פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

רונן מרדכי גרין – השקעת נדל"ן במשבר הקורונה כדאיות או לחכות?

יזם הנדל"ן המסחרי-תיירותי, רונן מרדכי גרין, משדר אופטימיות לאנשי הנדל"ן המסחרי: "תחומים רבים צפויים להחזיר את רמת הביקושים הגבוהה מהר יותר משנראה היה בתחילת המגפה".

משבר מגפת הקורונה בנדל"ן המסחרי שעד שנת 2020 ההיסטורית היה אחד התחומים המניבים והיציבים בקרב תחומי השקעות רבים. על פי רונן מרדכי גרין, יזם הנדל"ן, עם המצאת זריקות החיסון לקורונה הגיעה גם זריקת עידוד לנדל"ן המסחרי המניב, המשקיעים הגדולים לא פחדו להשקיע השקעות ענק בתקופת המשבר ותחומים מסחריים רבים לא ספגו ירידות בביקושים ואף זכו לעלייה.

קרדיט תמונה: רונן מרדכי גרין, יזם נדל"ן – יח"צ

רונן מרדכי גרין על תחושת אי הוודאות בתקופת הקורונה

משבר הקורונה פגע בענפי רבים במשק בישראל ובעולם, תחום השקעה מבוקש שנפגע בצורה ניכרת כתוצאה ממגפת הקורונה הוא הנדל"ן המסחרי.

כשמדינה מכריזה על סגר ואנשים נשלחים לשבת בבתים או שהעסקים סגורים עבורם, הנדל"ן המסחרי היציב יספוג מכה כואבת, תופעה שכזו נדירה בעולם בכלל ובישראל בפרט.

למרות זאת, להפתעת העולם כולו מגפת הקורונה השתלטה על סדר היום הציבורי והמסחרי, שמירה על מרחק ואיסור התקהלות ברחבי העולם פגעו במתחמי הקניות הסגורים, ענף התיירות (מלונות כנכס מסחרי), משרדים ועוד – מצב נדיר שכזה העלה עננת אי-וודאות למשקיעים בתחומים רבים בנדל"ן המסחרי.

יזם הנדל"ן המסחרי, רונן מרדכי גרין, רואה באי הוודאות בתקופת הקורונה נקודה עיקרית לפגיעה בנדל"ן המסחרי: "אי וודאות גרועה לכל משק ולכל משקיע, בתחילת המגפה ואף בחזרה לסגר השני והשלישי רמת אי הוודאות עלתה וכך גם החשש הכלכלי, כל אלו הוסיפו לתמונה הישירה של עסקים שנסגרים זמנית או לצמיתות ועובדים רבים שנשלחים לחל"ת או לעבודה מהבית. משרדים, מלונות וקניונים ספגו מכה קשה ובהתאם לירידה בביקושים כך גם הנדל"ן המסחרי ספג ירידות ערך זמניות באחוזים משתנים".

יחד עם האופטימיות, רונן מרדכי גרין מציג את העבודות בשטח: "חזרת הביקושים תבוצע בצורה הדרגתית ובהתאם להסרת ההגבלות. רכישת שטחי מסחר למשרדים היא ראייה ארוכת טווח אך הערכות חלק ממומחי הנדל"ן המסחרי היא לחשוב היטב על תחום המשרדים שלא בטוח שיחזור במהרה לרמת הביקושים שלפני הקורונה, במיוחד לאחר שמעסקים רבים ראו פוטנציאל מסוים לעבודה מהבית".

האם כדאי להשקיע בנדל"ן מסחרי בתקופת הקורונה?

הנדל”ן המסחרי בישראל ובעולם נחשב יציב ובעל הזדמנויות השקעה רבות, למרות פגיעתה הקשה של הקורונה בנדל"ן המסחרי, כל מדינה שפויה תניע את גלגלי המשק במקסימום האפשרי ובהתאם לכל מצב.

מדינת ישראל ומדיניות מערביות רבות נוספות ממתינות להשתלטות על מגפת הקורונה, ריסון המגפה מגיע בצעדי ענק באמצעות החיסון לקורונה.

למרות העטה בהיצע החיסונים אל מול ביקוש השיא ברחבי העולם, מדינות רבות החלו לחסן את האזרחים שלהם ובראש המדינות המתחסנות עומדת בגאווה מדינת ישראל שעתידה להיות המדינה הראשונה בעולם שתיצא ממשבר הקורונה.
ככל שאחוז המתחסנים עולה ורמת ההגבלות יורדת, הנדל"ן המסחרי חוזר בצורה הדרגתית ובטוחה לשגרה, כדאיות ההשקעה בנכסים מסחריים צפויה לעלות עם מיגור המגפה ובהתאם להתקדמות כל מדינה.

רונן מרדכי גרין על החיים המסחריים שאחרי תקופת הקורונה: "צריך להתאים את עצמכם למשק, אם הביקוש למשרדים גדולים ירד ייתכן שהשקעה במשרדים קטנים היא אופציה לבדיקה. שטחי מלונאות צפויים לחזור לביקוש גבוה עם ההשתלטות על מגפת הקורונה ולקניונים ושטחי המסחר הסגורים צפויה חזרה הדרגתית".

לא לפחד מהנדל"ן המסחרי אך גם פזיזות אינה מומלצת

משבר הקורונה הציף את המשק הישראלי והבינלאומי באי וודאות המעוררת פחד, משקיעים רבים עלולים לפחד ולברוח מהזדמנויות השקעה שלא יחזרו על עצמן.

בנוגע לרואי העתיד השחור, רונן מרדכי גרין עם הרגעה זהירה: "פילטר שחור מדי על הנדל"ן המסחרי הוא שגיאה, תחומים מסוימים כמו נכס מסחרי לרכישת מזון ופארם חיוניים, מרפאות, מחסנים וחוות שרתים לא נפגעו כלל ואפילו עלו בביקושים. למרות זאת, פילטר ורוד מדי יכול לעודד פזיזות וטעויות השקעה ובמיוחד בתקופת פוסט קורונה, לכן מומלץ לבדוק כל נכס בציציות ולקבל החלטה מושכלת ברמה גבוהה".

בנוגע להזדמנויות השקעה, רונן מרדכי גרין מעודד אתכם לאתגר את עצמכם: "תחום הנדל"ן המסחרי תמיד הצריך בדיקה ומחקר מקיף על שוק ואזורי ביקוש, עם כל החסרונות של מגפת הקורונה  בתחום הנדל"ן המסחרי קיימות הזדמנויות רבות בארץ ובעולם לשינוי תפיסת השקעה ומחשבה, רכישת נכסי מסחר במחירים נמוכים יותר" עוד מוסיף רונן מרדכי גרין (מוטי גרין): "משקיעים רציניים השקיעו בתחומים רבים של הנדל"ן מסחרי בשיא תקופת הקורונה וניצלו את ההזדמנות".

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...