תקועים בבית: אילו שירותים תוכלו לקבל אונליין?

היום נדמה שכל העולם עובר למוד מקוון, שירותים מקוונים שניתן לקבל ישירות מהמחשב או הסמארטפון חשובים כמו שלא היה מעולם. המדריך הדיגיטלי: אילו שירותים ניתן לקבל אונליין?

רותם גרנות

כבר בימים שלפני הקורונה, התחילה נדידה לשימוש בשירותים ועבודה מקוונים. יש יתרונות רבים לעבודה מהבית, לדוגמה, גם עבור המעסיקים וגם עבור העובדים. הראשונים יכולים לחסוך בשכר דירה ותשלומי חשבונות, האחרונים זוכים באפשרויות עבודה בשעות הנוחות להם וחוסכים עמידה בפקקים. לא רק שוק העבודה החל בנדידה למצב מקוון, גם שירותים רבים החלו לעבור לשירותים מקוונים.

עוד לפני הקורונה, מרבית קופות החולים עברו למצב בו ניתן היה לבקש הארכה של מרשמים קבועים באופן מקוון ואף להגיע לבתי המרקחת ללא מרשם נייר. סופרמרקטים נתנו שירות גם לאלו שהגיעו ממש לסניפים אך חלק ניכר מהמכירות הגיע גם מאתרים מקוונים, וחברות הביטוח הישירות אפשרו רכישת ביטוח רכב אונליין, הגשת תביעה מקוונת ועוד מגוון פעולות ללא צורך בהגעה פיזית לסניפי חברות הביטוח או לסוכני הביטוח. בתקופה זו של בידוד בבתים, המגמה לקבלת שירותים מהבית תופסת תאוצה משמעותית במיוחד שיכולה להשפיע גם על החיים שלאחר הבידוד.

Credit: Shutterstock

יתרונות וחסרונות בחיים מקוונים

עבור עובדים, יתרונות עבודה מהבית נסובים בעיקר סביב גמישות בשעות, וחסכון בזמני הפקקים בדרך אל ומהעבודה. החסרונות סובבים סביב בידוד חברתי וקבלת גב טכנולוגי מספיק במקרי תקלה – שהוא כל כך נחוץ. המעסיקים מצדם מוותרים על שליטה אבל מקבלים עלייה בתפוקה. הגב הטכנולוגי חיוני גם עבור קבלת שירותים אונליין. קשה לרכוש ביטוח רכב אונליין, לדוגמה, כאשר האינטרנט הביתי לא עובד או כאשר ישנה תחרות עזה על רוחב הפס מצד הילדים הצופים בסדרות או לומדים בכיתות מקוונות.

בעיה נוספת עליה יש צורך להתגבר הוא הנגשת שירותים מקוונים לאוכלוסיות שאינן מורגלות בשימוש באמצעים טכנולוגיים, לדוגמה מבוגרים, או שאין להן גישה לטלפונים חכמים. כבר היום נעשים צעדים ראשונים בכיוון הנגשה וייתכן שדווקא מצב הבידוד הכפוי כיום יצור מצב של בלית ברירה בו אוכלוסיות שבעבר נטו שלא להשתמש בשירותים מקוונים, ימצאו את עצמם מסתגלים ומשתמשים בהם, דבר שימשיך גם לאחר תקופת הבידוד.

שירותי בנקאות

כמו הרבה שירותים אחרים, גם ענף הבנקאות החל לעבור למתכונת מקוונת. היום ניתן לבצע מגוון פעולות בנקאיות בקלות ללא צורך לצאת מהבית ישירות דרך האתר או באמצעות אפליקציה בסמארטפון – בירור יתרה, הפקדת צ’קים, העברות בנקאיות, רכישות ומכירות בשוק ההון, הפקת דוחות ועוד. בנקים פיתחו אפליקציות להעברת כספים מהירה ומידית בין חשבונות ללא הסתבכות יתרה דוגמת ביט או פייפאל או פפר פיי או פייבוקס.

שירותי בריאות

קופות החולים מאפשרות ביצוע פעולות רבות דרך האתרים והאפליקציות. בימים אלו גם התקשורת עם הרופאים מונגשת כשירות אונליין ומאשרת שיחת וידאו או צ’ט עם רופא המשפחה, לדוגמה. שירותי נוספים מספקים שירותי רפואה ומעבדה עד הבית – ביקור רופא, טייטו, שרן או we care. גם חיות המחמד זוכות לקבלת שירותי אונליין בימים אלו מהמעבדה הווטרינרית הניידת או מקופט חולים.

לומדים דרך המחשב

שירותי למידה מקוונים גם הם תפסו תאוצה בימי בידוד אלו. לצד TED ומאסטר קלאס שמציעים קורסים והרצאות בעיקר עבור מבוגרים, כיום ישנם מגוון אתרים שמציעים פעילויות מקוונות חינוכיות המיועדות לילדים. אתרי אופק של המט”ח מציעים שלל תוכניות לימוד ופעילויות שאותן ניתן ליישם בבית בחלוקה לפי גילאים ונושאים, גם מכון דוידסון מציע שלל תוכניות לימוד לילדים ובאתרים דוגמת לימוד נעים ניתן להגיע למגוון מורים פרטיים שישמחו להעביר שיעורים באופן מקוון. מלבד תוכניות לימוד, ישנם אתרים רבים שגם מציעים רעיונות לפרויקטים של יצירה לילדים: דפי צביעה, אוריגמי ויצירות אחרות.

משלוחים ושליחויות

חנויות לממכר מזון, רשתות סופרים ואפילו משלוחי ירקות ממושבים הולכים וצוברים תאוצה, ובעיקר בימים אלו. חלק גדול מרשתות השיווק הגדולות פותחות אתרי קניות מקוונים ויותר חנויות מתמחות גם הן פועלות להשלמת אפשרויות לרכישה מקוונת.  מסעדות וחנויות שלא הציעו משלוחים מקוונים מוצאות את עצמן בימים אלו בבעיה שדורשת מהן או להתקדם ולהציע שירותים מקוונים, או להתמודד עם המחסור בקונים.

גם אתרי שליחויות דוגמת גט משלוחים ופיק פק עובדים כיום שעות נוספות במטרה להיענות לדרישה, בנוסף למשלוחי מזון ממסעדות דוגמת וולט, תן ביס או משלוחה שגם הם מתגברים את השירות.

עזרה ראשונה גופנית ונפשית

שירותים נוספים מקוונים וחשובים בימים אלו הם שירותי העזרה הראשונה, גופנית ונפשית המוצעים למבודדים: מש”א, ער”ן  – קו עזרה נפשית, יד שרה, פיקוד העורף, או רוח טובה – התנדבות בצל הקורונה.

גם בימים קשים אלו, שירותי אונליין רבים מאפשרים המשך שיגרה עם תאוצה לעתיד. הרגלים שמסגלים שייתכן ויישארו גם לאחר תקופת הבידוד ועסקים ושירותים שיונגשו לכלל האוכלוסיות.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק