האמא הזאת העניקה לבנה בן ה-11 טלפון במתנה בתנאי שיחתום על חוזה שימוש בן 18 סעיפים

אייל, ילד ישראלי בן 11, קיבל לפני מספר ימים את הסמארטפון הראשון שלו. קשה להאמין, אבל למרות גילו הצעיר, אייל הפך להיות הילד האחרון בשכבת כיתה ה’ בבית הספר בו הוא לומד, שזכה לאחוז במכשיר הנכסף ולהגיע אתו לבית הספר, כך מספרת אמו, נטע גורביץ’, בסטטוס שפרסמה בימים האחרונים בפייסבוק.

כידוע, למרות היתרונות הרבים שלו, השימוש בסמארטפון בקרב ילדים יוצר לא מעט חששות אצל ההורים ובצדק. כדי לנסות ולהתמודד עם הפחדים הללו, ובכדי לסייע לבנה להבין את הסכנות הרבות הטמונות בשימוש פזיז ולא אחראי במכשיר החכם, החליטה גורביץ’ להחתים את בנה על חוזה מיוחד שיצרה, הסכם “כללים לשימוש בטלפון” הכולל 18 סעיפים בהם צריך אייל לעמוד כדי שיוכל להשאיר אצלו את המכשיר. את פרטי ההסכם פרסמה גורביץ’ בפייסבוק, והנה הוא לפניכם:

חוזה עם ילד בן 11

תוך שעות ספורות, הפך הסטטוס של גו’רביץ לויראלי כשזכה למאות לייקים ואלפי שיתופים, לא רק של גולשים שהמהלך המגניב הזה שעשע אותם, אלא כמובן, גם מעשרות הורים לילדים קטנים שהזדהו לחלוטין עם הדברים שכתבה וביקשו לאמץ בעצמם את החוזה טרם יעניקו לילדיהם מכשיר טלפון. בנוסף לטקסט, פרסמה גורביץ’ גם תמונה של החוזה החתום על ידה ועל ידי בנה.

חוזה עם ילד בן 11 2

ההסכם שיצרה גורביץ’ כולל הוראות שימוש מפורטות בטלפון החכם וקובע כי לאייל אסור יהיה ללכת לישון עם הסמארטפון, הוא יחויב להניח אותו בצד בזמן שהוא מדבר עם אנשים אחרים וימנע מהשימוש בו בשעות בית הספר למעט מצבי חירום. כמו כן, מבהירה נטע לבנה שהוא לא חייב להיות זמין כל הזמן, אבל חייב להפעיל שיקול דעת תמידי לפני כל הודעה או תמונה שהוא שולח ועוד המון הערות והארות שמוטב כי כל מי שמשתמש בסמארטפון יפנים, גם אם הוא כבר מזמן עבר את גיל 11.

אגב, למרות היצירתיות הרבה, גורביץ’ היא לא האמא הראשונה שהחתימה את הילד שלה על חוזה שימוש בנייד הראשון שלו. למרות שהעניין לא מצויין בסטטוס שלה, אי שם בשנת 2012 החתימה אם אמריקאית בשם ג’אנל את בנה גרג על חוזה דומה לפני שהעניקה לו את האייפון הראשון שלו בגיל 13. הסיפור ההוא הפך ויראלי וזכה לסיקור באתרים רבים ובמהדורות חדשות ברחבי העולם.

כמובן, למרות שהסכם השימוש של נטע הישראלית מבוסס בחלקו על אותו הסכם מקורי, העניין הזה לא גורע במאום מהחשיבות הרבה שלו גם עבור אייל, וגם עבור הורים רבים אחרים שוודאי ישאבו השראה מהסיפור ויבצעו הסכם דומה עם ילדיהם.

לייק לפטריה בפייסבוק