הזוי: כך נראים החיים של אסירים בבית סוהר בפינלנד

הנתון הבא כנראה יישמע לכם קצת הזוי, אבל על פי הערכות ישנם מעל ל-11 מיליון בני אדם שמוחזקים בבתי סוהר ברחבי העולם. עבור אנשים נורמטיביים ללא עבר פלילי, שלא "זכו" לשהות מאחורי סורג ובריח, בית כלא זה מקום אפלולי, קודר ומפחיד, שאפשר רק לדמיין איך נראים בו החיים באמת.

אבל כמו שתראו מיד, יש בעולם גם כמה בתי כלא יותר מפנקים ממה שדמיינתם או ראיתם בסדרות כמו אוז, בפנים, כתום זה השחור החדש ועוד. האמת? יש מצב שהם אפילו יותר מפנקים מהמגורים בצבא או מהמעונות באוניברסיטה.

בבית הכלא בפינלנד החיים של פושעים שביצעו עבירות חמורות כמו רצח, הריגה, שוד וכו' הם הדבר הכי רחוק ממה שדמיינתם לעצמכם או ראיתם בסדרות טלוויזיה. מסתבר שבפנילנד יש דבר שנקרא "בתי כלא פתוחים" שם האסירים נמצאים במתחם שבו הם יכולים להסתובב בחופשיות, אין שם תאים עם סורג ובריח אלא רק מגורים, הם מקבלים גישה למחשבים, אינטרנט ואפילו ניתנת להם האפשרות לנסוע ללמוד לימודים גבוהים באוניברסיטה הקרובה לבית הכלא.


 

במבט ראשון (וגם במבט שני) זה נראה כמו דבר מקומם שרוצחים שקיבלו גזר דין של מאסר עולם, חיים בבית הכלא הפתוח הזה כאילו מדובר בכפר נופש מפנק שמאפשר להם מגורים בתנאים מצויינים ללא כסף ואפשרות לפיתוח עצמי.

הרעיון שנמצא מאחורי התנאים הללו לאסירים בבית כלא בפינלנד הוא שבתי הכלא נועדו לשקם את האסירים ולהביא אותם למצב שהם יוצאים מהכלא בני אדם שעברו תהליך במטרה שייצאו משם ולא יצאו לחופשי היישר למעגל הפשע ומשם שוב חזרה לבית הכלא. 1 מתוך 3 אסירים משוחררים בפינלנד יחזור לסיבוב נוסף בבית הכלא, לשם השוואה בארה"ב 2 מתוך 3 אסירים משוחררים יחזרו לסיבוב נוסף בבית הכלא תוך שנתיים מהשחרור שלהם.

אחת ההשקעות הגדולות שהסוכנות לסנקציות פליליות בפינלנד עושה בשיקום האסירים זה בלימודי טכנולוגיה שהאסירים עוברים, ביניהם קורסים במחשבים, תכנות, חוויית משתמש, בינה מלאכותית ועוד. המטרה היא לפתח את היכולות שלהם, לא ליצור פערים טכנולוגיים ולעזור להם עם יכולות חדשות שיהיו להם כשהם יצאו בבוא העת בחזרה לחברה.

עוד בפטריה

15 רעיונות גאוניים ומצחיקים במיוחד שמישהו חייב להמציא בהקדם

מצחיק: הזוג הזה הופך משחקי מילים בעברית לסדרת תמונות קורעת

3 מברשות שיניים חשמליות מומלצות שכדאי לכם לקנות

לייק לפטריה בפייסבוק