תופעה מטרידה: מפליצים חברתיים

מעשנים רבים נוהגים להכחיש את היותם מעשנים. אולי זו הבושה שבדבר, אולי הניסיון לשכנע את עצמם שהם יכולים להפסיק מתי שהם רוצים ושהם לגמרי שולטים בכך, אך איך שלא מסתכלים על זה, אם אתה מעשן אפילו סיגריה אחת ביום, אתה מעשן. התירוץ הבולט ביותר להכחשה המטופשת הזו היא “עישון חברתי”. מעשנים רבים ובמיוחד נשים, טוענים בתשובה לשאלה “מה, אתה מעשן?”, שלא, הם לא מעשנים, אך נוהגים לעשות זאת באירועים חברתיים. “אתם יודעים, עם היין. זה פשוט בא בטוב”, “כולם יצאו לעשן, לא אצטרף אליהם?”.

פרסומת קנדית חדשה מבקשת לשים סוף להכחשה ולועגת לתופעת “המעשנים החברתיים”. הפרסומת של משרד הבריאות הקנדי צמיגה תופעה מקבילה ודיי מצחיקה, תופעת המפליצים החברתיים. כן כן, יש אנשים רבים שהם לא פלצנים. הם פשוט עושים זאת באירועים חברתיים כדי להשתלב ולהתגבר על המבוכה. אה וכמובן, זה פשוט בא ממש טוב עם הבירה או היין.  כמובן, ההקבלה ברורה, והסרטון הנהדר הזה מנסה לגרום לצופים המעשנים להבין כמה ההכחשה שלהם היא חסרת אחיזה במציאות, וכמה היא נשמעת כמו תירוץ גרוע וניסיון לעוות את המציאות שלהם.

מפליצה חברתית

מעשנים קופסה בשבוע? קופסה בשבועיים? אל תרמו את עצמכם. אתם מעשנים. גם כותב שורות אלו, שנכון לרגע זה לא מחזיק סיגריה בידו אך ככל הנראה יעשה זאת מיד לכשיסיים לכתוב את הפוסט, חשב שהוא לא מעשן. אז חשב. אם אתם עדין שולטים בעניין, או לפחות כך אתם אומרים לעצמכם, העמידו את העניין למבחן והפסיקו לעשן. נראה אתכם.


לייק לפטריה בפייסבוק