איך לא התקבלת לאקדמית תל אביב יפו?

בשבוע האחרון רץ קמפיין טלויזיה לקראת היום הפתוח של האקדמית תל אביב יפו שייערך ב-17.02. בפרסומות מוצגים וידוי של שני סטודנטים (או יותר נכון מועמדים לקבלה), המודיעים לעם ישראל בהתרגשות שלא התקבלו למכללת תל אביב. הבחור מסיים את וידויו ב”הרבה לא מתקבלים, אני אחד מהם”, והבחורה ב”האם זה אומר שאני פחות טובה? כן”. הפרסומת מנסה להעביר מסר חד משמעי – לא קל להתקבל לאקדמית תל אביב יפו ומנסה לעשות זאת בסוג של הומור, שאני באופן אישי לא כל כך מבין.

נכון, קיימת סטיגמה לפיה מכללות מקבלות את הסטודנטים שלהן ללימודים בתנאים מקדימים מקלים. מצד שני, הסטיגמה הזאת הולכת ונעלמת עם הזמן, והיום כבר ברור להרבה אנשים שללמוד במכללה זה לא פחות טוב מללמוד באוניברסיטה. לא ברורה לי הגישה בה בחרו המפרסמים כדי לקדם את המכללה. הרי ברור לכולם כי תנאי הקבלה באקדמית נמוכים יותר מבאוניברסיטה. מתמטיקה פשוטה של היצע וביקוש. אז מה. זה מוכיח משהו על איכות ההוראה? איכות התוכן הנלמד? היחס לסטודנטים? התשובה היא בפירוש לא. בתור בוגר אוניברסיטת ת”א למשל, אני יכול לומר שרמת ההוראה במוסד היא שערורייתית מינוס. במקום לקדם את התכונות באמת טובות של מכללת תל אביב בחרו שם להתמקד דווקא במסר עם הכי פחות ערך ולהגיד במילים אחרות ‘תראו אותנו, גם לנו יש סטנדרטים’. בסופו של יום, הכיוון שבחרו באקדמית רק מגביר את הדיון הלא רלוונטי הזה על תנאי הקבלה, במקום להעלים אותו מהמפה.

לסיכום, זהו מקרה קלאסי של אין עיסתו מעידה על הנחתום. שוקלים לימודים אקדמאים? לכו לבדוק את האקדמית, יש סיכוי שאולי לא תתקבלו.


לייק לפטריה בפייסבוק