הוא איבד את ההכרה בזמן הבדיקות האחרונות לקראת ההמראה ונלכד בגוף החללית מבלי שאף אחד ישים לב שהוא נעלם ונלכד שם.

כאן כבר יש לנו את הבעיה הבסיסית ביותר בסרט הזה, על אף הדילמה המוסרית שצוות החללית צריך להתמודד איתה, שהיא מעניינת בפני עצמה, הרעיון שדבר כזה יקרה הוא מופרך ונראה בלתי הגיוני בעליל. הנוכחות של מייקל על סיפון החללית היא מלכתחילה לא אמינה וגורמת לכל הסיפור להיות קצת מופרך. בהמשך הסרט נראה ששמו דגש על ירידה לפרטים הכי קטנים שקשורים לטיסת חלל כך שהסרט יראה מדויק מבחינה מדעית, אך הנקודה החיונית הזאת של העלילה פשוט נראית בלתי אפשרית.

אחרי שאנחנו מתגברים על הטוויסט הזה של העלילה ומקבלים את העובדה שמייקל נמצא שם בחללית, מסבירים לנו שכעת ארבעה אנשים יצטרכו לנצל את המשאבים של החללית במקום שלושה וגם ככה המשאבים הללו היו מוגבלים למדי בשביל מסע של שנתיים מאדים וחזרה.

מייקל נכנס להתקף חרדה כשהוא מתעורר ומבין שהוא בחלל והוא בהחלט מצליח להעביר את התחושה הזאת בהבעות הפנים שלו. בנוסף הוא מספר שהוא השאיר את אחותו הצעירה, לה הוא משמש בתור אפוטרופוס חוקי, לבד בבית.

המשבר הקריטי האמיתי מגיע כאשר מבינים שמייקל הרס את מסנן הפחמן הדו חמצני של החללית, כשמרינה מצאה אותו והוא נפל לחללית, דבר שגרם לזה להיות בלתי אפשרי שלכל הארבעה יהיה מספיק חמצן לשרוד את כל המסע.

צוות החללית סופג מכה אחר מכה והבמאי של הסרט בהחלט עשה עבודה טובה בהמחשת ההרגשה הכללית של האבדון שמשתלטת על חברי הצוות, כשהם מבינים שכל התקוות שלהם התפוגגו. אין כאן מופע היסטרי מלא באמוציות של השחקנים אלא הבעות פנים קטנות של אנשים שמבינים את המשמעות של המצב בו הם נמצאים, בהחלט אפשר לומר שיש כאן תצוגת משחק טובה של הצוות.

העובדה שאנחנו יודעים כל כך מעט על הדמויות שבחללית מעבר לכמה אנקדוטות קטנות כמו באיזו אוניברסיטה הם למדו ואין לנו יותר מדי מושג על החיים האישיים שלהם מקשה להתחבר אליהם ומונעת מהצופים להיות מושקעים רגשית בדמויות ובגורל שלהם. זה ניכר בחלק האחרון של הסרט, כשהבמאי לקח אותנו לפעולה מסוכנת ששני האסטרונאוטים ביצעו אך למרות המאמץ שלו לייצר סצנה דרמטית הוא לקה בחסר במתח ורגש שהיו צריכים להגיע בסצנת השיא של הסרט.

צוות השחקנים נותן תצוגת משחק משובחת, במיוחד הנוסע הסמוי (שמיר הנדרסון), שמשמר סוג של אלמנט מסתורי לאורך הסרט, שגרם לנו לתהות מה היו הכוונות שלו ואולי הוא בכל זאת ניסה להסתנן לחללית בכוונה, דבר שלא ממש נכנסו אליו בתסריט.

בשורה התחתונה אל תצפו למותחן סוחף רגשות, זה יותר כמו סיפור קטן על מסע בחלל שמשתבש לחלוטין ומעמיד את הצוות בפני דילמה מוסרית. זה כן מעניין אך לעיתים נראה שהעלילה זזה לאט מדי ולא מתפתחת מספיק.

ציון סופי: 6.5

לעוד המון המלצות של סרטים וסדרות מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו – מכורים למסך !

מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק