ספרים מומלצים | 15 ספרים מעולים שכדאי לכם להוסיף לרשימת הקריאה שלכם

אם אתם מחפשים ספרים מומלצים תשמחו לדעת שריכזנו בכתבה רשימה מושקעת ואיכותית של ספרים שאתם פשוט חייבים לקרוא אם לא עשיתם את זה עד היום.

ריכזנו לכם בפוסט רשימה של ספרים מומלצים שכדאי להוסיף לרשימת הקריאה שלכם אם עדיין לא עשיתם את זה עד היום. ״המתנה העצומה ביותר היא התשוקה לקריאה. היא זולה, היא מנחמת, היא מסיחה, היא מלהיבה. היא מעניקה לך את הבנת העולם וחוויה פורצת גבולות״. כל מי שאוהב לקרוא ספרים, בוודאי יסכים עם הציטוט הזה של מבקרת הספרות והסופרת האמריקאית אליזבת הרדוויק.

גם אם אתם יותר טיפוסים של סדרות טלוויזיה וספרים לגמרי משעממים אתכם, כנראה שעדיין לא מצאתם את הספרים הנכונים עבורכם. ישנם ספרים מומלצים שיגרמו לכם להרגיש כאילו אתם נכנסים לעולמות חדשים, ספרים שיציתו את הדמיון שלכם, וספרים שיגרמו לכם להישאר ערים כל הלילה רק בשביל לסיים עוד פרק ועוד פרק.

השתדלנו לגוון את הרשימה שלנו ככה שיש פה ספרים מתורגמים ויש ספרים מומלצים של סופרים ישראלים, חלק מהספרים הם בסגנון פנטזיה, מותחנים, דרמה ורומנטיקה. מה שבטוח זה שאת הספרים שברשימה הבאה אתם לא תשכחו גם אחרי שתסיימו לקרוא אותם.

ספרים מומלצים שכדאי לכם להוסיף לרשימת הקריאה

ספרים מומלצים 1
ספרים מומלצים | Credit: Pixabay

שמש בצנצנת / נעם חורב

החיים שלחו לי שמש.
אינסוף שמשות.
חלקן חיממו אותי. חלקן שרפו.
חלקן סינוורו אותי.
חלקן הציפו אותי באור גדול.

הכנסתי כל שמש כזאת לצנצנת ושמרתי קרוב אליי,
כדי להתנחם בהן בימים של מלח.

איפסנתי את הרגעים הכי יפים שלי –
שאוכל להסניף אותם כמו נרקומן זיכרונות.
את האהבות החולפות שלי, ואת האחת שנשארה.
את הד צחוקם של הוריי –
כשעוד היו צוחקים בקול גדול שהרעיד את קירות הבית.
את הדמעות שנקוו מהבורות של חיי –
שאזכור מהיכן טיפסתי.
איפסנתי את מבט הילד שעוד לא נולד לי.

ועכשיו,
אני מזמין אתכם להושיט יד,
לקחת צנצנת, לפתוח אותה,
להיזרק אל רגע אחד בחיים שלי,
ומשם, להילקח גם אל רגע אחד בחיים שלכם.

שמש בצנצנת הוא ספרו השני של היוצר, הכותב והפזמונאי הישראלי נעם חורב. מדובר בלקט קטעים שני שלו, שמגיע לאחר רב המכר הראשון שלו “טיוטה של אושר” אשר נכנס למאות-אלפי בתים ולבבות.

שמש בצנצנת - נעם חורב
ספרים מומלצים | ‘שמש בצנצנת’ – נעם חורב

פי שניים – רביטל ויטלזון יעקבס

רביטל ויטלזון היא אמא לחמישה ילדים, אושיית הרשת מוכרת וסטנדפיסטית מצליחה. לאחרונה היא הוציאה גם רומן ראשון בשם ‘פי שניים’.

