לא דובים ולא מסקרה: האם חוק איסור שיווק מוצרים שנוסו בבע”ח באמת ייעזור?

מחר בחצות, עם תחילתה של השנה האזרחית החדשה, ייכנס לתוקף חוק חדש, אותו יזם חבר הכנסת איתן כבל, האוסר על ייבוא או שיווק מוצרי קוסמטיקה שפותחו באמצעות ניסויים בבעלי חיים. מדובר בתוספת לחוק שהתקבל כבר בשנת 2007 שקבע כי חל איזור מוחלט לעריכת ניסויים בבעלי חיים בישראל  בכל הנוגע לבדיקה ופיתוח של מוצרי קוסמטיקה וניקיון.על פי עדויות רבות, במהלך בדיקת מוצר קוסמטי או חומר ניקוי, נערכים ניסויים על אלפי בעלי חיים (2000-3000), אשר רובם מוצאים את מותם בייסורים קשים.

יוזם החוק איתן כבל, צוטט כשהתייחס לחוק החדש שיזם: “מדובר במהפכה אמיתית בתחום שמירת זכויות בעלי החיים בישראל, שינוי תפיסתי שכולי תקווה שיביא לקץ תופעת הניסויים בבעלי החיים. מטרת הצעת החוק היא למנוע ייבוא לארץ של מוצרי קוסמטיקה, שאינם לצרכי בריאות, וחומרי ניקוי שתהליך ייצורם היה כרוך בניסויים בבעלי חיים. הניסויים בבעלי חיים בפיתוח מוצרי קוסמטיקה כרוכים בגרימת סבל עצום לבעלי החיים ונעשים ללא משככי כאבים”.

אז האם מדובר בבשורה עבור חובבי בעלי החיים והפעילים למען זכויותייהם? אם אתם שואלים את ענת רפואה, מנהלת עמותת “מאחורי דלתות המעבדה”, אז התשובה היא שלילית. בסטטוס שפרסמה רפואה לפני שעות אחדות בעמוד הפייסבוק “לא קונה בלי ארנב” היא מסבירה את “האותיות הקטנות” שמונעות מהחוק הזה להיות ציון דרך במאבק:

לא קונים בלי ארנב

הסטטוס זכה לכמה עשרות לייקים ולכמאה שיתופים, והוא מבהיר לכאורה, מה ההבדל בין פרסומים פומפוזיים בכלי התקשורת, לבין המציאות העגומה. בשורה התחתונה: יקח עוד הרבה זמן עד שמדפי הסופרים והפארמים למיניהם יתנקו ממוצרים שנוסו על בעלי חיים, ועד שמשרד הבריאות יקבע את הכללים הרלוונטים עבור המוצרים החלופיים.

מוזמנים לצפות בכאן ברשימת חברות הקוסמטיקה הטובות והרעות, בכל הנוגע להתעללות וניסויים בבעלי חיים.

לייק לפטריה בפייסבוק