פורטו או ליסבון? איפה כדאי להשקיע

שוק הנדל”ן הישראלי ספג בשנה האחרונה מהלומה נוספת, לא רק מחירי נדל”ן יקרים, עכשיו נוספה לנו עליית ריבית במשק. העליה החדה בהחזר הלוואות משכנתא, האיצה במשקיע הישראלי לחפש אלטרנטיבות נוחות בחו”ל, וזה מצא את פורטוגל – יעד השקעות שפוי במערב אירופה המציע מיקום אסטרטגי, גבולות פתוחים, מזג אויר אידיאלי, מחירי נדל”ן נוחים, מיסוי סביר ועידוד השקעות של הממשל. אילו ועוד, גרמו לזרימת משקיעים זרים וביניהם משקיעי נדל”ן ישראלים. הכנו לכם סקירה על פורטו, ליסבון והערים פוטנציאליות נוספות להשקעת נדל”ן

Credit: Freepik

פורטו

העיר השנייה בחשיבותה בפורטוגל, אוכלוסיית המטרופולין שלה מונה כ- 2 מיליון איש. הנמל הימי הפונה לאוקיינוס האטלנטי נחשב לאחד המשמעותיים באירופה. פורטו ממוצבת כבירת ההייטק והטכנולוגיה של פורטוגל, ומושכת חברות בינלאומיות רבות. בשנת 2018 נבחרה לעיר המצטיינת בהשקעות סטארטאפ מקומיות ובינלאומיות. לפי ה Financial Times  הבריטי, היא נמצאת  במקום השלישי בדירוג הערים האירופיות הבינוניות, בקטגוריית האסטרטגיה הטובה ביותר למשיכת השקעות זרות. פורטו עיר מרתקת, עם עבר מפואר ועתיד מבטיח, הפכה ליעד אטרקטיבי כשמדובר בנדל”ן באירופה, והביקוש לדירות להשכרה לטווח קצר/ארוך, דירות Airbnb ודירות נופש גובר.

ליסבון

עיר הבירה של פורטוגל, עם מטרופולין המונה כ- 3 מיליון תושבים. מעוז הכלכלה והאזור העשיר במדינה, המייצר כ- 45% מהתוצר הלאומי הגולמי של פורטוגל. מהווה מוקד תיירותי חשוב עם 10 מיליון תיירים בשנת 2019. הממשל המקומי מעודד השקעות רבות דבר המושך חברות טכנולוגיות גלובליות וחברות סטארט אפ לפתוח בליסבון משרדים ומפעלים. הבירה נהנית מיוקר מחיה מהנמוכים באירופה, תשתיות תחבורה מתקדמות, שירותי בריאות איכותיים ומערכת חינוך מפותחת. באוניברסיטת ליסבון לומדים קרוב ל-50 אלף סטודנטים, שתורמים לביקוש נדל”ן, לדירות Airbnb  ולשכירות בעיר.

להלן מחירי מ”ר ממוצע לדירת שלושה חדרים במרכז ליסבון ופורטו, גובה דמי שכירות ותשואה שנתית ממוצעת

מיקוםממוצע מחיר למ”ר במרכז העיר ביורוממוצע דמי שכירות לחודש במרכז העיר ביורו לחודשממוצע תשואה שנתית לדירה במרכז העיר באחוזים
ליסבון5,882.68

 

2,355.0

 

6.3%

 

פורטו3,272.501,484.38

 

5.55%

 

 

היכן עוד אפשר להשקיע בפורטוגל?

שוק השקעות הנדל”ן בפורטוגל זה לא רק ליסבון ופורטו, המדינה מיצבה עצמה כחדשנית, ומעודדת חברות בינלאומיות להשקיע ולעבוד במדינה. הערים מקבלות רוח גבית מהממשל בנושאים כדוגמת: מיסוי נמוך, והטבות למשקיעים. אלו גורמים לצמיחה עם פוטנציאל השקעה  גבוה. התשואה להשכרה בערים אילו גבוה יחסית ונעה בין 5%-7% בשנה.

בראגה – נחשבת עפ”י  ה Financial Times   לעיר החמישית באירופה בקטגוריה המוקדשת לאסטרטגיה למשיכת השקעות זרות, ביחס לערים עם אוכלוסייה של עד 200 אלף תושבים. ממוקמת בצפון מערב פורטוגל, הוגדרה על ידי היורוברומטר, כעיר עם איכות החיים הטובה ביותר בפורטוגל והשלישית בטיבה בתחום זה באירופה. בראגה זכתה לא מזמן להכרה כעיר מורשת עולמית על ידי UNESCO, אשר הזניקה את התיירות ותרמה לעלייה בביקוש הנדל”ן.

אלמדה – סמוכה לליסבון, האוכלוסייה מונה כ- 200,000 איש. השלטון העירוני  בשיתוף עם הממשלה הפורטוגלית, מקדמים  פרויקטים רבי היקף בעיר. תוכניות כלכלה ופיתוח משמעותיות, במטרה להביא משקיעים זרים ומקומיים. הקרבה  לבירה, מסייעת למשוך משפחות מבוססות ובעלי מקצועות חופשיים, שמחפשים להנות מאיכות חיים גבוה.

 

סטובל – ממוקמת דרומית לליסבון במרחק של פחות משעת נסיעה. משויכת גיאוגרפית למטרופולין ליסבון. האוכלוסייה מונה כ- 125 אלף תושבים. עם הנמל  השלישי בגודלו במדינה, החופים היפים באירופה  ומורשת מפוארת, הפכה ליעד נדל”ן מבוקש למשקיעים זרים ומקומיים, תודות לעידוד העיריה המקומית המשקיע רבות בתחום התיירות וייצור מקומות עבודה.

 

אודיוולס – שוכנת באזור המטרופולין של הבירה, 10 ק”מ צפונית מערבית ממנה. האוכלוסייה מונה כ- 150 אלף איש. בשנת 1998 נותקה מוניציפלית מליסבון ומאז החלה לצמוח. הרשות המקומית העמידה בסדר עדיפות לפתח את העיר ולמצבה כחלופה לליסבון מבחינת איכות חיים ונוחות. לצורך זאת  הוקצו מיליוני יורו בהשקעה בתשתיות, פנאי , חינוך וכניסת חברות בינלאומיות.

 

ססימברה– ממוקמת במחוז סטובל, האוכלוסייה מונה כ- 50 אלף איש, ממוקמת על מפרץ, ובשל כך נהנית מחופים מדהימים ביופיים ומים צלולים בצבע טורקיז. לעיר יצא מוניטין של עיירת נופש והמוני נופשים זרים ומקומיים פוקדים אותה. מה שמהווה הזדמנות להשקעת נדל”ן כשהמחירים אינם עדיין בשיאם.

 

לסיכום, פורטוגל מציעה מגוון אפשרויות ובהחלט לא מסתכמת בפורטו או ליסבון. איתור מדינה ועיר להשקעה זו היא רק תחילת הדרך, חשוב להיות בקיאים בתהליך ולזכור שיש בדרך לא מעט משקיעים שנעקצו על ידי המקומיים, לכן הדרך לצמצום סיכונים עוברת דרך למידה מעמיקה של שוק הנדל”ן וליווי התהליך על ידי מלווה השקעות המתמחה בעיר הספציפית בה הינכם שוקלים להשקיע.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק