אני כבר מת, אבל הסיפור שלי חי ומונח כאן לפניכם

“אני הוא האדם הראשון שהוצא להורג בישראל. השני והאחרון היה אדולף אייכמן. אני כבר מת, אבל הסיפור שלי חי ומונח כאן לפניכם. שיתוף הפעולה שלכם חשוב! עזרו להפיץ את העמוד ע”י לחיצה על כפתור הלייק ושיתופו”.

המילים המסתוריות והדרמטיות האלה, הן אלה שיקבלו את פניכם בכניסה לעמוד פייסבוק חדש ומסקרן שעלה לרשת החברתית בימים האחרונים. העמוד מציג על פי ציר זמן היסטורי את סיפורו של סרן מאיר טוביאנסקי, יהודי שהואשם בריגול בזמן מלחמת העצמאות בשנת 1948, והפך ליהודי הראשון והאחרון שהוצא להורג במדינת ישראל.

מאיר טוביאנסקי 2

טוביאנסקי שירת כקלע מצטיין בצבא הליטאי בשנות העשרים שלו ובהמשך לאחר שעלה לארץ התגייס לכוחות המשטרה, היה חבר בהתנדבות בארגון “ההגנה” וכשישה שבועות לאחר פרוץ מלחמת העצמאות, השביע את חייליו לצה”ל, הצבא הטרי והחדש של מדינת ישראל.  במסגרת עבודתו האזרחית, הועסק טוביאסקי בחברת החשמל הירושלמית, עבודה שעלתה לו בהמשך בחייו.

עמוד הפייסבוק החדש אינו מכיל מידע רב מדי, אך מספר בתמציתיות ובאמצעות תמונות וכתבות ארכיוניות את סיפורו הטראגי של האיש. בעקבות סדרת פגיעות בתשתיות המים המרכזיות בירושלים, במהלך מלחמת העצמאות, חשדו ראשי המודיעין כי מדובר בעבודה של מרגל מבפנים. טוביאסקי, שעבד כאמור בחברת החשמל, שמר על קשרים עם הבריטים מתוך מטרה להוציא מהם מידע, עובדה שעוררה את חשדם של ראשי המודיעין והפכה אותו לחשוד בריגול.

מסמך ובו תרשימים של רשת החשמל הירושלמית שהעביר טוביאנסקי לבריטים הגביר את החדש כלפיו, ומידע שגוי שהתקבל גרס כי במסמך שהעביר מצויים גם מיקומם של מאגרי הנשק של הצבא. טוביאנסקי נעצר, ולאחר משפט שדה מהיר בו נגבתה ממנו הודאה לא רלוונטית לאירוע עצמו, שלוש וחצי שעות מרגע מעצרו, הוצא להורג על ידי כיתת יורים. שנה לאחר  האירוע בתום חקירה בה היה מעורב גם ראש הממשלה דאז דוד בן גוריות, זוכה טוביאסקי מכל אשמה.

מאיר טוביאנסקי 1

לא ברור עדין מי עומד מאחורי העמוד הזה, ומה מטרת הקמפיין שהעלה מהאוב את אחד הסיפורים היותר מרתקים שאתם כנראה לא מכירים, אך בהחלט שווה לקרוא ולעקוב, ולהכיר את הסיפור של מי שהפך ליהודי הראשון והאחרון שהוצא להורג במדינת ישראל. למעלה שלוש מאות אנשים כבר לחצו לייק ושיתפו, וגם אתם מוזמנים לבקר בעמוד הפייסבוק ולשתף אותו.

תודה לעומר להט על הטיפ.

מאיר טוביאנסקי 3

לייק לפטריה בפייסבוק