ספרים מומלצים | פי שניים - רביטל ויטלזון יעקבס
ספרים מומלצים | פי שניים – רביטל ויטלזון יעקבס

בחיים של גילי אין מקום לטעויות. גם לא למקריות. או לנוסטלגיה. ובכלל, אין בהם הרבה מקום לשום דבר חוץ מהחלום שלה – להפוך למנכ”לית החברה שבה היא עובדת כבר שנים. החיים שלה הם מרוץ בלתי פוסק – מהמשרד, לבית, לילדים – וחוזר חלילה. תמיד מתוקתקת ומתקתקת. אבל בדיוק כשנראה לה שהיא מצליחה להחזיק את החיים שלה באיזון מושלם – טעות אנוש בהנהלת חשבונות, קרסול נקוע וחבילת מכתבים מצהיבים מאלצים אותה להתמודד לראשונה עם המחירים ששילמה ומחייבים אותה לעשות את הדבר השנוא עליה ביותר בעולם: לעצור.

מוסיקת המקרה / פול אוסטר

אם תשאלו אותנו, אפשר להכין רשימה של ספרים מומלצים רק עם הספרים שכתב פול אוסטר. הסופר היהודי-אמריקאי, הוא סופר מחונן שבכל ספריו מצליח לסחוף את הקוראים עם עלילות מרתקות, שמזכירות בסגנון את הסרטים של אלפרד היצ’קוק.

״מוסיקת המקרה״ הוא אחד מהספרים הטובים ביותר של אוסטר. הוא מספר על הכבאי ג׳ים נאש, שבתו גדלה אצל אחותו ואשתו נוטשת אותו. אחרי שהוא מקבל בירושה סכום כסף גדול מאביו עמו לא היה בקשר במשך שנים, מחליט ג׳ים לצאת למסע ולנדוד ברחבי אמריקה במכוניתו. הוא נהנה מהמסע, עד אשר הוא פוגש בג׳ק – צעיר המתגלה כשחקן פוקר מצוין. המפגש בין השניים יהפוך את חייו של ג׳ים וישנה את גורלו.

ארבעה בתים וגעגוע / אשכול נבו

רשימת ספרים מומלצים לא יכולה להיות שלמה בלי ספריו של אשכול נבו. ״ארבעה בתים וגעגוע״ הוא רומן המספר על ארבעה זוגות המתגוררים במעוז ציון שליד ירושלים – נועה ועמיר, סימה ומשה, נחמה וראובן, ואברהם וג׳ינה. חייהם של הזוגות מתערבבים אלה באלה ומשפיעים על מערכות היחסים ביניהם.

הספר עוסק בהיבטים השונים של החברה הישראלית: ביחסים של יהודים וערבים, ברצח רבין, במלחמות וגם בזוגיות ובנישואים. הגעגוע בספר הוא חלק מרכזי בו – געגוע לאישה שעזבה, געגוע לאח שנהרג במלחמה, געגוע למדינה וגעגוע לחיים אחרים.

יער נורווגי / הרוקי מורקמי

אם אתם רוצים ללמוד קצת על תרבות הנוער ביפן, ״יער נורווגי״ הוא הספר בשבילכם. זהו רומן חניכה המתרחש בסוף שנות ה-60, בתקופה שבה תלמידים יפנים הפגינו נגד השלטון. גיבור הספר הוא טורו ווטנבה, הנזכר בשנותיו באוניברסיטת טוקיו ובסיפורי האהבה שחווה.

בדרך כלל הספרים של מורקמי מלאי פנטזיה, אבל ״יער נורווגי״ הוא דווקא ספר ריאליסטי המעורר הזדהות רבה. שם הספר הוא על שם השיר של הביטלס – להקה שמורקמי חובב במיוחד. בכלל, למרות שמדובר בספר שמגיע אלינו מהמזרח הרחוק ומיפן שקצב החיים בה שונה לחלוטין מזה שבישראל, ניתן להבחין בהשפעה גדולה של התרבות המערבית בספר.

חוק ה 10X // גרנט קרדון

ספר מרתק שיעזור לכם להיות פרודוקטיביים יותר ותוך כדי ללמוד איך להציב יעדים אישיים ועסקיים שיקדמו אתכם בחיים. גרנט קרדון, האדם מאחורי הספר הוא מומחה לשיווק ומכירות שמעביר סדנאות ואימונים אישיים בכל העולם. בספר הוא מדבר על הדברים שאתם צריכים לעשות על מנת להשיג את היעדים שלכם.

קרדון מפרט על המנטליות של אנשים שמצליחים בחיים ומה מייחד אותם על פני אלה שנשארים באזור הממוצע, תוך כדי הוא מלמד מה הם הדברים שאנשים צריכים לעשות על מנת למקסם את הסיכויים שלהם להצליח, לזהות הזדמנויות, לדעת לקחת סיכונים ולשמור על גישה של “אני כן יכול”. אם אתם מחפשים ספרים מומלצים של התפתחות אישית הספר הזה הוא ללא ספק אחד המומלצים והמפורסמים שיש בנישה הזאת ואני מאוד ניהנתי לקרוא אותו.

ואל אישך תשוקתך / נעמי רגן

זהו אחד מהספרים המומלצים והמסעירים ביותר שידע עולם הספרות. נעמי רגן, סופרת דתייה שנולדה בברוקלין, ניו יורק, נוהגת לעסוק בספריה בעולם הדתי ולמתוח ביקורת על הנוקשות והשמרנות שבחברה הדתית והחרדית.

הספר ״ואל אישך תשוקתך״ ששמו לקוח מתוך הפסוק ״ואל אישך תשוקתך והוא ימשול בך״ (בראשית פרק ג פסוק טז), הוא סיפורה של דינה רייך, חרדית יפה, המואשמת בחטא הנורא מכל – בגידה בבעלה. הספר עורר רעש בעולם החרדי ואף בעולם הספרותי, כשנקבע כי רגן העתיקה חלקים מ״ואל אישך תשוקתך״ מספרה האוטוביוגרפי של הסופרת האמריקאית שרה שפירו. כך או כך, מדובר בספר מרתק מאין כמוהו.

החיים הסודיים של הדבורים / סו מונק קיד

לילי אוונס, גיבורת הספר ״החיים הסודיים של הדבורים״, מרגישה לכודה כמו דבורה בצנצנת אותן היא נוהגת לתפוס. אין לה חברות כלל, היא מרגישה מנודה ואביה מתאכזר אליה. כשהתושבים הגזענים בעיירה שבה לילי מתגוררת תוקפים את רוזלין האפרו-אמריקאית אותה היא אוהבת במיוחד, מחליטה לילי להוציא את שתיהן לחופשי. הן נמלטות מהעייריה ויוצאות יחד למסע ברחבי ארצות הברית, כשהזיכרון של אמה של לילי מלווה אותה כל הדרך. הספר מתרחש בשנות ה-60, אך הסוגיות שהוא מעלה בנושא אפליה וגזענות רלוונטיות לצערנו מתמיד. העלילה בספר סוחפת ביותר, יש לו בקצב זורם והוא מציג דמויות שבטוח יכנסו לכם ללב.

ספר הדקדוק הפנימי / דוד גרוסמן

אחת מהדרכים לדעת שהספרים המומלצים שלפניכם הם אכן טובים, היא שאותם ספרים זכו לעיבודים קולנועיים. ״ספר הדקדוק הפנימי״ הוא אחד כזה. גרוסמן מתאר בספרו את מערכת היחסים המורכבת במשפחתו של אהרון קליינפלד. הספר מציג את תקופת ההתבגרות של אהרון, תוך פירוט על הווי החיים הישראלי בשנות השישים. זהו ספר מרגש שעוסק בנפש האדם, ולא סתם הוא נחשב לאחת מהיצירות החשובות ביותר שנכתבו בישראל.

זה / סטיבן קינג

אי אפשר להתעלם מספרי אימה ברשימת הספרים המומלצים, במיוחד אם הם כל כך משובחים כמו הספר ״זה״ של סטיבן קינג. אל תירתעו מכך שמדובר בספר עב כרס במיוחד (991 עמודים), מכיוון שהקריאה בו כל כך מענגת שלא תרגישו שהזמן חולף.

הספר ״זה״ עוסק בשבעה ילדים בעיירה בארצות הברית, הנרדפים בידי דמות ליצנית שטנית ומצמררת. הליצן מתחזה לפחדים הכמוסים והגדולים ביותר של הילדים וכך צד אותם. הספר קופץ בשתי נקודות זמן שונות – שנות החמישים – תקופת הילדות של הגיבורים, ושנות ה-80 כשהילדים כבר מבוגרים אבל הפחדים שלהם נותרו כשהיו.

אחוזת דג׳אני / אלון חילו

הספר אחוזת דג׳אני מרגיש כל כך אותנטי ומצליח לשחזר בצורה כל כך מדויקת את חייהם של תושבי ישראל במאה ה-19, שקשה להאמין שמדובר בסיפור בדיוני.

צלאח דג׳אני, ילד מוסלמי המתגורר באחוזה ענקית ביפו עם אמו עפיפה, סובל מחזיונות על אסון וחורבן שיבואו על עמו. אמו מודאגת מכך מאוד, אבל הכל משתנה כשלחייו של צלאח נכנס מרגליות קלווריסקי – יהודי פעיל התנועה הציונית. מרגליות חושק לנכס לעצמו את האחוזה, מתיידד עם צלאח ומתאהב באמו. הסכסוך הישראלי-פלשתיני הוא אחד מהנושאים הבוערים ביותר שהספר עוסק בהם. היו שביקרו את הספר, טענו כי הוא אנטי-ציוני והוא עורר סערה גדולה בציבור.

אשתו של הנוסע בזמן / אודרי ניפנגר

זהו כנראה הספר המרגש ביותר ברשימת הספרים המומלצים שלנו, ואנחנו מזהירים מראש שהוא יגרום לכם לבכות. לגיבור הספר הנרי יש פגם גנטי שגורם לו לנסוע בזמן באופן בלתי צפוי. הוא עשוי לקפוץ בזמן למשך דקות, ימים ושבועות כשהוא עירום, ללא כל שליטה על המקום אליו הוא מגיע. אשתו קלייר נאלצת להתמודד עם היעדרויות התכופות של בעלה ועם הסכנות שבהן הוא נתקל במהלך מסעות הזמן שלו. הסופרת אודרי ניפנגר כתבה את הספר כמטאפורה למערכות היחסים הכושלות שלה.

מלכת היופי של ירושלים / שרית ישי לוי

הספר המרתק ״מלכת היופי של ירושלים״ הוא סאגה נרחבת שמתחילה בשנות ה-20 ועד שנות ה-70. הספר מגולל את סיפורה של משפחת ארמזה הירושלמית, משפחה ממוצא ספרדי, שהוטל עליה קללה – בנות המשפחה יינשאו לגברים שלא יאהבו אותן.

העלילה של הספר משלבת מאורעות אמיתיים שקרו בישראל, ואפשר ממש להריח את ריחות השוק בירושלים ולחזור אחורה בזמן לימים ההם. זהו אחד הספרים המומלצים ביותר, ועל כך ידיעו שפע הפרסים שקיבל ביניהם אות ״ספר הפלטינה״ על מכירת 40 אלף עותקים.

חייבים לדבר על קווין / ליונל שרייבר

האם רוע הוא משהו מולד או משהו שמתפתח עם הזמן? והאם ההורים אשמים בכך שילדם הוא רוצח? בשאלות אלו מתחבטת אמו של קווין, אווה, שבנה בן ה-16 ביצע טבח המוני בבית ספרו. אווה מעולם לא רצתה להיות אמא, והיחסים עם בנה היו תמיד מרוחקים. בזמן שבנה מרצה את עונשו בבית הכלא, אווה משחזרת את אירועי העבר ומנסה להבין מה גרם לבנה להפוך למפלצת. הספר עובד לסרט בכיכובה של טילדה סווינטון וזכה בפרסים רבים.

געגועי לקיסינג’ר / אתגר קרת

ברשימת הספרים המומלצים, צריך לפנות מקום גם לסיפורים קצרים. ספרו השני של הסופר הישראלי אתגר קרת, כולל בתוכו 49 סיפורים קצרים המתארים כולם את ההווי הישראלי. ״געגועי לקיסינג׳ר״ מערבב בין מציאות לדמיון, כשהאלימות הפיזית והמילולית מופיעה תמיד ברקע.

הספר זכה להצלחה מסחררת בארץ ובעולם בזכות כתיבה משעשעת, מרגשת ונוגעת שמבטאת את ההתלבטויות, החששות והתשוקות של כולנו.

שיר של אש וקרח / ג׳ורג׳ ר.ר. מרטין

כן, אנחנו משוכנעים בכמעט 100 אחוז שכולכם צפיתם בסדרת הפנטזיה ״משחקי הכס״ (אלא אם כן חייתם במערה ב-8 השנים האחרונות). בכל זאת, גם אם אתם בקיאים בעלילותיה של ממלכת ווסטורוז, ויודעים לצטט בעל פה את סרסיי, טיריון וג׳ון סנואו, אנחנו ממליצים לכם לקרוא את הספר עליו מבוססת הסדרה.

״שיר של אש וקרח״ היא סדרת ספרי פנטזיה שהפכה לפולחן. את כמות האלימות, המיניות, התככים והמזימות שקיבלתם בסדרה, תקבלו פי כמה וכמה בספרים.

אם יש גן עדן / רון לשם

״אם יש גן עדן״ הוא אחד הספרים הישראלים הטובים ביותר שנכתבו על מלחמות ישראל. לירז ליברטי, ששירת כמפקד צוות במבצר בופור במהלך מלחמת לבנון הראשונה, חוזר אל השנה הקשה ההיא שטלטלה את חייו. הוא נזכר בחבריו שחלקם לא ישובו עוד, ומתמודד עם האובדן והפחד.

הספר מבוסס על תחקיר שערך הסופר רון לשם עם חיילים וקצינים ששירתו בבופור. בעקבות הספר יצא השיר ״אם יש גן עדן״ בביצועו של אייל גולן שנכתב בהשראת הספר, ובשנת 2007 יצא לאקרנים הסרט ״בופור״ המבוסס על הרומן ״אם יש גן עדן״.

נשים קטנות / לואיזה מ.אלקוט

ונסיים את רשימת הספרים המומלצים עם ספר קלאסי שגם בעוד עשרות שנים אנשים יהנו לקרוא אותו. ״נשים קטנות״ מגולל את קורותיה של משפחת מארץ׳ המתגוררת בעיירה סמוכה לבוסטון, מסצ’וסטס, ארצות הברית. התקופה היא מלחמת האזרחית האמריקנית, והגיבורות הן ארבע אחיות: ג׳ו המרדנית שחולמת להיות סופרת, בת׳ טובת הלב, איימי בת הזקונים המפונקת ששואפת להיות ציירת ומג שחולמת להקים משפחה.

סוד הקסם של ״נשים קטנות״ טמון ככל הנראה בדמויות שלו. ארבע האחיות מצליחות לעורר הזדהות בקרב הקוראים (ובעיקר הקוראות), וקשה שלא להתאהב בהן. למרות שהוא נכתב אי שם בשנת 1868, הוא מרגיש רלוונטי לימינו, משום שהוא עוסק בנושאים ובעיות שנשים מתמודדות עמן גם בזמנים המודרניים.

כוחו של התת מודע // ג’וזף מרפי

ספר פסיכולוגי שיעזור לכם לסגל הרגלים טובים ומועילים שיקדמו אתכם בחיים. ג’וזף מרפי מסביר בצורה נהדרת בספר שלו מה ההבדל בין המודע לתת מודע שלנו ומה התפקיד של כל אחד מהם. ההבנה הזאת שיש לכולנו תת מודע שמשפיע על הגישה שלנו וההחלטות שאנחנו מקבלים בחיים תפתח לכם דלת גדולה של התפתחות אישית.

בספר מקבלים שיטות מעולות שעובדות על התת מודע ועוזרות לשנות דרכי חשיבה ופחדים שונים שנמצאים בראש ופוגעים בהתפתחות האישית וההצלחה האישית והעסקית של כל אחד מאיתנו. את הספר הזה קראתי בתקופת הצבא, לפני יותר מ-20 שנה, והרבה מהדברים שהוא לימד אותי מלווים אותי עד היום.

הגענו לסוף הרשימה שלנו וכעת הבמה שלכם! יש לכם עוד ספרים מומלצים נוספים שלא הכנסנו לרשימה? מוזמנים לכתוב לנו עליהם בשרשור התגובות לכתבה.

בעלת ניסיון של 15 שנה בכתיבת תוכן עבור מגזינים, אתרי אינטרנט מובילים ועסקים במגוון תחומים - סקירות מוצרים, לייף סטייל, טכנולוגיה, צרכנות וסיפורי חיים יוצאי דופן.
מאיה בניטה

לייק לפטריה בפייסבוק