12 אמונות טפלות שרק מי שגדל בבית רוסי יוכל להבין

אמונות טפלות כמו פחד מחתולים שחורים, מעבר מתחת לסולמות או יום שישי ה-13, הן עניין די שכיח בחברה שלנו, אבל עושה רושם שאצל רוסים העניין הזה הוא ממש דרך חיים. על פי סקר שנערך לאחרונה, יותר ממחצית מהרוסים, מעל 53 אחוזים ליתר דיוק, מאמינים באמונות טפלות, סימנים ואותות, חלומות נבואיים ואסטרולוגיה.

אם אתם ממוצא רוסי, או שיוצא לכם לשהות בחברתם של יוצאי ברית המועצות, סביר להניח שאתם כבר מכירים חלק מהאמונות הטפלות הללו, אבל למקרה שלא, הנה רשימה קצרה וממצה של דברים שכדאי וממש לא כדאי לעשות כשאתם בחברתם של רוסים.

אגב, מניסיון, העניין הזה קצת ממכר, ואתם לגמרי עלולים לפתח לעצמכם הרגלים חדשים ומשעשעים לאחר הקריאה של הפוסט הזה. ראו הוזהרתם.

לחיצת יד על מפתן הדלת

רוסים מאמינים שלחיצת יד, חיבוק או נשיקה לאורח בכניסה לבית הם פעולה אסורה בתכלית האיסור. על פי הפולקלור הרוסי, מפתן הדלת הוא המקום בו הנשמה של הבית שוכנת, ולכן קבלת פנים בצורת לחיצות ידיים וכדומה הן מקור למזל רע. כמובן, זה לגמרי בסדר לברך את האנשים שמגיעים אליכם הביתה לשלום, אלא שהדרך הנכונה לעשות זאת היא להמתין עד שכולם ייכנסו הביתה, או לחילופין, ייצאו החוצה (כשהם עוזבים את הבית) ורק אז לברך אותם לשלום.

מספר זוגי או אי זוגי של פרחים

רוסים אוהבים פרחים, ולכן זו לעולם לא טעות להגיע למסיבה, חגיגת יום הולדת או כל אירוע אחר של רוסים עם זר פרחים ביד. אולם, אם אתם לא רוצים לעצבן את בעלי הבית וליצור קארמה רעה, חשוב שתדאגו שמספר הפרחים בזר שלכם יהיה אי זוגי. הסיבה? זרי פרחים עם מספר זוגי של פרחים שמורים רק ללוויות.

ישיבה שקטה משותפת לפני שיוצאים לחופשה

לפני יציאה לטיול, טיסה לחו”ל, או חופשה ארוכה כלשהי, כל הנוכחים מחויבים לשבת יחד בשקט למשך פרק זמן קצר (בין חצי דקה לדקה), גם אם לא כולם מצטרפים לנסיעה. הישיבה המשותפת היא לא רק מנהג מקסים וקצת מרגש, היא גם תדאג שהנסיעה שלכם תהיה בטוחה ומוצלחת. בנוסף, הזמן השקט הזה מסייע להיפטר מלחצים והוא גם הזדמנות טובה לוודא שזכרתם לקחת כל מה שאתם צריכים לקראת הטיול.

לשים בקבוקים ריקים על הרצפה

לא משנה אם מדובר בוודקה, וויסקי, יין או בקבוק פלסטיק ריק של קולה, אם אתם רוצים להימנע ממזל רע, עליכם להניח את הבקבוקים הריקים שלכם על הרצפה. על פי האגדה, המנהג הזה החל כשחיילים קוזאקים ליוו את נפוליאון בחזרה לצרפת בשנת 1814. החיילים הבינו שהמסעדות הפריזאיות בהן נהגו לבלות מחייבות אותם על המשקאות לפי כמות הבקבוקים הריקים שנשארת על השולחן ולא לפי כמות הבקבוקים שהוזמנה. ולכן הם החלו להחביא אותם בערמומיות על הרצפה מתחת לשולחן. כשחזרו לרוסיה, הביאו איתם החיילים את המנהג הזה שהשתרש והפך לאמונה טפלה שמיושמת עד היום.

לירוק מעל הכתף

כדי להימנע מקללות מיותרות ומעין הרע בכל נושא כלשהו, רוסים, כמו הרבה אנשים שהם לא בהכרח יוצאי ברית המועצות, ידפקו שלוש פעמים על עץ. אלא שבנוסף הם גם נוהגים לירוק שלוש פעמים מעבר לכתף, או אפילו לבצע את שתי הפעולות במקביל. החלק המצחיק יותר בעניין הזה הוא במצבים בהם עדיף שלא לירוק (למשל בתוך הבית או בפרהסיה) ואז תוכלו לשמוע אותם מחליפים את היריקה בצליל היריקה ואומרים “טו-טו-טו”. סיפור אמיתי.

