14 סימנים לכך שאתם כנראה לא שותים מספיק מים

למרות האהבה הגדולה והבלתי נגמרת שלנו לקולה, קפה, מיץ תפוחים מרענן ושאר האהבות הקטנות המתוקות ומלאות הקפאין שלנו, כל אחד יודע שלפעמים, כשאתם באמת צמאים, אין תחליף שמתקרב להנאה והסיפוק העצומים שכוס מים צוננים יכולה לגרום לכם.

איכשהו, למרות שכולנו יודעים מה חשיבותה של שתיית כמות מספקת של מים, אנחנו נוטים לזלזל בעניין הזה במהלך שגרת היום שלנו, ורובנו לא שותים מספיק, בלשון המעטה, ולא מתקרבים אפילו ל-50 אחוזים מכמות המים היומית הנדרשת לגוף שלנו על מנת לתפקד כראוי.

שתיית מים היא חשובה בכל יום, כל השנה, אבל במיוחד עכשיו, בימי הקיץ הלוהטים שמתדפקים על דלתנו, היא חושבה יותר מתמיד כדי לשמור על הגוף שלכם ערני ומלא אנרגיה, ולמנוע מכם את אי הנעימות הגדולה הכרוכה בהתייבשות. הנה 14 סימנים לכך שאתם לא שותים מספיק מים.

הפה שלכם יבש

זה מרגיש טיפה טריוויאלי ומובן מאיליו, אבל ההשלכות של העניין הרבה פחות. נכון, בכל פעם שאתם מרגישים את תחושת היובש המציקה והמגעילה הזאת בפה שלכם, סביר להניח שתפנו למקור נוזלי כלשהו כדי להרטיב את הגרון. אלא שמשקאות שמכילים סוכר הם רק פתרון נקודתי לבעיה הרבה יותר חמורה. בניגוד למשקאות ממותקים, שתיית מים “משמנת” את בלוטות הרוק בפה ובגרון שלכם ותשמור על הפה שלכם לח ועם כמות סבירה של רוק למשך זמן ארוך מהנקודה בה סיימתם לשתות.

אתם צמאים כל הזמן

תחושת הצימאון היא הרבה יותר מפה או גרון יבש. אם מצאתם את עצמכם פעם מתעוררים עם האנג אובר אחרי לילה רווי אלכוהול, אתם ודאי מכירים את התחושה הזאת שלא משנה כמה אתם שותים, הגוף שלכם רוצה עוד. אלכוהול, ממש כמו השמש והחום, מייבש את הגוף ושתיית מים שולחת למוח שלכם אותות בסגנון “עוד בבקשה!”, עד שמצב הנוזלים בגוף שלכם יתאזן. המסקנה: הקשיבו למה שהגוף שלכם מנסה לומר לכם, הוא יודע על מה הוא מדבר. מרגישים צמאים, שתו מים. מרגישים שאתם עדין צמאים? שתו עוד. ועוד.

העור שלכם יבש

העור הוא האיבר הגדול ביות בגוף שלכם, וככזה, הוא חייב להישאר לח. למעשה, עור יבש הוא אחד הסממנים המוקדמים הבולטים לתחילתו של תהליך התייבשות שיכול להוביל לבעיות חמורות הרבה יותר. מחסור במים פירושו מחסור בזיעה, דבר שגורם לחוסר יכולת של הגוף להיפטר מלכלוך וחומרים מיותרים בו שמופרשים דרך העור במהלך היום. אם אתם רוצים להימנע מהתייבשות, המפלט הראשוני שלכם הוא כמובן שתייה מרובה של מים.

אתם מרגישים כאבים במפרקים

כ-80 אחוזים מהסחוס והדיסקוס המצויים בעמוד השדרה שלכם מורכבים ממים. על מנת לשמור על העצמות והמפרקים שלכם ולמנוע מהם להתחכך זה בזה בכל צעד, חשוב מאוד לשמור על הגוף ולהעניק לו את כמויות הנוזלים הנדרשות עבורו בכדי לאפשר למפרקים שלכם לספוג זעזועים פתאומיים ותנועות לא שגרתיות כמו ריצה, קפיצה או נפילה פתאומית.

יובש בעיניים

בשלב הזה אתם כבר מבינים שאי שתיית מים משפיעה לא רק על הפה והגרון שלכם, אלא על הגוף כולו. מחסור במים מוביל ליובש שעשוי לגרום בין השאר לאדמומיות בעיניים וליובש בתעלות הדמעות שלכם. אם בשלב הזה אתם אומרים “אוקי, אז אני לא אוכל לבכות. אז מה?”, דעו כי העניין הזה עשוי לגרום לצרות ונזק לעיניים, במיוחד אם אתם מסתובבים עם עדשות באופן קבוע. גם במקרה הזה, שתיית מים היא הפתרון היחיד.

לוקח לכם יותר זמן להבריא ממחלה

שתייה מרובה של מים מאפשרת לגוף שלכם להיפטר מרעלנים וחומרים מיותרים בגוף. איברי הגוף שלכם עובדים כל הזמן במטרה לסנן פסולת מיותרת וממש כמו מכונות במפעל, אם לא מספקים להם את הדלק הנדרש לפעולתם, או במקרה הזה מים, הם לא מסוגלים לתפקד כראוי. כאשר הגוף שלכם מתייבש הוא פונה בסופו של דבר לאזורים בגוף בהם נמצאים רזרבות שלמים, כמו כלי הדם למשל, והעניין הזה מחליש את הגוף ועלול ליצור בעיות חמורות הרבה יותר. כאשר אתם חולים, הגוף שלכם זקוק לתשתית מתאימה כדי לעזור לכם להבריא, ואם לא תעזרו לו לעזור לכם, תמצאו את עצמכם חולים לתקופות ארוכות יותר.

מסת השריר שלכם פוחתת

גם השרירים שלכם בנויים מאחוז גבוה של מים. באופן טבעי, מחסור במים בגוף גורם לירידה משמעותית במסת השריר שלכם. שתיית מים לפני, במהלך ואחרי אימון כושר או פעילות פיזית מרובה לא רק תשמור עליכם רעננים ותספק לגוף את כמות המים הנדרשת, אלא גם תוביל את המים למקומות הנכונים בגוף ותפחית משמעותית את הסיכוי לדלקות וכאבים הקשורים לפעילות אירובית, הרמת משקולות ואימוני כושר אחרים.

אתם חשים כאבי רעב

כשאתם מיובשים ולא שותים מספיק נוזלים, הגוף שלכם עלול לחשוב שהוא זקוק לאוכל, גם אם זה לא באמת המצב. התופעה הזאת מתרחשת גם במהלך היום וגם בלילה, כשאתם חשים פתאום בצורך עז לאכול למרות שכבר אכלתם את ארוחת הצהריים או נשנוש הערב שלכם. אלא שאליה וקוץ בה – אתם אמנם יכולים להפסיק את תחושת הרעב על ידי אכילה, אבל האוכל גורם לגוף שלכם לעבוד הרבה יותר קשה בזמן ששתיית מים מטהרת את האיברים שלכם ומספקת להם את הדלק הנדרש ומסייעת לכם להיפטר מתחושת הרעב הפיקטיבית הזאת ולגוף לחזור לפעולות השגרתיות שלו.

אתם נוטים להרגיש עייפים ומנומנמים לעיתים קרובות

כפי שציינו בסעיף הקודם, כאשר הגוף שלכם לא מכיל מכות מספקת של מים, הוא פונה אל הדם. המחסור הזה במים גודם למחסור בחמצן ברחבי הגוף. כידוע, מחסור בחמצן מוביל לתחושת עייפות ותשישות מוגברת מה שמקטין את סיבולת הגוף שלכם לעמוד במעמסת הפעולות היומיומיות שלכם וגורם לכם לחוש שבריריים ומותשים בשלבים מוקדמים מאוד של היום. אגב, שתיית קפה אולי תגרום לכם לחוש ערנות לפרק זמן מסוים, אבל לא תסייע כלל לטווח הארוך. אתם בהחלט מוזמנים להתפנק עם אספרסו אבל ביחד אתו, ללגום כמות נאה של מים.

אתם סובלים מבעיות בעיכול

בסעיפים הקודמים הזכרנו את חשיבות שתיית המים בפעילות תקינה של הפה והגרון ותפקוד מוצלח של בלוטות הרוק והתאים בגוף. העניין הזה תופס גם לגבי מערכת העיכול. ללא כמות מספקת של מים, הכמות והכוח של הריר בקיבה שלכם פוחתים ומאפשרים לחומצות הקיבה שלכם לעשות נזק לא קטן לאיברים הפנימיים שלכם. התופעה הזו מתבטאת לרוב בצרבות וקלקולי קיבה.

אתם משתינים הרבה פחות

זה ישמע לכם קצת מוגזם, אבל אם אתם לא הולכים לשירותים בין 4 ל-7 פעמים ביום לפחות כדי להטיל את מימכם, אתם כנראה לא שותים מספיק מים. בנוסף, אם השתן שלכם לא בצבע צהוב בהיר או שקוף לחלוטין, זו דרכו של הגוף לסמן לכם שכמות המים שאתם צורכים אינה מספקת. במקרים קיצוניים, אי שתייה מספקת של מים עלולה להוביל לדלקות בדרכי השתן, לכן גם במקרה הזה, חשוב להקשיב לגוף ולהתייחס לסימנים שהוא משדר לכם.

מחסור במים שתן

עצירות

כפי שכבר נאמר כאן קודם, שתיית מים מסייעת “לשמן” את מערכות הגוף, ביניהן מערכת העיכול. כאשר הגוף מתייבש, המעיים משתמשות במים משומשים שכבר נוצלו בשלב הקודם של העיכול. מבלי להיכנס לפרטים, אתם כבר מבינים למה עשוי לגרום העניין, וזה מאוד לא נעים.

אתם מרגישים שאתם מזדקנים מהר מדי

כמות המים שהגוך שלנו אוצר בתוכו הולכת ויורדת ככל שאנחנו מתבגרים. לכן, באופן טבעי, ככל שאנחנו מתבגרים עלינו לצרוך כמות גדולה יותר של מים. למרות שסממני ההתבגרות המוקדמת ניכרים מידית במראה החיצוני שלנו, הנזקים שהתופעה הזו גורמת לאיברים הפנימיים יורגשו לאורך הזמן. כדי להפחית את הסיכון לבלאי מוקדם של הגוף, חשוב להקפיד על שתית כמות מספקת של מים בכל יום, כל החיים.

אתם קוראים את הפוסט הזה, והגעתם עד כאן

אם נכנסתם לקרוא את האייטם הזה, יש סיכוי לא רע שכנראה חשבתם שכמוני וכמו רבים אחרים מאתנו, אתם באמת לא שותים מספיק מים במהלך היום. לכן, אתם לא באמת צריכים את כל ההסברים הללו. מזגו לעצמכם כוס מים ושתו אותה. אחר כך הצטיידו בבקבוק אישי שילווה אתכם לאורך היום. הכמות המומלצת עבורכם היא כנראה גבוהה יותר ממה שנדמה לכם, מוזמנים לבדוק את העניין ולהתחיל להתייחס לגוף שלכם בכבוד הראוי לו. לטווח הארוך, זה יעשה לכם רק טוב וכנראה שתרגישו שיפור מידי בבריאות ובאיכות החיים שלכם.

לייק לפטריה בפייסבוק