פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

אוהבים לקלל? זה כנראה כי אתם אינטליגנטים יותר

כמעט כל אחד מאיתנו מוצא את עצמו מפריח לאוויר קללה עסיסית כלשהי לפחות פעם ביום. אלא שבעוד רובינו בוחרים בקפידה את הזמן הנכון לשלוף קללה, יש מי שעבורם קללות הן חלק מלקסיקון המילים היומיומי שלהם, והם לא מהססים לירות אותן על אוטומט כמעט בכל סיטואציה.

לרוב, אנשים שמנבלים את פיהם ומקללים בלי הפסקה נתפסים על ידי החברה כאנשים בעיתיים, עצבניים ועם אוצר מילים רדוד. אולם, מחקר חדש ומסקרן שפורסם לאחרונה בירחון המדעי "Language Science" (המדע של השפה) עשוי לשפוך אור חדש על העניין, ולמעשה, מגיע למסקנות הפוכות לגמרי.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון שתי תאוריות מנוגדות כדי לקבוע מי מהן נכונה יותר בכל הנוגע לקשר בין קללות לאוצר המילים שלנו. הראשונה קובעת כי אנשים שמשתמשים בקללות עושים זאת כי הם לא מוצאים מילים טובות יותר לבטא את עצמם באמצעותן, והשנייה גורסת את ההיפך: שטף דיבור הוא שטף דיבור, לא משנה מה אופי המילים שמרכיב אותו, מילים אסורות או מילים נייטרליות. במילים אחרות, ביקשו החוקרים לבדוק האם קללות הן סימן לאוצר מילים לקוי או לחילופין, דווקא מעידות על אוצר מילים רחב יותר.

כדי בדוק מי מהתאוריות היא הנכונה, ערכו החוקרים ניסוי במסגרתו קיבלו המשתתפים 60 שניות לומר כמה שיותר קללות שונות. לאחר מכן, קיבלו 60 שניות נוספות כדי לומר כמה שיותר מילים הקשורות לנושאים אחרים כמו חיות, משפחה וכדומה, סוג של משחק האסוציאציות אם תרצו. התוצאות היו ברורות: אנשים שהצליחו לייצר כמות גבוהה יותר של קללות, הצליחו לשפוך כמות גדולה יותר של אסוציאציות גם בנושאים שאינם קשורים לקללות והוכיחו אוצר מילים מגוון ורחב.

לאור התוצאות, הגיעו החוקרים למסקנה ברורה: "הממצאים מעידים על כך שהיכולת לקלל ברצף היא בעלת קורלציה גבוהה ליכולות ורבליות אחרות, לאינטליגנציה גבוהה ולאוצר מילים עשיר". אם לא די בכך, החוקרים ביקשו מהמשתתפים לקלל על פי קטגוריות שונות של קללות (השמצות, קללות בעלות אופי מיני, מילות גנאי וכו'), כלומר, לא סתם לזרוק קללות לאוויר, אלא לדאוג להבין את המשמעות וההקשר שלהם, מה שרק חיזק את המסקנות הסופיות שלהם בנוגע לעושר אוצר המילים שלהם.

בשורה התחתונה, מסתבר שאם אין לכם משהו טוב להגיד, תמיד עדיף לקלל מאשר לשתוק ואם "שיט", "ס'עמק", "בן של ז*נה", "מניאק", "אדיוט", "דביל", "אימבציל" וכדומה הן מילים שיוצאות לכם מהפה דרך קבע, כנראה שהתברכתם באינטליגנציה ורבלית גבוהה, והאקדמיה ללשון עברית מחפשת אתכם.  פאקינג שיט.

באמצעות: Good

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...