לשפוך מלח

לא משנה עד כמה אתם שלומיאלים, יש פעולה אחת שאסור לכם לטעות בה. אם אתם נמצאים בקרבת רוסים, לעולם על תשפכו מלח על השולחן, לא בכוונה ולא בטעות. על פי האמונה הטפלה הרוסית, שפיכת מלח מובילה לוויכוחים ומריבות בין חברים ובתוך המשפחה. לא מאמינים? נסו את זה בפעם הבאה שאתם בחברת רוסים. שיהיה לכם בהצלחה.

לשבת בפינת השולחן

מדובר באמונה טפלה די מוכרת, גם בקרב מי שאינם רוסים. אנשים שעדין לא נשואים חייבים להימנע מישיבה בפינות השולחן, אחרת לעולם לא יתחתנו. המקפידים פחות מאמינים שהקללה הזאת תופסת רק לשבע שנים כך שילדים קטנים יכולים לתפוס את מקומם בפינת השולחן ללא דאגה, אלא אם הם מתכננים להתחתן לפני גיל 16.

שריקות בתוך הבית

לשרוק זה דבר נהדר, כל עוד עושים אותו מחוץ לבית. על פי האמונה הטפלה הרוסית, שריקה בתוך הבית פוגעת בפרנסה. לכן, כשאתם בדרך הביתה, מומלץ לא להידבק ללהיט קאטצ’י כלשהו אם אתם מעוניינים לשמור על הכסף שלכם. אגב, גם השארת מפתח על השולחן תוביל לאותה התוצאה ולא מקובלת בעליל בבתים של רוסים.

לשבת על רצפה קרה

ואם כבר בענייני חתונות וזוגיות, אם החלטתם להתיישב, אל תעשו את זה על רצפה קרה, או למעשה, על כל משטח קר אחר. על פי האמונה, ישיבה על משטח קר יוצרת בעיות פוריות, במיוחד עבור נשים צעירות.

“מזל טוב” לפני הזמן

לעולם אל תאחלו לרוסי מזל טוב לרגל יום ההולדת לפני שיום ההולדת שלו חל באופן רשמי, כי העניין הזה נחשב למזל רע במיוחד. כלומר: 23:59 לפני שמתחלף התאריך ליום ההולדת עצמו, הוא זמן גרוע לאחל מזל טוב. 00:01 לעומת זאת, הוא זמן נהדר ומוצלח. באופן כללי, רוסים לעולם לא יחגגו את יום ההולדת שלהם לפני תאריך יום ההולדת עצמו, שהרי הדבר האחרון שאתם מעוניינים בו ביום ההולדת הוא קארמה רעה.

שמות דומים

לעיתים זה מרגיש כאילו לרוסים יש משהו כמו 10 שמות שונים לבנות ו-10 שמות לבנים. כמעט כל בחורה רוסיה שתפגוש היא ילנה, אנה,  אולגה, יוליה או סווטלנה ומנגד, הגברים הם אלכסנדר, דימיטרי, רומן, ייבגני וכדומה. תתפלאו, אבל בקרב הרוסים קיימת אמונה טפלה משעשעת במיוחד הקשורה לעניין הזה, אבל למרבה המזל, בהתחשב בנסיבות, ריבוי שמות דומים הוא דווקא דבר מאוד חיובי ומביא עמו מזל טוב.

מה זה אומר? אם אתם מוצאים את עצמכם יושבים בין שני אנשים בעלי אותו שם, אתם רשאים לבקש משאלה. כמובן, כמו באמונות טפלות דומות, אסור לכם לחשוף את המשאלה שלכם, אחרת היא לעולם לא תתגשם.

ברית הזרתות

אם אתם הולכים ברחוב עם חבר או בן/בת הזוג שלכם ונתקלים בעמוד, עץ או כל דבר גבוה שדורש מכם לעקוף אותו, דאגו לעשות זאת יחד, מאותו הצד. אם התפצלתם לשני צדדים שונים, זה מקור למזל רע ומריבות, ובכדי לבטל את הקללה עליכם לשלב את הזרתות שלכם (ממש כמו כשעושים שולם) ורק אז להמשיך בדרככם.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק