כמו של גורבצ’וב: 10 השאלות (והתשובות) הכי חשובות על כתמי יין-פורט

לא מעט הורים צועדים לקליניקה שלנו מדי שנה עם תינוקות חמודים ומבט מודאג. הסיבה? כתם בצבע ורדרד, שמופיע באזור מסוים בגופו של ילדם הרך (לא פעם על הפנים) ושלא ברור להם מהו. על פי רוב אנחנו יודעים לומר במבט אחד – זהו כתם יין-פורט. ולפני שהמבט של ההורים הופך ממודאג להיסטרי, אנחנו גם ממשיכים ומסבירים – אפשר לטפל בהסרת כתמי לידה (כתמי יין-פורט) אפילו בקלות יחסית. אחרי שנים של ניסיון בטיפול בכתמי יין-פורט, ושיחות עם הורים (וגם אם מי שהחליטו לטפל בכתם בגיל מבוגר יותר), בחרנו את השאלות הכי נפוצות שנתקלנו בהן. ויש לנו גם תשובות. שנתחיל?

למה התינוק שלי נולד עם כתם יין פורט?

קודם כל דעו שלא עשיתם שום דבר רע, וגם לא פספסתם שום בדיקה חשובה במהלך ההריון בהקשר הזה. ילדים עם כתמי יין-פורט נולדים אחרי הריון תקין, וזהו לא דבר שאפשר לגלות בבדיקות הסקר השונות. כתמי יין פורט הם תוצאה של מום גנטי בשם GANQ, כשמחקרים שונים הראו שיש גם קשר לקיומו של פרוטאין RASA1. במילים אחרות, פשוט נולדים עם זה, ומדובר בעצם בסוג של כתם לידה, כלומר עיוות צורה של כלי הדם.

איפה הכתמים האלה יכולים להופיע? רק על הראש כמו של גורבצ’וב?

נכון, למיכאיל גורבצ’וב אכן היה כתם יין פורט מפורסם על מצחו, אך זה כמובן לא המופע היחיד של הכתם. הוא אמנם יופיע לרוב על הפנים, אך הוא יכול להופיע בכל אזור בגוף. הבעייתיים יותר הם כתמים שמופיעים באזור הפה, המצח או העיניים, שם – כפי שנסביר בהמשך – הכתם יכול לגרור התפתחות של מחלות שונות ובהן גלאוקומה (מצב שבו יש לחץ תוך-עיני גבוה, שמחייב טיפול).

האם הכתם של התינוק שלי עוד יגדל?

ובכן – כן, כתם יין-פורט גדל בקצב הגדילה של הילד שלכם. בהיעדר טיפול הוא לא רק יגדל אלא גם עלול לפתח בליטות על פני שטח העור.

איך אתם יודעים שזה כתם יין פורט ולא בעייה רפואית אחרת?

יש לנו הרבה ניסיון שצברנו בטיפול בכתמים האלה, מה שמאפשר לנו לזהות כתמי יין פורט כבר במבט עיניים. כמובן שאנחנו שואלים שאלות על הרקע הרפואי שלכם, כדי לקבל את כל המידע הדרוש ולהגיע לאבחנה מדויקת. כפי שכתבנו חשוב לדעת שישנם מיקומים שבהם יכול להופיע הכתם, ושעלולים להעיד על בעיה רפואית נוספת שקיימת או שיכולה להיווצר בעתיד. למשל, אם הכתם יופיע בתוך חלל הפה של התינוקות, תתבצע בדיקה של הגרון. בנוסף ייתכן שיבקשו מכם לבצע לתינוק סריקת MRI, במקרים שבהם הכתם הוא באזור הראש והצוואר. זאת כדי לאבחן סינדרום שנקרא סטורג-וובר (שבו יש מעורבות גם של העור וגם של מערכת העצבים המרכזית). אך לא לדאוג מיד, רק 8% מהתינוקות שנולדים עם כתמים שכאלה יאובחנו עם התסמונת. אנחנו ממליצים לכם להתייעץ כבר בבית החולים עם רופא הילדים, וכמובן להמשיך מעקב אצל רופא הילדים שלכם בהמשך או אצל רופא עיניים ונוירולוג ילדים במידת הצורך.

מתי כדאי לנו להתחיל לטפל בכתם יין-פורט?

לפי התפיסה של ד”ר פרידמן הטיפול יכול וכדאי שיתחיל כבר בגיל שבועיים. למעשה נוכל לדבר על טווח זמן קריטי שבו כדאי לעשות התערבות מיידית. מדוע כל כך מוקדם? הניסיון שלנו מראה שככל שהטיפול מתחיל מוקדם יותר כך מושגות התוצאות המיטביות ביותר, וכבר בגיל שנה אפשר לראות שיפור משמעותי בנראות של הכתם. לאחר גיל שנה הכתמים לא יגיבו לטיפול באותה אפקטיביות. בנוסף, לאחר גיל שנה יזדקקו המטופלים להרדמה כללית (אותה אפשר לעשות לפי ה-FDA, בהקשר של טיפולים אלה, רק מגיל 3), בעוד קודם לכן לעיתים אפשר להשתמש בהרדמה מקומית. חשוב לנו לומר שד”ר פרידמן מטפל גם במבוגרים שסובלים מכתם יין-פורט.

מה כולל הטיפול בכתם יין-פורט?

השיטה שלנו היא שימוש בלייזר Prima Pulse Dye, שהוא הלייזר החדשני ביותר של קנדלה. זהו לייזר צבעוני שמאפשר טיפול מקומי וממוקד בכתם, תוך צמצום תופעות הלוואי למינימום. מצד אחד הטיפול בלייזר למעשה מעלים את נימי הדם שיוצרים את הכתם, ומצד שני לא פוגם בעור הבריא מסביב. אנחנו מציעים תכנית ייחודית בשם EF25 – Early Frequent up to 25 Treatments – שמיועדת רק לתינוקות מגיל לידה עד שנה, וכוללת עד 25 טיפולים במחיר אחיד לכל השנה.

כל כמה זמן נצטרך להגיע לטיפול?

ההמלצה שלנו היא טיפולים תכופים יחסית, כל שבועיים. חשוב מאוד לטפל מוקדם לא רק בגלל האפקט האסתטי אלא גם בגלל שורה של בעיות רפואיות ומחלות עור שעלולות להתפתח. מעבר לכך, מבחינה חברתית, ילדים שסובלים מכתם יין פורט במקום בולט מפניהם, עשויים לסבול מקשיים חברתיים ובעיות של דימוי עצמי.

האם הטיפול יכול להעלים את הכתם לגמרי?

התשובה הכללית היא כן – טיפול יכול להביא לתוצאות מושלמות ולהיעלמות הכתם כליל. כמובן שצריך לסייג ולומר שתוצאות הטיפול תלויות בזמן שבו התחלתם אותו, באופי הכתם, המיקום שלו וכן הלאה. אך גם במקרים כאלה נוכל לדבר על שיפור במצג האסתטי של הכתם – גם אם לא העלמותו הגמורה.

האם הטיפול מסוכן?

הטיפול בשיטה של ד”ר פרידמן בטוח מאוד. כמובן שכמו לכל טיפול רפואי ישנן תופעות לוואי, והן עשויות להשתנות ממטופל למטופל. כשאתם באים אלינו לייעוץ אנחנו פורטים בפניכם את כל מהלך הטיפול.

איך מתחילים?

כפי שכתבנו, עבור תינוקות, חשוב להתחיל לטפל מוקדם ככל האפשר בהסרת כתמי לידה (כתם יין-פורט). אתם מוזמנים להתקשר אלינו, לקבוע תור ולהתחיל טיפול כבר השבוע. תוכלו ליצור קשר דרך האתר שלנו, או להתקשר למשרדים שלנו בתל אביב (03-6122322)/ירושלים (02-5635673)  / או לתאם איתנו  ולקבל מידע נוסף דרך הווטסאפ בקליניקה – 058-563-5673.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק