הבחורה הזאת אימצה תינוקת חולה שמצאה בערימת זבל ואתם לא תאמינו איך היא נראית היום

לפני כ-3 שנים, במהלך לימודי התואר שלה, החליטה שרה קונקור, צעירה אמריקאית בת 25 המתגוררת בלואיזיאנה, לשים את החיים הפרטיים שלה בהקפאה, לעזוב הכל, ולהגשים את השאיפה הכי גדולה שלה, סיוע לילדים בעלי מוגבלויות. בזמנן שכל החברים שלה מתחילים לבנות את חייהם, שרה ארזה מזוודה, טסה להאיטי והחלה לעבוד כתרפיסטית שיקומית במרכז רפואי לילדים. אלא שלמרות הצעד הדרמטי שהבטיח שלל חוויות רגשיות מספקות ומאוד לא פשוטות, גם שרה עצמה לא תארה לעצמה איזה סיפור מטורף עומד לזמן לה הגורל.

הכל התחיל בינואר 2014, כמה חודשים לאחר שהחלה בעבודתה, כשאשה צעירה נכנסה למרכז הרפואי כשהיא אוחזת תינוקת בת 3 חודשים בשם ניקה. התינוקת סבלה ממצב רפואי קשה שגרם לכמות אדירה של נוזל מוח-שדרתי להצטבר בתוך המוח שלה. ראשה היה נפוח ועצום בגודלו וניקה הקטנה נדרשה לטיפול רפואי מיידי.

אולם, למרבה הצער ולמרות המצב הקשה של ביתה נראה היה שמה שהעסיק את האם היה בעיקר הבושה הגדולה והצורך להסתיר את התינוקת שלה מהעולם בביתה בעקבות הסטיגמות השליליות בחברה המקומית כלפי ילדים בעלי מוגבלויות.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kei (@keivelher)

שרה החלה לעבוד עם ניקה הקטנה, אך במהלך החודשים שחלפו היא בהבחינה בכך שמצבה לא משתפר, ולמעשה, הופך גרוע יותר ויותר עם הזמן, עד למצב בו התינוקת הקטנה הגיעה לתת תזונה של ממש. באותה נקודה, החלה שרה לחשוד כי המצב הגופני הרעוע של ניקה לא קשור בהכרח למצבה הרפואי.

ואז, בחודש אוגוסט, שרה החליטה לעשות מעשה וקפצה לביקור פתע בביתה של האם. התמונה שהיא מצאה שם היתה מזעזעת: ניקה הקטנה, בת 8 חודשים בסה”כ, שכבה על כמה שקי אורז, מוקפת בערימות אשפה כשהיא שוקלת פחות מ-3 קילוגרמים, כשחלק מהותי מהמשקל המצומק הזה מרוכז בראש הנפוח שלה.

המסקנה היתה ברורה: חוץ מהבעיה הרפואית שלה, התינוקת המתוקה סובלת מהזנחה פושעת בעקבות רצונה של האם להסתיר אותה מהעולם ולהימנע מלעג ומבוכה. בהאיטי, כך מסתבר, ילדים בעלי מוגבלויות נחשבים למכושפים, ואנשים רבים משוכנעים שאם יבואו איתם במגע הם עלולים “להידבק”.

בנוסף, הבינה שרה שעוד שהיתה בהריון, ניסתה האם להיפטר מהתינוקת על ידי שתיית רעל, ובהמשך עבדה בזנות וגם ניסתה ללא הצלחה למסור את ניקה לרשויות הממשל לצורכי מחקר.

בסופו של דבר, אחרי שיחה ארוכה עם האם, הצליחה שרה לכשנע אותה למסור את התינוקת לאימוץ ולהעבירה למרכז הרפואי שם תוכל לקבל את הטיפול הרפואי הנדרש וגם הרבה חום ואהבה שיסייעו לה להבריא.

“בשבוע הראשונה ניקה היתה תחת השגחתי, ורק אז הבנתי כמה מוזנחת היא היתה ועד כמה חמור מצבה של הילדה המתוקה הזאת” מספרת שרה באתר האינטרנט המוקדש כולו לסיפורה של ניקה.

האיברים הפנימיים שלה היו רגע לפני קריסה, מצב בו 99 אחוזים מהתינוקות במצבה של ניקה לא שורדים ומתים לפני גיל שנה. למרבה הפלא וכנגד כל הסיכויים, ניקה הצליחה לשרוד עד כה למרות מצבה הקשה. למרות זאת, הרופאים לא היו אופטימים בקשר למצבה של ניקה, וביקשו משרה להתפלל עבורה, כי חשו שהיא בסכנת חיים. אבל “”נס אחרי נס” כפי שמספרת שרה, “היא פשוט המשיכה לשרוד”.

בפברואר 2015, לאחר חצי שנה בה שהתה 24 שעות ביממה לצידה של ניקה, החליטה שרה לאמץ  אותה באופן רשמי ביחד עם בעלה סטפן, להעניק לה בית חם ולהקדיש את חייה לטיפול בה.

“בתמונה הזאת הזאת אפשר לראות עד כמה סטפן עדין עם ניקה, אוהב אותה ומסור לה” מספרת שרה. “לא יודעת איך הייתי עוברת את כל זה ללא התמיכה והעזרה שלו”. עכשיו השלושה הם משפחה אחת מאושרת וניקה זוכה לגדול בבית חם ואוהב ולחגוג יחד עם הוריה המאמצים את החגים, וכמובן, את החיים.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Robyn Horton (@robyndhorton)

והנה צמד התמונות הלפני-אחרי המדהימות המציגות את השינוי המטורף שעברה ניקה מהנקודה בה גופה היה בשיא השפל שלה ועד לשיפור הדרמטי במצבה.

לא מזמן עברה ניקה ניתוח נוירוכירורגי נוסף במוחה, ניתוח בעקבותיו חל שיפור נוסף באיכות החיים שלה. המוח שלה התכווץ בהיקפו ביותר מ-5 סנטימטרים והיא איבדה כ- 2 קילוגרמים של נוזל מוח שמילא את ראשה.

לאחרונה, החלה גם בטיפולי פיזיותרפיה כמסייעים לה ללמוד ללכת. “המחלה איימה להרוג אותה והיא לא היתה אמורה לשרוד כשחלק מהמוח שלה לא קיים, אבל היום היא עומדת על רגליה זקופה ובראשם מורם וגאה” סיפרה שרה בהתרגשות בפרופיל הפייסבוק שלה.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by I AM ADAPTIVE (@iamadaptive)

יותר משנה וחצי חלפה מאז אימצה שרה את ניקה, וילדה המקסימה ממשיכה לנצח את כל הסיכויים ולהתקדם בכל יום צעד קטן נוסף. כיום היא מתגוררת עם אמה ובן זוגה בלואיזיאנה שבארצות הברית.

גם אתם, כמו עשרות אלפי גולשים ברשת, מוזמנים לעקוב אחר המסע המופלא של ניקה באמצעות מאות התמונות שמפורסמות בחשבון האינסטגרם שלה ובאמצעות פרופיל הפייסבוק של אמא שרה. פשוט מרגש.

לייק לפטריה בפייסבוק