כמה דרכונים שונים יכולים להיות לאותו אדם?

אם שאלתם את עצמכם אי פעם, כמה דרכונים שונים יכול אדם אחד להחזיק בעת ובעונה אחת, התשובה עשויה להפתיע אתכם. אכן, רוב האנשים מחזיקים רק דרכון אחד או שניים, אך למעשה אין הגבלה חוקית עקרונית לגבי מספר הדרכונים שאדם אחד, גבר או אישה, יכול להחזיק. ורק שיהיה ברור, כל דרכון מייצג אזרחות של מדינה אחת ברחבי העולם.

Credit: Pexels

מדוע בעצם אנשים רוצים יותר מדרכון אחד?

בכותרות העיתונים מספרים כי הרבה אנשים בארץ רוצים להוציא כיום דרכון גרמני. אבל מדוע בעצם אנשים מחפשים את הדרך להוציא יותר מדרכון אחד? יש כמובן מגוון סיבות. עבור חלק מאיתנו, זה עניין של נוחות. דרכון ממדינה מסוימת יכול להפוך את הנסיעה לאותה מדינה ולפעמים למדינות אחרות באותו האזור, להרבה יותר קלה. הרי אין צורך בוויזה ובסידורים אחרים. זה יכול לחסוך זמן וטרחה, במיוחד עבור אנשים שמרבים לנסוע בעולם.

בנוסף, אנשים אחרים רואים בדרכונים רבים ברשותם דרך טובה להרחיב את ההזדמנויות העסקיות שלהם. אזרחות במדינות שונות יכולה להקל על השקעה, השגת עבודה או הקמת חברה במדינות אלה. זה יכול גם לספק תחושה של ביטחון, סוג של תוכנית גיבוי במקרה שרוצים מסיבה כזאת או אחרת להתגורר במדינה אחרת ולא בזו שאתם גרים כיום עקב שינויים גיאופוליטיים ואחרים.

איך להוציא אזרחות כפולה?

נניח שאתם שוקלים להוציא כיום דרכון רומני. יש לדעת כי ישראל מאפשרת לאזרחיה  להחזיק באזרחות כפולה, כלומר הם יכולים להוציא דרכון שני מבלי לוותר על הדרכון המקורי. כעת, ישנן מספר דרכים להשיג אזרחות כפולה.

ראשית, יש אנשים שנולדים כך, למשל כשילד נולד במדינה באותו זמן שההורים הם אזרחים של מדינה אחרת. דרך נוספת היא באמצעות נישואין, כאשר מדינות מסוימות מעניקות אזרחות לבני זוגם של אזרחיהן.

מוצא משפחתי הוא דרך נוספת, הרלוונטית ליהודים ולישראלים רבים. כאשר מדינות מסוימות בעיקר באירופה מאפשרות קבלת אזרחות לאזרחים או לתושבים, אפילו על סמך מוצא משפחתי של כמה דורות אחורה.

יותר מדרכון אחד – יתרונות ושיקולים חשובים

החזקת כמה דרכונים יכולה לפתוח בפניכם עולם חדש של הזדמנויות. עבור מטיילים, זה יכול להיות נקודת המוצא לאפשרות כניסה ללא צורך בוויזה וכך תוכלו לחסוך זמן וכסף.

עבור אנשי עסקים, זה יכול להקל על השקעות, עסקאות עסקיות ואפילו תכנון מס מול מדינות שונות. דרכונים נוספים של מדינות באירופה יכולים לתת שקט נפשי, סוג של ביטוח בעולם שבו מצבים פוליטיים וכלכליים יכולים להשתנות במהירות.

עם זאת, ישנם עוד כמה היבטים. למשל מדינות מסוימות דורשות מאזרחיהן להשתמש בדרכון שלהם בלבד, בעת הכניסה והיציאה מהמדינה, גם אם הם מחזיקים בדרכונים אחרים. זה יכול להוביל לבלבול וסיבוכים במעברי הגבול.

כמו כן, השלכות המס הן גורם נוסף שיש לקחת בחשבון. מדינות כמו ארצות הברית מטילות מס על אזרחיהן על הכנסות ברחבי העולם ללא קשר למקום מגוריהם.  החזקת אזרחויות שונות מצריכה אם כן, בדיקה של היבטי מס מרכזיים.

איך לצלוח קשיים בהוצאת דרכון נוסף?

למי ששוקל להוציא דרכון נוסף, חשוב להבין את הכללים והדרישות של המדינה הרלוונטית. יש מדינות שבהן נהוגים הליכים ייחודיים. חשוב ללמוד את החובות הנלוות לכל קבלת אזרחות. למשל תשלום מסים, אם יש חובה של שירות בצבא, חובה או זכות של הצבעה בבחירות.

נסכם ונאמר כי מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה, בדגש על עורכי דין המתמחים בדיני אזרחות והגירה. אז אמנם אין מגבלה אוניברסלית על מספר הדרכונים שניתן להחזיק בעת ובעונה אחת, אך עבור רוב האנשים אין בדרך כלל צורך ביותר מאשר דרכון אחד נוסף, שיהיה מוכן לשעת הצורך.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק