קרב החתולות של ענקיות החיפוש: בינג מכריזה מלחמה על ‘גוגל שופינג’

סערה בעולם מנועי החיפוש. באוקטובר האחרון שינתה גוגל את הגדרות החיפוש של פיצ’ר הקניות שלה, גוגל שופינג, למתכונת בה מופיעות בעיקר מודעות  מומנות. בעקבות כך, יצאה לאחרונה חברת מיקרוסופט במתקפה חריפה על יריבתה השנואה גוגל. מיקרוסופט מאשימה את גוגל בנקיטת פעילות לא הוגנת כלפי הגולשים, “בפשטות, כל תוצאות הקניות שלהם הן מודעות בתשלום”, טוענת החברה.

לצורך המתקפה הקימו במייקרוסופט מיניסייט לוחמני, תחת הכותרת המשעשעת SCROOGLED (שילוב בין המילים ‘נדפקתם’ ו – ‘גוגל’), שמעניק קריאת אזהרה לגולשים בשלל צבעי הגוגל, המבשרת להם כי גוגל דופקים אותם. אזעקת סקרוגלד מלווה גם בציטוטים של צמד מייסדי גוגל, סרגי ברין ולארי פייג, ציטוטים הנוגעים לשקיפות וצורת הפרסום ההוגנת לכאורה, אותה מבטיחה גוגל לצרכנים.

הערכים אותם חרתה גוגל על דגלה, כעת מוצגים על ידי מירוסופט בצורה מעוררת גיחוך, ובחברה לא מתביישים להכריז בלי למצמץ: “הם משקרים לכם”. המהלך של מיקרוסופט מנסה לכוון את הגולשים לשקול את האלטרנטיבה הראויה מבחינתם, בדמות שימוש במנוע החיפוש המתחרה שלהם – בינג.

תפסנו לשיחה את גיא וינברגר, המשנה למנכ”ל ב Y&R ישראל, שהעניק לנו זווית מעניינת על הקמפיין הנשכני של מיקרוסופט.

אז על מה המהומה בעצם?

“מדובר על קמפיין של Y&R העולמית. הקמפיין צוחק על Google ומשבש את שם המותג ל- Scroogled (גוגל ‘דופקים אתכם’). מיקרוסופט הענקית תוקפת את גוגל הענקית על משפט שגוגל חרתה על דגלה “DO NO EVIL” לאחר שזו שינתה לאחרונה את הגדרות החיפוש בגוגל שופינג לכאלו המבוססות על תוצאות ממומנות בעיקרן. היא משתמשת באסטרטגיה של מותגי צ’אלנג’ר, אסטרטגיה הקוראת תיגר על מוסכמות השוק והאמיתות הצרכניות שלו.”

ובעברית.

“במצב כזה, נתח השוק של הלידר (גוגל) הוא כל כך עצום, כך שאתה לא יכול לצמוח בצורה דרמטית אלא אם אתה לוקח ממנו נתח שוק. ברגע שאתה תוקף את הלידר, אתה שם את עצמך בליגה שלו. בינג תקפו את גוגל כדי להיכנס לליגה של מנועי החיפוש הקנונים.

בנוסף בעקבות גל המחאות בארץ ובעולם,  זה קמפיין שהולך מראש על אספקט המוסרית. בינג תוקף את גוגל על עניין מוסרי, שזה דיי חדש בעולם הצ’אלנג’רים. בעבר כאשר חברות תקפו את המתחרים שלהם זה היה בעיקר על הביצועים, פה זאת אולי הפעם הראשונה שהתקיפה היא על אלמנט מוסרי. הם לא אומרים גוגל לא עובד טוב.  בינג אומרים שגוגל משקר את הצרכנים שלו, עובד בצורה חסרת שקיפות.

אתה לא חושב שמהלך כזה יכול להיתפס בצורה שלילית אצל לא מעט אנשים כמלחמת הכפשות?

אין קמפיין שמצליח לשכנע 100% מהאנשים.  כן, יהיו אנשים שיראו את הקמפיין הזה ויגידו “אבל גם אתם רעים”,  אבל עדיין, יהיו אנשים שישתכנעו וזה המון לבקש מקמפיין. רמת שביעות הרצון מגוגל היא נהדרת ואנשים מאוד מרוצים מהמוצר, ולכן נורא קשה לשכנע אנשים לעזוב את ההרגל הזה. גם אם חלק מהאנשים יגידו “טוב, אבל גם אתם ככה וככה…”  עדיין יהיו אנשים שהקמפיין יצליח לשכנע אותם וזה הישג לכל הדעות. אין קמפיין של נוק האוט מוחלט.  מרימים פה כפפה שדורשת המון בטחון עצמי ואומץ וזה אתגר ענק ואדיר לבחור אסטגטגיה של צ’לנג’ר  והם (Y&R) ראויים על הבחירות האלה. לא בטוח שהם יצליחו לשנות את הדעה של כולם אך זה בסדר. יש להם עוד עבודה”.


 
מומחה לקידום אורגני ויוצר תוכן ותיק בעולמות טכנולוגיה, צרכנות, סקירות והשוואות מוצרים, פנאי ובידור.
במידה ועלתה לכם שאלה בנוגע לתוכן שקראתם בכתבה מוזמנים לפנות אלינו למייל [email protected] ונשמח לעזור לכם.

לייק לפטריה בפייסבוק